O zapomnianej sztuce pisania listów

Reklama

wt., 11/24/2020 - 14:54 -- MagdalenaL

Sprawdzanie skrzynki pocztowej nie jest już takie ekscytujące wiedząc, że jedynie co możemy w niej znaleźć, to rachunki do opłacenia, bądź zaproszenia na pokazy kulinarne. Zaledwie kilka dekad temu porozumiewanie się za pomocą listów było jednym z niewielu sposobów wymiany informacji. Dziś, jedyne co nam pozostało, to czytanie miłosnych listów naszych dziadków powtarzając- „Kiedyś to były czasy!”. Dlaczego więc, coś tak pięknego, wzbudzającego tyle emocji zostało zatracone i dlaczego wraz z biegiem czasu pisanie listów przeszło do lamusa?

Wygoda przede wszystkim

Pokolenie XXI wieku, nazywane także pokoleniem internetowym, cechuje się znajomością najnowszych technologii i dostępem do nieograniczonej ilości wiedzy, co często wiąże się także z mniejszą wrażliwością na otaczający nas świat. Kto mający dostęp do najnowszych urządzeń i internetu o nieograniczonej prędkości, dobrowolnie sięgnąłby po długopis i kartkę, jeśli wysłanie SMS-a, jest o wiele prostsze i mniej czasochłonne. Niektórzy nawet, opanowali umiejętność automatycznego pisania wiadomości, bez patrzenia na klawiaturę. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze wyjście na pocztę i zakup znaczka, czyli coś błahego dla osoby piszącej listy regularnie, lecz nie lada wyzwanie dla kogoś, kto adresuje kopertę po raz pierwszy. Z racji tego, że lubimy ułatwiać sobie życie i iść z duchem czasu, pisanie listów odchodzi w zapomnienie.

Twój mózg będzie ci wdzięczny

Okazuje się jednak, że pisanie listów jest świetnym sposobem poprawy pamięci i kreatywności. Pisząc ręcznie zmuszeni jesteśmy do dokładnego analizowania tego co chcemy zawrzeć w swojej wypowiedzi i do starannie przemyślanego doboru słownictwa. Sprawia to, że cały proces zapisywania informacji jest wolniejszy, w wyniku czego zapamiętujemy więcej, aniżeli podczas pisania przy pomocy komputera czy telefonu. Częściej analizujemy także zasady ortograficzne i poprawność językową. Telefony komórkowe posiadające wbudowaną funkcję korekcji błędów, a nawet sugestii kolejnych słów, sprawiają, że nie przywiązujemy większej uwagi do ortografii, ponieważ nasz telefon bezwiednie poprawia wszystkie nasze błędy.

Coś więcej, niż tylko słowa

Świadomość, że oczekujemy na list jest także niezwykle emocjonująca. Pełni entuzjazmu sprawdzamy skrzynkę pocztową, z nadzieją, że nie będzie ona pusta. Czytając list, analizujemy każde słowo niezwykle dokładnie, często także wielokrotnie wracając do przeczytanych już zdań. List napisany ręcznie mówi nam wiele o osobie, która go wysłała. Wierzy się, że charakter pisma każdej osoby jest niemalże tak unikatowy jak odciski palców. Mówi on wiele o charakterze, a nawet o stanie emocjonalnym, w którym znajdowała się osoba w momencie jego pisania. Warto pamiętać także, że list może stać się pamiątką na całe życie, do której możemy wracać po latach. Nie usunie się przypadkiem, tak jak może stać się to z wiadomością w telefonie, którą możemy utracić, gdy niechcący klikniemy w nie to okienko. Dlatego więc, zrób przysługę sobie, swoim szarym komórkom, oraz przyszłym pokoleniom i napisz list! A może to twoje wnuki znajdą go między starymi pamiątkami, mówiąc, „Kiedyś to były czasy!”.

Autor: 
Agata Piotrowska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama