Netflix- Gambit królowej jako najczęściej oglądany serial w historii

Reklama

śr., 11/25/2020 - 13:22 -- MagdalenaL

Szach mat. Gambit Królowej w pierwszym miesiącu obejrzało rekordowe 62 miliony użytkowników Netflixa.

23 listopada Netflix ogłosił, że serial znalazł się w pierwszej dziesiątce najbardziej popularnych produkcji w 92 krajach. W Wielkiej Brytanii i w 62 innych krajach jest to najczęściej oglądana seria limitowana.

Wyprzedziło nawet “Siostrę Ratched” z Sarah Paulson, którą obejrzało 48 milionów widzów w ciągu pierwszych 28 dni.

Amerykański scenarzysta Scott Frank po raz pierwszy zwrócił się do platformy o adaptację Królowej Gambit w 2017 roku. Zanspirował się dziełem Waltera Tevisa z 1983 r., które opisuje cudowne dziecko i jego zamiłowanie do gry w szachy.

Netflix wydał oświadczenie, w którym chwali Scotta za stworzenie tak wyśmienitej ekranizacji “Nie da się zaprzeczyć, że Scott ma nieprzeciętne umiejętności w pisaniu i filmowaniu. Udało mu się ożywić dramat i szczegóły wielu meczów szachowych w kamerze- dostał wiele pozytywnych komentarzy i niespotykane 100% dobrych recenzji w serwisie internetowym *Rotten Tomatoes.”

Chociaż historia sama w sobie jest fascynująca, Netflix oznajmił, że nie mogli być pewni, że serial i jego gwiazda, Anya Taylor Joy, będą cieszyć się tak wielkim zainteresowaniem i staną się globalnym fenomenem.

Widzowie z całego świata interesują się Królową Gambit, w tym z Rosji, Hongkongu, Francji, Tajwanu i Australii.

Od momentu wyemitowania ekranizacji, temat szachów podwójnie wzrósł w wyszukiwarce Google, a liczba wyszukiwań hasła „jak grać w szachy” osiągnęła najwyższy wynik od dziewięciu lat.

Ponadto oryginalna powieść znajduje się teraz na liście bestsellerów w The New York Times, 37 lat po opublikowaniu.

Seria miała nawet pozytywny wpływ na twórców szachów. Zapytania dotyczące zestawów gry w serwisie eBay wzrosły o 250%, podczas gdy Goliath Games podało, że sprzedaż szachów wzrosła o ponad 170%.

Popularność serialu doprowadziła również do znacznie większego zainteresowania przyszłorocznymi Mistrzostwami Świata w szachach, według Międzynarodowej Federacji Szachowej.

 

*Rotten Tomatoes – serwis internetowy prezentujący informacje, recenzje i nowości ze świata filmu. Nazwa serwisu w polskim przekładzie oznacza „zgniłe pomidory”, pochodzi od zwyczaju obrzucania zgniłymi pomidorami artystów scenicznych, których występy nie spodobały się publiczności.

Autor: 
Tłum. Wiktoria Gwizdała
Dział: 
video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama