Brutalny, krwawy i bez dialogów

Reklama

czw., 11/26/2020 - 10:55 -- MagdalenaL

Przypadkiem nie włączaj tego serialu dzieciom. To mieszanka dzikości, prymitywnych instynktów i elementów gore.

Tak samo, jak obdarzamy zaufaniem wybrane sklepy odzieżowe, ponieważ wiemy, że znajdziemy w nich to, czego szukamy (w cenie, w jakiej szukamy), w telewizji również istnieją marki. Netflix, na przykład, często kojarzy nam się z jakością, chociaż prawdopodobnie mocnym punktem jest tutaj ilość. Od kiedy Rodzina Sopranów trafiła na ekran, HBO stało się synonimem fikcji dla dorosłych oraz jakości. Jednak niewiele mówi się o jednej z najlepszych marek Stanów Zjednoczonych - Adult Swim. Nocna odsłona kanału Cartoon Network dla dorosłych, o niesamowitej zdolności do zaskakiwania.

Kanał, na którym znajdziemy m. in. takie dzieła, jak: Cowboy Bebop, Black Jesus, Robot Chicken, Samuraj Jack czy 4 sezony gratki dla fanów pokręconego humoru połączonego z science fiction - Rick i Morty. Ci, którzy uwielbiają animacje skierowane do dorosłych i odważnych odbiorców, na pewno nie pożałują, jeśli wybiorą także Primal.


Nieprawdopodobny sojusz.
(Adult Swim)

Twórcą serialu jest Genndy Tartakovsky (inne jego dzieła to Laboratorium Dextera czy Samuraj Jack). Człowiek, który pracował przy popularnych animacjach takich, jak Atomówki czy Krowa i Kurczak.

Ogólne założenie serialu Primal jest bardzo proste: jaskiniowiec zawiązuje niezwykły sojusz z samicą tyranozaura po tym, jak oboje przechodzą przez podobne, traumatyczne wydarzenia. Jednak nie jest to typowa animacja o wartkich dialogach nadążających za tempem rozwoju akcji - wręcz przeciwnie. Na początek, nawet nie można tu mówić o dialogach. W tym prymitywnym świecie nie istnieje komunikacja werbalna wykraczająca poza chrząknięcia i warczenie.

Tartakovsky musiał poczekać ze zrealizowaniem swojej wizji. Pragnął zastosować swój zmysł animacyjny w stopniowo i brutalnie rozwijającej się narracji, bez kompromisów w stronę dziecięcej publiczności lub tych, którzy poszukują raczej konwencjonalnych produkcji. Efektem końcowym jest niemal refleksyjna fikcja, która pozwala na przebieg dramatycznych wydarzeń w życiu ocalałych postaci, w tak okrutnym, że aż nieznośnym świecie.


Przepełniony brutalnymi scenami.
(Adult Swim)

W jednym momencie widz jest zafascynowany kompozycją obrazów czy tym, jak wzrok tyranozaura pozostaje niezmienny - choć nie jest w stanie zrozumieć, w jaki sposób autor potrafi tchnąć w niego tę instynktowną i prymitywną empatię. A w następnym momencie, na ekranie pojawia się festiwal potworów i krwi. Warto zauważyć, że jeśli ktoś jest miłośnikiem gore, będzie zachwycony 5. odcinkiem serii.

Może i uniwersum jest całkowicie wymyślone (ludzie i dinozaury nie żyły obok siebie w tym samym momencie historii Ziemi; pojawiają się nowe gatunki utworzone na potrzeby serii), ale świat przedstawiony w Primal pozostaje spójny w każdym momencie. Poza sojuszem człowieka z tyranozaurem - przedstawionym tak, by był jak najbardziej wiarygodny - scenariusz dąży do tego, byśmy zrozumieli motyw działania postaci pojawiających się w każdej scenie. To wybuch dzikości, samotność w pojedynku, a przede wszystkim, prymitywny instynkt przetrwania, który nakłania bohaterów do impulsywnej i rozpaczliwej reakcji.

Autor: 
Pere Solà Gimferrer, Tłum. Renata Czop
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama