Sen

Reklama

ndz., 01/17/2021 - 11:14 -- MagdalenaL

Młodzi ludzie nie potrafią zasnąć bez hałasu w tle: -To jak smoczek lub pluszowy miś dla dorosłych. Młodzi ludzie nie potrafią zasnąć bez hałasu w tle: - To jak smoczek lub pluszowy miś dla dorosłych.

Wielu młodych ludzi uzależniło się od hałasu w tle, który jest im potrzebny aby zasnąć. W najgorszym przypadku może to prowadzić do problemów zdrowotnych, twierdzi ekspertka ds. snu.

Leżysz w łóżku i chcesz spać. Ale zamiast zamknąć oczy i pozwolić umysłowi błądzić, wyjmujesz ekran, włączasz film, który widziałeś wiele razy wcześniej lub wybierasz podcast. Po prostu musisz mieć coś, co pomoże ci zasnąć.

Czy rozpoznajesz w tym schemacie siebie? Coraz więcej młodych ludzi ma problemy ze snem bez hałasu w tle, w postaci ekranu lub dźwięku. Jednym z nich jest Torkild Fjœrvoll. - Po prostu coś musi lecieć. Może to być kreskówka, nudny dokument lub wiadomości. O ile jest jakiś hałas. - Jeśli zacznie mnie to interesować, po prostu zapominam i zasypiam, bo wtedy moja uwaga podąża za tym. Więc im bardziej jest nudno, tym lepiej, mówi Fjœrvoll.

Fjćrvoll nie jest z tym sam. Według psycholożki i znawczyni snu Ane Wilhelmsen-Langeland jest to coraz częstsze zjawisko. I problem.

- To jak smoczek dla dorosłych - Można to porównać to do dzieci, które muszą mieć smoczek, lub misia, żeby zasnąć - mówi Wilhelmsen-Langeland. Mówi, że obecnie nie ma krajowych danych dotyczących tego, ile osób cierpi na uzależnienie od zasypiania przed ekranem. Ale w swojej pracy doświadcza, że dotyczy to coraz większej liczby osób. - Jestem w cotygodniowym kontakcie z ludźmi, którzy cierpią z powodu tego problemu - mówi Wilhelmsen-Langeland.

Wilhelmsen-Langeland potwierdza również to, co mówi Torkild Fjœrvoll, że wielu decyduje się zobaczyć lub posłuchać czegoś nieco „nudnego”; co kojarzy im się ze snem.

Umysł miażdży

- Czuję się niespokojnie przed pójściem spać, prawdopodobnie dlatego go używam tabletu- mówi Fjœrvoll. Bez tabletu myśli zaczynają się zacierać, przez co trudno mu się uspokoić. Wtedy kusi Cię, aby wyjąć tablet.

To może mieć konsekwencje dla snu

- Taki typ nawyku może prowadzić do zaburzeń snu - mówi Wilhelmsen-Langeland. Wyjaśnia, że mózg ma ważne zadanie oczyszczające podczas snu. Wrażenia z dnia powinny być przetwarzane w podświadomości. Jeśli ta praca zostanie zakłócona, może to prowadzić do wielu niefortunnych konsekwencji. - Zmęczenie, trudności z koncentracją i obniżona reakcja należą do najbardziej bezpośrednich konsekwencji zakłócenia snu - mówi ekspertka. Na dłuższą metę zły sen może prowadzić do osłabienia układu odpornościowego i zwiększonego ryzyka zachorowania na choroby, takie jak rak i cukrzyca. Ponadto jest się bardziej narażonym na zaburzenia psychiczne, uważa Wilhelmsen-Langeland.

Odstawienie

Wilhelmsen-Langeland mówi, że jeśli zauważysz negatywne konsekwencje hałasu w tle, powinieneś spróbować się z tym zmierzyć. Ciemny i cichy pokój to jedna z wskazówek. Dzieje się tak, ponieważ proces snu nie jest zakłócany bardziej niż to konieczne, uważa ekspertka. Ale, jak w przypadku każdego uzależnienia, musisz włożyć trochę wysiłku, aby móc go rzucić. - Pozbycie się uzależnienia od hałasu może zająć kilka dni, innym całe tygodnie - mówi Wilhelmsen-Langeland.

- Najważniejsze jest ustawienie stałego rytmu dobowego. I żeby być trochę aktywnym w ciągu dnia. Potem w końcu nadejdzie sen, mówi Wilhelmsen-Langeland. Dla Torkilda zasypianie bez hałasu w tle będzie nie do pomyślenia. Uważa, że staje się to po prostu zbyt trudne. Ma jednak nadzieję, że pewnego dnia uda mu się położyć głowę na poduszce i zasnąć, zupełnie bez pomocy „smoczka dla dorosłych”.

Autor: 
Jo Hermstad Tronsen, Tłum. Dominika Bącler 
Polub Plportal.pl:

Reklama