Spacer w parku łagodzi stres związany z pracą

Reklama

ndz., 01/17/2021 - 19:57 -- MagdalenaL

Praca wywołuje tak dużo stresu, że przemieniła się w globalny problem zdrowia publicznego. Japońscy naukowcy odkryli, że pracujący ludzie, którzy regularnie spacerują w parkach lub lasach, lepiej radzą sobie ze stresem w miejscu pracy, podaje Science Daily.

 Wyniki badań profesora Shinichiro Sasary z University of Tsukuba opublikowane w czasopiśmie Public Health in Practice. 

Jego grupa przeanalizowała wyniki osób pracujących przy ocenie „poczucia harmonii”, danych demograficznych i zwyczajów chodzenia. „Poczucie harmonii” to pojęcie wprowadzone przez Arona Antonovskiego w latach 70. ubiegłego wieku. Ocenia ono odkrywanie sensu życia, rozpoznawanie i rozumienie stresu oraz odczucie gotowości i umiejętności radzenia sobie ze stresem. Badania pokazały, że  czynniki, takie jak poziom edukacji i wspólne zamieszkanie z innymi zwiększają poczucie harmonii, a palenie i deficyt aktywności fizycznej je zmniejszają. Osoby z wysokimi wynikami oceny poczucia harmonii są bardziej odporne na stres.

W badaniu wzięło udział ponad 6000 pracujących Japończyków w wieku od 20 do 60 lat. To ustaliło, że jest to najwyższa pozycja poczucia harmonii u ludzi, którzy regularnie chodzą po lasach, parkach i terenach zielonych.

 „Nasze badania pokazały, że chodzenie przynajmniej raz w tygodniu po lesie lub parku może pomóc ludziom zwiększyć poczucie harmonii” - powiedział profesor Sasara.

Autor: 
Дарина Караколева, Tłum. Martyna Kujawa
Polub Plportal.pl:

Reklama