Prokrastynacja – jak zwyciężyć swojego największego wroga – siebie

Reklama

śr., 01/20/2021 - 17:27 -- MagdalenaL

Od całodziennego oglądania seriali do bezcelowego skrolowania portali społecznościowych, istnieje niezliczenie wiele sposobów, dzięki którym możemy robić – nic. Lub chociaż nic pożytecznego. Istnieje cała filozofia o radości, jaką daje nam nic nie robienie, a najpiękniej opisali to Włosi zdaniem Dolce far niente. Przyjemnością jest nic nie robienie. Lub jak powiedział John Lennon – Time you enjoy wasting is not a wasted time (byśmy nie rozpowiadali fałszywych informacji, jest to cytat z pewnej starej książki, ale pewnego razu Lenon użył go i internet zdecydował, że jest jego).

„Ae” – potwierdzą Dalmatyńczycy.

Lecz należy rozróżnić „stracony czas”, który tracimy w czasie wolnym od czasu, który tracimy wtedy, gdy powinniśmy wykonywać nasze obowiązki, obojętnie czy pracować czy uczyć się. Takie gubienie czasu nazywa się prokrastynacją i jest nam również, bardziej lub mniej, znana wszystkim.

Sztukę prokrastynacji udoskonaliliśmy na studiach, kiedy trzeba było przygotować się do egzaminu, a my robiliśmy wszystko zamiast tego. Rzadko kto może prokrastynować tak sukcesywnie i tak kreatywnie jak może to student. Student wykona nawet coś pożytecznego w czasie prokrastynacji, jak na przykład sprzątanie mieszkania, czego nie robi nigdy, tylko po to by nie czuć się winnym.

Prokrastynacja zabija wydajność i to do niej się uciekamy, gdy nie chce nam się czegoś zrobić, bo wymaga od nas określonego wysiłku i trudu. To piękne słowo, które opisuje lenistwo lub całkowitą stratę czasu, nie jest nikomu obce. Ale podczas gdy niektórzy mają ją pod kontrolą, innym stwarza poważne problemy i negatywnie wpływa na życie i zdrowie mentalne.

Kiedy prokrastynacja staje się problemem?

Psychologowie często opisują prokrastynację jako mechanizm pomocy, z której ludzie korzystają w strachu związanym z rozpoczęciem lub zakończeniem jakiejś pracy. Może on doprowadził do stresu, poczucia winy, utraty produktywności oraz problemów w pracy lub na studiach, które powstają z powodu niewypełniania lub opóźnienia w wypełnianiu swoich obowiązków. Podczas gdy prokrastynacja w określonym stopniu jest całkiem zwyczajna, staje się problemem, gdy zagraża normalnemu funkcjonowaniu osoby lub może być oznaką zaburzeń psychicznych.

Badania pokazały, że pewni ludzie z określonymi zaburzeniami psychicznymi mogą cierpieć na chroniczną prokrastynację. „Znaleźliśmy pewne związki pomiędzy chronicznym odwlekaniem i ADHD, ludźmi z tendencjami pasywno-agresywnymi, zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, depresją i niepokojem” powiedział dr Joseph Ferrari, autor książki „Still Procrastinating: The No Regret Guide to Getting It Done“.

Ta animacja pokazuje konkretne działania, do których możemy się uciec, gdy odwlekamy wykonanie określonego zadania, którego świadomie nie postrzegamy jako prokrastynowanie. Tak, obejmuje to też wybór pisaków, którymi podkreślimy ważne części w notatkach.

Oszukiwanie samego siebie

Większość prokrastynatorów nazywa siebie aktywistami i usprawiedliwia się, argumentując, że najlepiej działają pod presją terminów. I chociaż prawdą jest, że terminy mogą wpłynąć pozytywnie na czyjąś produktywność, jeśli zawsze robimy coś na ostatnią chwilę, nieuniknione jest, że wkradną się błędy a wynik końcowy nigdy nie jest optymalny, ale w najlepszym przypadku wystarczający.

Chroniczni prokrastynatorzy są często nadprzeciętnie inteligentni a środowisko pozbawione motywacji, zwłaszcza w szkole podstawowej, nauczyło ich, że potrafią wykonać tak jak większość, poświęcając mniej czasu. W późniejszym życiu funkcjonują w podobny sposób i przy minimalnym wysiłku wykonują swoje zobowiązania, dlatego nigdy nie wykorzystują w pełni swojego potencjału.

Byle jaka osoba przeciętnej inteligencji, z dołożeniem większego trudu, będzie osiągać większe sukcesy w swojej pracy i jest to tym, co najbardziej denerwuje typ prokrastynatora, który myśli, że tylko dlatego, że jest „mądrzejszy” zasługuje bardziej, ignorując fakt, że jakość ich pracy jest niezadowalająca ze względu na ciągły wyścig z czasem.

Prokrastynatorzy tworzą złych studentów i złych pracowników, a najwięcej szkody wyrządzają sami sobie, ponieważ niepotrzebny stres i źle wykonana praca negatywnie wpływają na ich zdrowie psychiczne.

Jak kontrolować prokrastynację

Chociaż może się wydać zadaniem niemożliwym, dzięki określonym trikom i kontroli własnego mózgu, możliwe jest przezwyciężenie objawów prokrastynacji – i naprawdę wykonać sprawy, które odkładamy. Oto kilka pomocnych rad, dzięki którym pokonać to leniwe zwierzę, które w tobie tkwi i nie pozwala byś był najlepszą wersją siebie.

  1. Odetchnij głęboko i rusz się. Nie rozmyślaj o całym zadaniu ani o wszystkich krokach, tylko skup się na pierwszym.
  2. Podziel zadanie na mniejsze części. Jeśli piszesz pracę, zacznij od małego fragmentu. Jeśli niezorganizowana szafka tworzy niepokój każdego poranka, uporządkuj ją zaczynając od jednej z półek. Bez względu na to, o jakim obowiązku mowa, podziel go na zadania, które łatwiej jest ontrolować i wszystko będziesz łatwiej wykonywać.
  3. Usuń elementy rozpraszające. Jeśli kusi cię internet, odłącz się od Wi-Fi na pewien czas. Zostaw telefon w innym pokoju. Jeśli masz dziewczynę, która w tym momencie, gdy postanowiłeś pracować, jest chętna na spotkanie, powiedz jej także, że musisz pracować.
  4. Sporządź tablicę z terminami. Ustaw ją w widocznym miejscu. Jest posiadasz fizyczne, widoczne przypomnienie o terminach, są większe szanse, że będziesz się ich trzymać. Przekreśl każde wykonane zadanie, poczujesz się bliżej celu oraz będziesz bardziej zmotywowany do ukończenia zadania.​
  5. Zdecyduj jaką nagrodę otrzymasz, gdy wykonasz całe zadanie. Mała słodycz po udanym wykonaniu zadania może wydobyć ogromną motywację.

I na koniec, spróbuj codziennie sobie uświadamiać, jak wiele mógłbyś osiągnąć, gdybyś tylko trochę mniej tracił czas.

Autor: 
Tłum. Jolanta Gola
Polub Plportal.pl:

Reklama