Młodzi ludzie porzucają sport – to duży cios dla ich zdrowia

Reklama

ndz., 01/24/2021 - 14:18 -- MagdalenaL

Fot. Steve Buissinne 

Pandemia koronawirusa przyniosła ze sobą wiele negatywnych efektów. Nowe badania pokazują, że co trzecia osoba w przedziale od 16 do 20 roku życia jest coraz mniej aktywna fizycznie.

– To będzie prawdziwe wyzwanie zarówno dla społeczeństwa, jak i dla wielu organizacji sportowych, mówi Susanna Hedenskog, profesor nauk o Kulturze Fizycznej na Uniwersytecie w Malmö.

Obecnie wszyscy uczniowie mają przerwę od stacjonarnych zajęć prowadzonych w szkołach oraz na uczelniach. W związku z tym nie odbywają się również zajęcia wychowania fizycznego. Zeszłej wiosny rozpoczął się projekt badawczy prowadzony przez Uniwersytet w Malmö pt. „Głosy płynące z zamkniętego świata sportu”. Celem było zbadanie wpływu pandemii koronawirusa na nasze nawyki związane z aktywnością fizyczną.

W teście wzięło udział 1 143 osób – wśród nich znajdziemy trenerów sportowych, miłośników aktywności fizycznej oraz osoby mające neutralne podejście do tego tematu. Takie grono zostało zebrane od leżącego na północy Szwecji Lyckelse, aż do południowego Trelleborg.

31 procent młodszych osób (w wieku od 16 do 20 lat) potwierdziło, że ich aktywność fizyczna podczas pandemii zmalała. Takie samo stwierdzenie przyznało się 24 procent osób powyżej 20 roku życia.

Susanna Hedenskog podsumowuje, iż młodzi ludzie będą potrzebowali wsparcia, aby powrócić do dawnej aktywności fizycznej. Nie jest to nawet pewne, że powrócą do zwyczaju uprawiania sportu w takim samym stopniu, jak przed wybuchem pandemii.

– Niska aktywność fizyczna była problemem istniejącym już przed czasami koronawirusa. Aby sport towarzyszył społeczeństwu przez całe życie, wzorzec regularnego ruchu musi zostać zaszczepiony już w najmłodszym wieku. Jeżeli odpuścimy sport w dzieciństwie, nie będzie on później wydawać się ważnym dla nas elementem życia, mówi Hedenskog i kontynuuje:

– Stowarzyszenia sportowe są zaniepokojone, ponieważ uważają, że członkostwo klubów może zmaleć nawet o 40 procent. Powoli spadający trend dotyczący zmniejszającej się liczby osób, które dołączają do stowarzyszeń sportowych, może przybrać na sile jeszcze bardziej, ze względu na pandemię koronawisrusa.

W badania zawarto również 90 obszernych wywiadów przeprowadzonych z 23 osobamiaktywnymi w różnych dziedzinach sportu.

Co wysuwa się na przód, kiedy myślimy o zmniejszającej się aktywności fizycznej?

Część miejsc poświęconych różnym dziedzinom sportowym została zamknięta.Nie można sobie tego w żaden sposóbzrekompensować. Po części spadła też motywacja, ponieważ nie można było współzawodniczyć – miłośnikom sportu brakowałobliskości społecznej. Niektórzy uważają, że zostali zepchnięci na bok, gdyż pewne z wprowadzonych ograniczeń nie posiadały żadnego konstruktywnego wytłumaczenia.

Motywowanie dzieci oraz młodzieży do wykonywania aktywności fizycznej było niemałym wyzwaniem, kiedy brakowało elementu współzawodnictwa - twierdzi większość trenerów biorących udział w badaniu.

– Odpowiedzi pokazują, że ruch jest ważną częścią w życiu wielu osób. Duża odsetek z nich uczy się aktywności fizycznej poprzez sport – przygotowywanie się do danej dziedziny sportu byłoby bardziej efektywne, jeżeli aktywność fizyczna towarzyszyłaby nam przez całe życie, mówi Susanna Hedenskog.

Profesor Hedenskog wspomina również o jednym z czynników wpływającym na sport, którym jest „zamknięty styl życia”.

– Sporty, które 50 lat temu były uprawiane na świeżym powietrzu, teraz przeniosły się do zamkniętych pomieszczeń. Kiedy przyszedł czas zmierzenia się z pandemią, ludzie chcą wyjść z powrotem na zewnątrz – tam brakuje jednak odpowiednich sprzętów i miejsc.

Podczas nadchodzącej wiosny Susanna Hedenskog wraz ze swoimi partnerami z ekipy badawczej planuje w dalszym ciągu przeprowadzać wywiady z młodzieżą.

– Jestem ciekawa, w jakim stopniu zamiana sportu na oglądanie telewizji czy granie w gry komputerowe wpływa na zdrowie psychiczne. Chciałabym również zdobyć trochę informacji na temat cyfryzacji treningów oraz wydarzeń sportowych, mówi Hedenskog.

Tłumaczyła Marzena Mamuszka 

Autor: 
Redakcja Föreningsliv
Źródło: 

expressen.se

Polub Plportal.pl:

Reklama