Luksusowe mieszkanie Ingmara Bergmana wystawione na sprzedaż

Reklama

ndz., 01/24/2021 - 19:35 -- MagdalenaL

Stare mieszkanie Ingmara Bergmana wystawiono na sprzedaż na portalu Hemnet. To niezwykłe mieszkanie w Helsingborgu służyło mu za dom, kiedy był reżyserem teatralnym miasta.

Nieżyjący już reżyser, Ingmar Bergman, jako dwudziestosześciolatek kierował Teatrem Miejskim w Helsingborgu. Młody reżyser zdecydował się wtedy przeprowadzić do mieszkania w lepszym standardzie. Miało ono sześć pokoi i było wcześniej własnością burmistrza. Bergman mieszkał w nim do 1946 roku. Następnie przeprowadził się do Göteborga.

Teraz liczące 176 metrów kwadratowych mieszkanie z 1875 roku zostało wystawione do sprzedania na stronie Hemnet. Leży ono w centrum miasta Helsingborg i aby dostać się do średniowiecznej latarni Käran, wystarczy przejść jedną dzielnicę. Z wystawnymi detalami, takimi jak kasetonowe sufity, sztukaterie, parkiet, którego drewno ułożone zostało w gwiezdne kształty oraz piec kaflowy, cena wywoławcza wynosi 5 990 000 koron szwedzkich.

„Gratulacje”

Agent nieruchomości Bjurfors, Alexander Jämthagen, podkreśla historyczne aspekty mieszkania:

– Kiedy burmistrz miasta tutaj mieszkał, używał dużej sali do organizacji wielu oficjalnych wydarzeń oraz spotkań. Zabawnym przykładem jest udzielanie tam sakramentu bierzmowania dobrze wychowanym w tamtych czasach kandydatom. Sam wchodził na wykusz, tak, aby każda z bierzmowanych osób mogła do niego podejść. Wtedy burmistrz udzielał im osobistych gratulacji. Socjalne części mieszkania były wykorzystywane w różny sposób przez „miłych ludzi” oraz zdarzało się, że udostępniano je na oficjalne spotkania.

Z dziełami takimi jak „Fanny i Aleksander”, „Siódma pieczęć” oraz „Tam, gdzie rosną poziomki” Ingmar Bergman należy to grupy największych reżyserów filmowych XX wieku. Bergman w ciągu swojej kariery przeprowadzał się wielokrotnie. Mieszkał między innymi w Malmö, Sztokholmie, Göteborgu, Monachium oraz Fårö. W ostatnim miejscu zamieszkania zbudował Hammars, dom, do którego był najmocniej przywiązany.

Ingmar Bergman zmarł w 2007 roku w swoim domu na wyspie Fårö. Miał 89 lat.

Autor: 
Max Sohl Stjernberg, Maria K Broman, Tłum. Marzena Mamuszka
Polub Plportal.pl:

Reklama