Fani filmów o zombie lepiej przygotowani na pandemię

Reklama

wt., 01/26/2021 - 11:47 -- MagdalenaL

Dlaczego mniej ucierpieli od początku jej wybuchu?

Jeśli jesteś fanem lub fanką filmów o zombie, prawdopodobnie lepiej od innych znosisz aktualną pandemię. Według niedawnych badań, ludzie lubiący i oglądający regularnie filmy o zombie, mniej cierpią z powodu skutków panowania Covid-19.

Gdy porównuje się ten gatunek filmowy z obecną pandemią, widać, że podobieństwa między nimi są wręcz uderzające. Coltan Scrivner, specjalizujący się w psychologii horroru student i badacz na uniwersytecie w Chicago, pisze: „zombie pojawia się na tej samej zasadzie co pandemia”.

W tych fikcyjnych dziełach, żywe trupy zakażają zwykłych ludzi którzy się zamieniają w kolejne żywe trupy - zombie. Osoby, które nie zostały jeszcze zainfekowane, żyją w strachu zostania zarażonymi i starają się chronić siebie i bliskich za wszelką cenę, unikając „drapieżników”. Od kilku miesięcy, na całym świecie, chronimy się przed wirusem, który przechodzi z osoby na osobę.

Od świata fikcji do rzeczywistości

Badacze zapewniają, że podobieństwa między światem fikcji a rzeczywistością są naprawdę zaskakujące. Po tym, jak 300 osób przeszło testy psychologiczne i osobowościowe, naukowcy doszli do wniosku, że ci z badanych, którzy lubią horrory, zwłaszcza filmy o zombie, są lepiej przygotowani na pandemię, również materialnie.

Coltan Scrivner tłumaczy, że fani tego rodzaju filmów „wiedzą, w co należy się zaopatrzyć by przeżyć pandemię, nie zostali zaskoczeni przez wirusa”. Są również bardziej odporni psychicznie na pojawiające się od początku pandemii obostrzenia.

Czy to oznacza, że powinniśmy teraz wszyscy wziąć się za oglądanie horrorów aby lepiej znosić pandemię? Niekoniecznie. „Nie jestem pewien, czy oglądanie tego rodzaju filmów jest wskazane w obecnej sytuacji” mówi psycholog John Johnson. Tłumaczy jednak, że mogłoby nas to w jakimś stopniu przygotować na wyzwania, które czekają nas jeszcze w życiu. Oglądanie filmów o zombie może więc, mimo wszystko, pomóc nam pokonywać przeszkody pojawiające się na naszej drodze.

Autor: 
Léah Boukobza, Tłum. Bazyli Chara
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama