K-drama, czyli dlaczego nie oglądam już Netflixa

Reklama

sob., 02/27/2021 - 09:56 -- MagdalenaL

Odkąd moja najmłodsza córka odeszła, prawie nie oglądam już Netflixa. I to nie dlatego, że uważam, że nie można tam nic ciekawego znaleźć. Zostałam zapoznana z koreańskimi serialami znanymi również jako k-dramy. Koniec końców trochę się uzależniłam… 

Jak zostałam wkręcona w koreański świat? 

Zaczęło się, więc od mojej najmłodszej córki, która uwielbia oglądać k-dramy i od miesięcy narzekała, żebym coś z nią obejrzała. W końcu ustąpiłam z powodu jej podróży do Chin. Oglądanie koreańskich seriali wydawało się dobrym sposobem na poznanie innej strony świata. Nie zdawałam sobie wtedy sprawy, że Korea i Chiny różnią się, aż tak od siebie.  

A później? Nawet nie zauważyłam, kiedy zakochałam się w koreańskim świecie… 

 

Oglądanie ze złym nastawieniem 

K-drama, którą wybrała moja córka jako pierwszą do obejrzenia, nazywa się W – Two Worlds (po polsku: W – Dwa Światy). W niej młoda kobieta trafia do świata komiksu. Tam poznaje głównego bohatera i zakochuje się w nim. A on w niej. Serial jest oryginalny, zabawny, piękny oraz romantyczny. Pierwsze 5 odcinków oglądałam z bardzo złym nastawieniem i mówiłam coś typu: 

 • Lokalne kółko teatralne gra lepiej niż oni! 
 • Ten aktor Lee Jong Suk wygląda tak młodo, że aż komicznie! Jesteś pewna, że ma 30 lat? Wygląda na jakieś 10... 

 Ale w pewnym momencie ta historia mnie porwała. A w okolicach odcinka 10 marzyłam, żeby zobaczyć kolejny. Moja córka jest za granicą od dwóch miesięcy, a ja mam już jakieś 20 dram do obejrzenia… 

 

Co jest takiego wspaniałego w k-dramach? 

 • Fabuły są oryginalne! Koreańskie seriale oferują zupełnie inne historie niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni.  
 • K-dramy są słodkie i bardzo romantyczne. Z czystym sercem możesz je oglądać w towarzystwie 8-letniej córki lub syna. 
 • Wszyscy tam zdejmują buty, kiedy wchodzą do domu. Kiedy postać jest w środku zawsze ma na sobie kapcie. Niezależnie od statusu. 
 • Kiedy kobieta mdleje (z powodu alkoholu czy zmęczenia), bohater zwykle niesie ją na plecach! W drugą stronę też tak działa! Kobiety również noszą mężczyzn do domu. 
 • Koreańskie śniadania są podobne do naszego wieczornego posiłku. 
 • Rola matek jest bardzo ceniona. Szczególnie synowie je doceniają. W każdym razie zwraca się szczególną uwagę na więzi rodzinne.  
 • Uczę się wielu koreańskich słów. Mogę teraz powiedzieć między innymi „mama” lub „nie” po koreańsku. 

 

Moje ulubione k-dramy 

 1. Another Miss Oh 
 1. Goblin – którego nie odważyłam się dokończyć, ponieważ wiem jak źle się kończy 
 1. Coffee Prince  

Gdzie i jak możesz oglądać? 

To jest bardzo proste! Większość k-dram znajdziesz na portalu KissAsian (są tam angielskie napisy). Nawet na Netflixie możesz znaleźć coś dla siebie.  

 

Konkluzja o k-dramach 

Popularność kultury koreańskiej jest również nazywana „Hallyu” - czyli koreańska fala. Przykładem tego stają się k-dramy. Powodem, dla którego tak bardzo to kocham, został romans! A ty? Znasz jakieś koreańskie seriale? 

Autor: 
Tłum.: Julia Gortat
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama