W Warszawie powstanie hostel interwencyjny dla osób LGBT+

Reklama

sob., 02/27/2021 - 15:14 -- MagdalenaL

Warszawski ratusz ogłosił konkurs na hostel interwencyjny dla osób LGBT w kryzysie bezdomności. To kolejna tego typu inicjatywa władz samorządowych polskich miast. 

 

Powstanie hostelu interwencyjnego w stolicy wynika z realizacji pierwszego punktu Warszawskiej Deklaracji LGBT+, podpisanej 18 lutego 2019 roku przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego – informuje na swojej stronie internetowej Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza. Czym jest Warszawska Deklaracja LGBT+? To dokument wypracowany przez przedstawicieli warszawskiego ratusza i organizacje LGBT, takie jak: Miłość Nie Wyklucza, Lambda Warszawa, Kampania Przeciw Homofobii, Trans-fuzja i Fundacja Wolontariat Równości. Celem podpisania deklaracji było zobowiązanie władz miasta do przeciwdziałania dyskryminacji osób LGBT+ i stworzenia bezpiecznej dla nich przestrzeni w szkołach, miejscach pracy i placówkach publicznych. Pierwszym z dwunastu postanowień jest właśnie hostel interwencyjny dla osób LGBT wyrzuconych z domu z powodu swojej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej. W ciągu dwóch lat od podpisania Karty Rafał Trzaskowski zrealizował zaledwie jeden z dwunastu postulatów – objął warszawską Paradę Równości patronatem prezydenta miasta. Powstanie hostelu interwencyjnego będzie więc drugim zrealizowanym postanowieniem. 

Hubert Sobecki ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza komentuje tę sprawę następująco: „Od momentu podpisania Deklaracji postawa stołecznych władz i samego prezydenta Trzaskowskiego wobec nas była delikatnie mówiąc obojętna. Miasto pozostawało głuche na tragedie młodych osób LGBT+ szukających dachu nad głową po tym, jak zostały wyrzucone z domu przez homo- czy transfobicznych rodziców lub po prostu same uciekły przed przemocą. Cieszymy się, że wreszcie możemy pochwalić stronę miejską za wywiązanie się ze zobowiązań”.  

 

Hostel interwencyjny powstał wcześniej w Krakowie, a w Poznaniu władze miasta ogłosiły konkurs na mieszkanie wspierane dla osób LGBT w kryzysie bezdomności.  

 

Autor: 
Maria Zaborowska
Źródło: 
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama