Czy określenie „mleko matki” jest dyskryminujące? Anglia wprowadza nowe pojęcie.

Reklama

ndz., 02/28/2021 - 16:40 -- MagdalenaL

Brytyjskie kliniki zalecają, aby pracownicy unikaliw niektórych przypadkach terminu „mleko matki” i uciekali się do neutralnej płciowo alternatywy. I właśnie to stało się przyczyną całego zamieszania.

Aby sprostać różnorodności swoich pacjentów, kliniki uniwersyteckie w Sussex i Brighton chcą w przyszłości wprowadzić nowe pojęcia dotyczące opieki położniczej. W propozycjach znalazły się między innymi terminy takie jak „mleko ludzkie”czy„mleko rodzica karmiącego piersią”zastępujące określenie„mleko matki”. Powinny one zapewnić możliwość zwracania się także do przyszłych, transseksualnych rodzących.

Takie alternatywy chcą wprowadzić kliniki

Jeśli ma istnieć alternatywa dla terminu „mleko matki”, planowane są oczywiście również dalsze zmiany. Na przykład lekarze i pielęgniarki są zachęcani do używania słowa „osoba” zamiast „kobieta”, a także „rodzący rodzic” zamiast „matka”. W przypadku ojca, „rodzic” lub „współrodzic” powinny służyć jako zamienniki.

Nie oznacza to jednak całkowitego zniesienia terminów „kobieta” lub „mleko matki”. Jeśli jest oczywiste, że kobieta, która rodzi definiuje się jako kobieta, w takim przypadku kliniki mogą trzymać się konwencjonalnych terminów. Jest to po prostu kwestia szacunku do ludzi, którzy nie chcą wyraźnie kojarzyć się z binarnym systemem płci i zapewnienia im tego, żeby nie czuli się dyskryminowani i wykluczeni.

Na Twitterze propozycja szpitala spotkała się z dużym poparciem: „To jest wspaniałe. Każdy zasługuje na traktowanie z godnością i szacunkiem”,„To fantastyczne” pisali zwolennicy idei. Inni ostrzegali: „Dziękuję za odwagę, wiem, że jesteście za to atakowani, ale inspirujące jest obserwowanie tego, jak się im sprzeciwiacie”.

„Times”narzeka na słowa - alternatywy

Chociaż kliniki nie chcą znieść terminów takich jak „mleko matki” lub „kobieta”,chcą zaoferować swoim pacjentom alternatywy tylko wtedy, gdy nie chcą identyfikować się jako kobiety. Na wylanie fali krytyki nie trzeba było długo czekać. Gazeta „The Times” pisze: „Karmienie piersią jest teraz karmieniem torsem”: Dlaczego policja językowa próbuje dyskryminować kobiety?” Dziennik kontynuuje: „Aby uspokoić nielicznych rozgniewanych, krzykliwych ludzi, płeć została wypisana ze słownika. To musi się skończyć”.

To oczywiście nie jest prawdą. W końcu celem szpitala nie jest usunięcie danych pojęć ze słownika, ale raczej dodanie słów alternatywnych. Niemniej jednak pomysł brytyjskich klinik spotkał się z wieloma protestami. Argumenty przeciwko alternatywnym pojęciom obejmują fakt, że bardzo niewiele osób chce identyfikować się inaczej niż mężczyzna lub kobieta.

Tłumaczenie: Grzegorz Januszewski

Autor: 
Lisa Purrio
Źródło: 

familie.de

Polub Plportal.pl:

Reklama