Jak najlepiej nauczyć dzieci sprzątania

Reklama

wt., 03/02/2021 - 15:16 -- MagdalenaL

Image by M W auf Pixabay 

Dzieci mają swój własny system tworzenia bałaganu, po prostu nie da się go zrozumieć, a przecież dzieci regularnie robią nieporządek w swoim pokoju. Rodzice są zirytowani, a potomek pozostaje niewzruszony. Kiedy w końcu dziecko nauczy się sprzątać?

W większości rodzin pokój dziecka jest posprzątany nie dłużej niż 5 minut. Niesamowite, co dzieci mogą gromadzić, rozrzucać i porozwalać na podłodze. Jak kontrolować ten chaos? I czy sami rodzice muszązawsze czołgać się na kolanach, aby wszystko posortować?

Sytuacja, gdy dzieci rozpoznają same z siebie, kiedy nadszedł czas, aby posprzątać, a następnie to robią, brzmi fantastycznie i niestety nie odpowiada rzeczywistości.

Tak więc rodzice muszą dać impuls i włączyć się do sprzątania. Mogą połączyć to z pewnym celem:„Chodź zrobimy porządek, żebyś miał miejsce na majsterkowanie!”, mówi Dana Mundt, pedagog społeczny na Federalnej Konferencji Porad Edukacyjnych.

Fotografowanie dzieł sztuki

Z dziećmi, które produkują wiele dzieł plastycznych, można wspólnie zdecydować: co można umieścić w pudełku na pamiątki, cojest sztuką, a co może zostać wyrzucone.

„Można także pomóc w fotografowaniu najlepszych dzieł i później w zrobieniu z nich książki”, sugeruje Mundt. Wszystko inne, takie jak wycinanki, kolorowanki lub naklejki, można najpierw włożyć do pudełka, które znajdzie się pod stołem czy biurkiem. Jeśli dziecko nie sięga już do tego pudełka, można go umieścić w odpadach papierowych.

Sortowanie zabawek w pudełkach

Sprzątanie staje się łatwiejsze, gdy są miejsca, gdzie można wszystko schować: duże pudełko na klocki, pudełko na małe rzeczy, półka na książki. Pomaga również przyklejenie zdjęciazawartości z przodu pudełek. Rodzice powinni uczyć swoje dzieci krok po kroku, jak sprzątać.

Aby przyzwyczaić dzieci do porządku, matka i ojciec powinni być wzorem do naśladowania i pozwolić dzieciom wcześnie uczestniczyć w wspólnym sprzątaniu. Zazwyczaj wiele dzieci w wieku od dwóch do trzech lat chwyta za szmatkę lub miotełkę i próbuje wycierać kurze i zamiatać. Nawet jeśli na początku nie jest to wielka pomoc lub powoduje jeszcze większy nieporządek:niech to robi! Jest to kamień węgielny do późniejszego, samodzielnego sprzątania.

Wyznaczanie konkretnych celów z przedszkolakami

Im starsze dzieci, tym łatwiej rodzice mogą zawrzeć z nimi konkretne umowy: Co dokładnie, kiedy i jak należy posprzątać? Tutaj również rodzice czasami będą musieli pomagać, ale warto wyznaczać takie cele.

A jeśli po wielu próbach nadal nic nie pomaga? Według Mundtuzasadnione jest podjęcie działań następczych w związku z konsekwencjami, które powinny być wcześniej otwarcie omówione. Na przykład: „Jeśli nie posprzątasz nie spotkasz się z przyjacielem lubprzyjaciółką”

Tłumaczenie: Grzegorz Januszewski

Autor: 
Julia Kirchner
Źródło: 

badische-zeitung.de

Polub Plportal.pl:

Reklama