Jak chronić nasze dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym?

Reklama

wt., 03/02/2021 - 15:52 -- MagdalenaL

Poważne potraktowanie tematu pozwoli dzieciom uświadomić sobie problem i mieć wystarczająco zaufania żeby poinformować rodziców gdy tylko pojawią się pierwsze oznaki. Nie zawsze jest łatwo rozmawiać o seksualności z dziećmi, a zwłaszcza. o wykorzystywaniu seksualnym. Jest to jednak bardzo ważne, ponieważ najlepszym sposobem zapobiegania temu problemowi jest utrzymywanie z nimi dobrej komunikacji. Jeśli dzieci są dobrze poinformowane, gdy tylko zauważą, że ktoś próbuje je wykorzystać, zawsze będą wiedzieć, jak postępować. Pierwszą rzeczą, jaką zrobią, będzie z nami rozmowa, dzięki czemu możemy zatrzymać sytuację, zanim się skończy.

Podejdź do tematu naturalnie

Od trzeciego lub czwartego roku życia już można zacząć rozmawiać z dziećmi o tym problemie zawsze mając na myśli ich stopień dojrzałości. Aby dziecko nie odczuwało przemocy należy to robić, gdy jest rozluźnione i w formie zabawy, aby łatwiej to zrozumiało. Dobrym źródłem informacji jest radzenie sobie z tym kiedy pojawia się związane z nim wydarzenie (wiadomości telewizyjne itp.). Ale wygodnie jest również przekazać serię ostrzeżeń, jeśli napotka się na ten problem. Kiedy rozmawiasz z nim używaj jasnych komunikatów i nazywaj rzeczy po imieniu: „Są części ciała, które należą do Ciebie i których nie musisz dotykać, takie jak pochwa, penis, piersi lub inne, których nie lubisz.” Trzeba mu zaszczepić, że nikt nie ma prawa go dotykać, nawet jeśli jest osobą, która sprawuje nad nim władzę (nauczyciele, członkowie rodziny itp.): „Jeśli spróbują to zrobić, zawsze musisz odmówić, nawet jeśli jest dorosły i go znasz. Nikt nie może dotknąć tych części ciebie”. Ważne jest aby jasno powiedzieć, że rodzice powinni być od samego początku informowani o możliwym wykorzystywaniu. „Jeśli nie czujesz się komfortowo lub ktoś cię molestuje, chcę, żebyś mi o tym powiedział.” Zwłaszcza trzeba uświadomić mu, że w takich sytuacjach osobą odpowiedzialną nie jest on, lecz osoba dorosła: „Pamiętaj, że ty nie jesteś winny.”

Znajdź sprawcę

Należy wziąć pod uwagę, że w ponad 90% przypadków wykorzystywania seksualnego osobą dokonującą tego jest ktoś bliski, do którego dziecko ma zaufanie. Znajomość profilu sprawcy i jego sposobu działania pomoże nam go łatwiej wykryć. W zdecydowanej większości przypadków sprawca stopniowo wygrywa z dzieckiem podstępem i manipulacją. W zdecydowanej większości przypadków sprawca stopniowo wygrywa z dzieckiem podstępem i manipulacją. Z zasady nigdy nie wywiera nacisku. Bardzo często próbuje zbliżyć się do  rodziców i zdobyć ich zaufanie. Rozpocznie od niewinnych zabaw i pieszczot. Może nawet dać dziecku prezent. Poszuka chwil aby być sam na sam z dzieckiem. Aby uzyskać dostęp do gier erotycznych sprawca może pokazać mu zdjęcia lub filmy, aby dziecko uwierzyło, że to wykorzystywanie seksualne nie jest złe. Kiedy już go skrzywdzi to będzie starał się za wszelką cenę, aby nieletni tego nikomu nie powiedział. Może mu grozić, oszukiwać, a nawet wywoływać u niego poczucie winy.

Autor: 
Francisco Castaño Mena tłumaczyła Karolina Pietrzak
Źródło: 

magazyn Pronto, 27 luty 2016

Polub Plportal.pl:

Reklama