Zdaniem policji, Tiger Woods “ma szczęście, że żyje” po wypadku samochodowym w Kalifornii

Reklama

śr., 03/03/2021 - 18:50 -- MagdalenaL

Woods był jedyną osobą znajdującą się w samochodzie. Zdjęcie: Etienne Laurent/EPA

Woods przeszedł operację wielokrotnie złamanej prawej nogi. 45-letni golfista znajduje się w szpitalu, “jest przytomny i reaguje na bodźce”.

Tiger Woods przeszedł operację wielokrotnych złamań prawej nogi po wypadku samochodowym. Jak twierdzi policja z Los Angeles, miał on “wielkie szczęście”, że przeżył.

Golfista “jest przytomny i reaguje na bodźce” po operacji, podczas której do jego kości piszczelowej wszczepiono pręt, oraz ustabilizowano jego kolano, jak podaje w oświadczeniu wystosowanym w zeszły wtorek fundacja Woodsa, TGR.

Carlos Gonzalez, pierwszy z funkcjonariuszy policji Los Angeles, który odpowiedział na zgłoszenie po tym, jak samochód Woodsa zjechał z drogi, mówi, że golfista był “spokojny i przytomny”, pomimo tego, iż był uwięziony w pojeździe. Został stamtąd wyciągnięty przez strażaków, a jego samochód został “poważnie uszkodzony”.

Woods został przetransportowany karetką do pobliskiego centrum medycznego Harbor-UCLA i przeszedł operację “licznych obrażeń nogi” po wypadku, do którego doszło w miniony wtorek o wczesnych godzinach porannych.

Woods prowadził Genesis GV80 z 2021 roku i kierował się na północ drogą Hawthorne Boulevard, gdy przejechał przez pas rozdzielający pasy ruchu, wjechał na odnogę prowadzącą na południe, po czym uderzył w drzewo. Jak mówił na konferencji prasowej Alex Villanueva, szeryf okręgu Los Angeles, samochód golfisty przekoziołkował kilka razy.

Zdjęcia z wypadku ukazują poważnie uszkodzonego SUVa Woodsa, który stoczył się ze skarpy.

Wciąż toczy się śledztwo dotyczące wypadku. Gonzalez przyznaje, że “ten konkretny fragment drogi jest często problematyczny. Funkcjonariusze często przyłapują tam kierowców na przekraczaniu prędkości. Niektórzy prowadzą z prędkością nawet 80 mil na godzinę [około 128 km/h - przyp. tłum.], co oznacza, że przekraczają dozwoloną prędkość niemal dwukrotnie. Gonzalez twierdzi, że kiedy przybył na miejsce zdarzenia, Woods reagował na bodźce i był komunikatywny, i był w stanie podać mu swoje imię.

Choć jego obrażenia były widoczne, Woods wydawał się być w szoku i nie przejmował się nimi zbytnio, jak twierdzi Gonzalez. “Nie jestem w tej pracy nowicjuszem. Widziałem już śmiertelne kolizje samochodowe,” dodał. “Pan Woods miał wielkie szczęście, że udało mu się przeżyć.”

Woods był jedyną osobą w samochodzie, kiedy doszło do wypadku, i był przytomny, gdy na miejscu zjawili się funkcjonariusze. Choć nie określono jeszcze przyczyny wypadku, Villanueva powiedział, że pojazd Woodsa “jechał ze stosunkowo większą prędkością, niż normalnie”. Zapytany o to, czy w momencie zdarzenia Woods był pod wpływem jakichś substancji, Villanueva odparł, iż nic nie wskazywało, aby zdolności prowadzenia samochodu przez Woodsa były w ten sposób upośledzone.

Początkowo władze donosiły, że Woods musiał być wyciągany z samochodu przy pomocy kleszczy do rozcinania wraków pojazdów po wypadkach. Strażacy byli jednak w stanie wydobyć go za pomocą toporka i Halligana [narzędzie używane do forsowania drzwi - przyp. tłum.], jak powiedział Daryl Osby, komendant straży pożarnej w Los Angeles.

Reagując na wiadomości o wypadku Woodsa, były prezydent USA, Barack Obama, napisał na Twitterze: Tej nocy kieruję swoje modlitwy do Tigera Woodsa i jego rodziny, życząc najlepszemu zawodnikowi w historii golfa szybkiego powrotu do zdrowia. Jeśli czegokolwiek się nauczyliśmy w ciągu ostatnich lat, to tego, aby nigdy nie przekreślać Tigera.”

Gwiazda tenisa, Serena Williams, napisała: “Kocham cię, bracie… ale wyjdziemy z tego”.

Inny utytułowany golfista, Justin Thomas, wyraził obawę o przyjaciela: “Jest mi niedobrze… Wiecie, to boli, kiedy jeden z waszych najbliższych przyjaciół ulega wypadkowi. Mam tylko nadzieję, że wszystko będzie w porządku. Martwię się o jego dzieci. Na pewno jest im ciężko.”

Jack Nicklaus, 18-krotny mistrz klasy major, i jedyny gracz wyprzedzający Woodsa w klasyfikacji najlepszych golfistów wszechczasów, że wiadomości te bardzo go zaniepokoiły. “Barbara i ja właśnie dowiedzieliśmy się o wypadku Tigera, i, jak wszyscy inni, jesteśmy głęboko zaniepokojeni. W tym trudnym czasie, chcemy polecić go w naszych modlitwach i okazać wsparcie.”

PGA Tour wydało oświadczenie na krótko po otrzymaniu wiadomości o wypadku: “W imieniu PGA Tour oraz naszych graczy, modlimy się w intencji Tigera, który będzie miał nasze pełne wsparcie na drodze do wyzdrowienia.”

Funkcjonariusze gromadzą dowody z samochodu Woodsa po wypadku. Zdjęcie: David McNew/Getty Images

Woods przebywał w Kalifornii na planie programu TV dla Discovery i Golf Digest, w którym brali udział również były gracz NBA Dwyane Wade i aktor David Spade. W zeszły weekend Woods wziął udział w turnieju Genesis Invitational w Rivierze. Tego roku nie brał on jeszcze udziału w rozgrywkach rankingowych ze względu na operację pleców, którą przeszedł w zeszłym miesiącu.

W maju 2017 roku Woods został aresztowany pod zarzutem prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości na Florydzie po tym, jak znaleziono go nieprzytomnego w samochodzie. Przyznał się do nieodpowiedzialnego prowadzenia samochodu, i powiedział, że jego stan był spowodowany zażyciem przepisanych mu leków.

Woods był uczestnikiem jeszcze jednego wypadku w 2009 roku, w pobliżu swojego domu na Florydzie, co doprowadziło do wyjścia na jaw niewierności Woodsa wobec swojej ówczesnej żony, Elin Nordegren. Cała afera sprawiła, że Woods stracił sponsorów i zrobił sobie długą przerwę od golfa, aby zająć się prywatnymi problemami.

Gdy został aresztowany w 2017 roku, wielu uznało to za punkt zwrotny w karierze Woodsa, która załamała się od czasów jego świetności jako jednego z najbardziej utytułowanych sportowców świata. Niecałe 2 lata później, obdarzony nową werwą Woods wygrał turniej Masters, co było jego pierwszym poważnym sukcesem od czasu US Open w 2008 roku.

Władze ujawniły, że w pobliżu miejsca wypadku Woodsa doszło do drugiego zdarzenia, prawdopodobnie spowodowanego ciekawością kierującego pojazdem. Nikt nie został ranny w tym wypadku, jak powiedział Villanueva.

Tłumaczyła Jagoda Chudzińska

Autor: 
Ewan Murray, Tom Lutz, Vivian Ho
Źródło: 

theguardian.com

Polub Plportal.pl:

Reklama