Dzieci i media społecznościowe: czy Twoje dziecko jest gotowe na Instagrama i inne media

Reklama

pt., 03/05/2021 - 22:45 -- MagdalenaL

W świecie, w którym niemal wszyscy paradujemy wokół ze smartfonami, media społecznościowe są rzeczą normalniejszą niż kiedykolwiek. Także dla małych dzieci. Ale kiedy dziecko jest na nie gotowe i w jaki sposób przygotowujesz się do tego jako rodzic? Dzieci i media społecznościowe, lepiej dowiedz się dużo na ten temat. 

Korzystanie z mediów społecznościowych przez dzieci 

Nie tylko Ty nie możesz żyć bez mediów społecznościowych, także Twoje dziecko z nimi dorasta. Kiedy natomiast pozwolić dziecku założyć konto na Instagramie? I jakie reguły w związku z tym ustanowisz? Czy w ogóle ustalisz zasady? Martine Oglethorpe z The Modern Parent, matka piątki dzieci, magister doradztwa, tłumaczy, co jest ważne. 

Obserwować i być obserwowanym 

“Wielu ludzi pyta mnie, czy moje dzieci korzystają z mediów społecznościowych”, pisze. „Świetnie bawią się z Musical.ly-app, lecz czasem zapominasz, że to także należy do mediów społecznościowych. Dzieci są obserwowane przez innych i same mogą obserwować innych użytkowników. Dlatego dobrze wiedzieć, że każda aplikacja, która na to pozwala, należy do mediów społecznościowych. A kiedy chodzi o media społecznościowe, możesz też lajkować, udostępniać i często również pisać na czacie”, pisze Martine. 

 

Dzieci i media społecznościowe: zagrożenia wszędzie 

Czasem pojawiają się artykuły, opatrzone ostrzegawczym nagłówkiem, w których twierdzi się, że niektóre aplikacje mediów społecznościowych są niebezpieczne dla dzieci. To logiczne, że boisz się, że inni ludzie mogą dokonywać nadużyć tych aplikacji, a tym samym być może także nadużyć wobec Twojego dziecka. „Możesz mieć kłopoty przez Instagrama, ale także przez Snapchata, Skype’a, Facebooka, Whatsappa,iMessage’a i YouTube’a, ale również poprzez bawienie się na dworze, jazdę na rowerze, wchodzenie na ulicę lub uprawianie sportu”, mówi Martine.  

 

Rozmawiaj ze swoim dzieckiem 

Tym samym chce jasno przekazać, że nie możesz uchronić swoich dzieci przed wszystkim na świecie. Niebezpieczeństwa mianowicie czyhają wszędzie i nie możemy ich od tego powstrzymywać.  Co natomiast możesz zrobić, to nauczenie ich w jaki sposób mogą z niebezpieczeństwami, w tym wypadku z mediami społecznościowymi, się obchodzić. Dlatego ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, jakie aplikacje Twoje dziecko ma na swoim telefonie i co może z nimi robić. I kiedy wiesz, jakie możliwości mają Twoje dzieci z tymi aplikacjami, możesz przekazać im podczas rozmowy, gdzie mogą znajdować się niebezpieczeństwa i jak mogą ich uniknąć.  

 

13 lub więcej lat 

W Ameryce jest zalecane, aby korzystać z Instagrama dopiero, gdy masz 13 lub więcej lat. Tworzysz swoje konto na Instagramie poprzez swój adres mailowy, i na podstawie Twojej daty urodzenia, którą określiłeś dla tego adresu mailowego, Instagram sprawdza, czy jesteś w odpowiednim wieku. „Pomimo tej reguły bezpieczeństwa jest jednak mnóstwo użytkowników Instagrama poniżej 13 roku życia. Naturalnie jest to żaden problem, o ile cały czas dobrze informujesz swoje dzieci na temat prawidłowego użytkowania i wynikających z tego możliwych zagrożeń”, pisze Martine. 

Tego rodzaju aplikacje są regularnie aktualizowane i w związku z tym często zmieniają się też wymagania i opcje. Dlatego Martine robi podsumowanie ważnej listy z rzeczami, które jako rodzic musisz wiedzieć, tak żeby oszacować, gdzie kryją się zagrożenia Instagrama. 

Fakty o Instagramie  

  • Jest to aplikacja, na której możesz dzielić się zdjęciami i krótkimi filmikami ze swoimi obserwującymi, 
  • Możesz chronić swoje konto, a tym samym znajdujące się tam zdjęcia przed ludźmi, którzy Cię nie obserwują , 
  • Możesz streamować filmiki na żywo, 
  • Z Instagram stories możesz podzielić się swoim zdjęciem lub filmikiem, który w czasie 24 godzin może zostać obejrzany przez cały świat, 
  • Możesz wybrać, którzy obserwujący mogą te stories obejrzeć, a którzy nie. Możesz chronić swoje stories przed wybranymi osobami (Ustawienia > ustawienia stories > ukryj stories przed...), 
  • Możesz otrzymywać wiadomości w nawiązaniu do story, 
  • Możesz filtrować ofensywne komentarze, tak aby nie pojawiały się pod zdjęciem, 
  • Jeśli sama posiadasz Instagrama, możesz sprawdzić, jakie zdjęcia i filmiki polubiło Twoje dziecko, 
  • Niektóre dzieci mają drugie konto, o którym nie wiedzą jego rodzice. Treści, którymi dzieli się lub które ogląda poprzez to konto, nie muszą koniecznie być złe, ale dobrze jest to wiedzieć, 
  • Możesz udostępniać swoją lokalizację, jeśli zamieszczasz zdjęcie online. 

 

Autor: 
Lizette van Loenen, tłum: Wiktoria Dzido
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama