7 błędów, które popełniasz przy malowaniu ścian

Reklama

śr., 03/10/2021 - 10:58 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Redakcja Zimno

Malowanie mieszkania. Może i brzmi jak nudny obowiązek, ale ma w sobie bardzo pozytywny wydźwięk. Kiedy dajecie ścianom lub sufitowi nowy kolor, oznacza to niejako nowy początek – czy to na etapie budowy domu, po wynajmie nowego mieszkania, lub gdy zwyczajnie chcecie nadać salonowi lub sypialni nowy wygląd. Czyli same dobre rzeczy! A jednak podczas malowania popełniamy – często z entuzjazmu – kilka błędów estetycznych. Oto siedem z nich – tak, żebyście mogli ich uniknąć w przyszłości.

 

1. Zmniejszacie optycznie przestrzeń jeszcze bardziej

Chociaż już od jakiegoś czasu nalegamy, żebyście przemalowali każdy ciemny pokój na jasny, tak wciąż zbyt często widujemy i tak już małe pomieszczenia, za które zabieracie się nie tak, jak trzeba. 

2. Kiepskie przygotowanie

To chyba zbędna rada, ale mimo to… Przygotowanie mieszkania przed malowaniem to absolutnie najważniejsze, co musicie zrobić. Od zaszpachlowania nierówności, przez wygładzenie, do zakrycia folią malarską wszystkiego, czego nie chcecie przemalować.

Zdjęcie: ER Design   

 Zdjęcie: BPM Painting

3. Nieprzemyślane połączenia

Rzecz jasna, wiele spraw i decyzji jest kwestią osobistych upodobań. Co jeden uwielbia, tego drugi unika. Tak samo na poniższych zdjęciach. Jednemu spodoba się połączenie czerwonego z zielonym lub żółtego z niebieskim. Drugiemu nie przypadnie do gustu. Chcecie wypróbować kombinację, ale nie jesteście pewni? Udajcie się do eksperta od kolorów lub farb, który udzieli wam niezbędnych wskazówek.

Zdjęcia: Grupo PZ

4. Nadmiar tekstury

Tekstura na ścianie to często dobry pomysł, ale z tym, co nam się podoba, łatwo jest przesadzić. Spróbujcie zatem odnaleźć równowagę - wybierzcie kilka ścian z określoną teksturą (na przykład z malowanych cegieł), a przy reszcie postawcie na gładką farbę.

Zdjęcie: Pintur Arte

5. Malowanie gąbką

Zgadza się, dobrze przeczytaliście. Sposób malowania nią nie różni się od malowania pędzlem. Najpierw nakładacie warstwę podkładu gruntującego, a kiedy wyschnie, pierwszą warstwę farby. Kiedy ściana już jest sucha, nadchodzi pora, by chwycić za gąbkę. Wyciśniętą (czyli trochę wilgotną) gąbką malujecie po ścianie nieregularnymi ruchami jaśniejszym lub ciemniejszym odcieniem farby. W ten sposób tworzycie ciekawe wzory i kształty. Nigdy nie ma się pewności, że rezultat będzie zadowalający, więc jeśli nie jesteście pewni, po prostu zostawcie gąbkę do zmywania naczyń.

Zdjęcie: Dal Sasso Matteo

6. Nasycone kolory

Budzić się wśród nasyconej czerwieni, gotować w kanarkowożółtej kuchni. Pod koniec dnia będziecie wycieńczeni. Uprzedzamy, że nawet ciemne kolory nie ukoją waszych zmęczonych oczu i nie poprawią wam nastroju. A jeśli później będziecie chcieli sprzedać mieszkanie, potencjalni nabywcy mogą się wycofywać. Chcecie ostrych kolorów w domu? Spróbujcie pomalować tak jedną ścianę - będzie akcentowała z np. ramkami zdjęć z najlepszymi wspomnieniami.

Zdjęcie: ARQ Andrea Mei

 Zdjęcie: Estudio Sassi-Martinez Duarte

Zdjęcie: Customs handmade

Ale gdy szukacie koloru do mieszkania, najlepiej jest wybrać taki z charakterem. To lepsze rozwiązanie niż parę nudnych kolorów lub staromodne wnętrze.

7. Za dużo kreatywności

Czy wśród waszych partnerów i partnerek, rodziny lub znajomych kryje się prawdziwy Picasso? Niech i tak będzie, ale najlepiej, żeby decyzja należała do was. Kreatywne plamki kolorów, smugi czy abstrakcyjne rysunki, które mają uchodzić za sztukę? Nie róbcie tego.

Zdjęcia: Pixers

To samo się tyczy ludzi, którzy po malowaniu sięgają po naklejki. Trochę szkoda farby, bo ciężko znaleźć wizualne plusy użycia naklejek, a z drugiej strony rysunki bardziej nadają się do pokoju dziecięcego niż do mieszkania dla ludzi dorosłych. Weźcie to pod uwagę przy zastanawianiu się nad naklejkami.

Zdjęcie: Luybaco.com

Zdjęcie: Bonito Design Bangalore

Tłumaczyła Anna Polny

 

Autor: 
zimmo.be
Źródło: 

zimmo.be

Polub Plportal.pl:

Reklama