Bycie miłośnikiem psów może zależeć od twoich genów

Reklama

wt., 04/06/2021 - 18:31 -- MagdalenaL

Fot: PicsbyFran z Pixabay 

Genetyka może częściowo przewidzieć czy będziesz mieć psa w życiu dorosłym. 

Psy są urocze, kochające i zabawne. Możesz być prawdziwym miłośnikiem zwierząt i po prostu możesz nie potrafić oprzeć się im niezliczonym urokom. Jednak według badania opublikowanego w czasopiśmie Scientific Reports może istnieć genetyczne wyjaśnienie, dlaczego niektórzy ludzie bezwarunkowo kochają psy i troszczą się o nie.  

Wcześniejsze badania wykazały, że dzieci, które dorastają z psami w okresie niemowlęcym mają większe powinowactwo do psów. Jednak naukowcy zastanawiali się, czy czynniki genetyczne mogą odgrywać tutaj znaczącą rolę. Aby to zbadać, przeanalizowali dane ponad 85 000 bliźniąt w szwedzkim rejestrze bliźniaków (największym na świecie) pod kątem wskazówek genetycznych, które mogą być związane ze zwierzętami domowymi w życiu dorosłym.  

Dlatego zespół szwedzkich i brytyjskich naukowców porównał dane genetyczne i zachowanie obu braci, aby określić czy niektóre zachowania są związane z DNA. Również naukowcy skonsultowali się z rejestrem własności psów, ponieważ w Szwecji wszystkie psy muszą być oficjalnie zarejestrowane.  

Wpływ genetyki na decyzję  

Naukowcy odkryli, że gdyby jeden (identyczny) brat bliźniak posiadał psa, drugie z rodzeństwa najprawdopodobniej również miałoby go w przyszłości. Jednak w przypadku zwykłych braci (to znaczy nieidentycznych) - jeśli jeden z nich ma psa to prawdopodobieństwo, że drugi też będzie go posiadał w późniejszym czasie jest znacznie mniejsze. Również naukowcy doszli do wniosku, że w przypadku mężczyzn genetyka wpłynęła na 51% decyzji o posiadaniu psa w życiu dorosłym, podczas gdy u kobiet odsetek ten wzrósł do 57%.  

Odkrycie to sugeruje także, że korzyści zdrowotne wynikające z posiadania zwierzaka można wyjaśnić genetyką, jak argumentował wcześniej Carri Westgarth, współautor badania i profesor na Uniwersytecie w Liverpoolu (Wielka Brytania). Na przykład w 2017 roku naukowcy doszli do wniosku, że posiadanie psa zmniejsza ryzyko chorób serca, zapewniając ludziom wsparcie emocjonalne i zachęcając ich do ćwiczeń.  

Jednakże badanie to wykazało, że genetyka może również wyjaśnić (tylko częściowo) dobre zdrowie fizyczne i psychiczne większości właścicieli zwierząt domowych.  

 

Autor: 
Rocío Sánchez, tłum: Karolina Pietrzak
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama