Meczet Kenya Lamu: Gniew spowodowany koszulką, którą założył Jay-Z

Reklama

śr., 04/07/2021 - 22:58 -- MagdalenaL

Fot: Кирилл Соболев z Pixabay

Amerykański projektant przeprosił za użycie portretu historycznego meczetu na kenijskiej wyspie Lamu, na koszulce noszonej przez celebrytę Jay-Z, powiedział BBC urzędnik odpowiedzialny za stronę. 

 

Przywódcy meczetu Riyadha sprzeciwili się koszulce. „Przyjęliśmy pismo z przeprosinami, ponieważ zostało sporządzone w dobrej wierze”- powiedział urzędnik meczetu. Projektant Zeddie Loky podobno wyprodukował koszulkę, aby promować Lamu. BBC skontaktowało się z nim w celu skomentowania tego. Lamu jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a XIX-wieczny meczet jest główną atrakcją turystyczną. Ma rękopisy z 1837 roku i jest jedną z najstarszych nieprzerwanie działających islamskich instytucji edukacyjnych w Afryce Wschodniej.

Wyznawcy wpadli w złość, gdy zobaczyli zdjęcia muzyka z USA Jay-Z na WhatsApp w koszulce z nadrukiem meczetu, powiedział Abubakar Badawy, sekretarz generalny meczetu Riyadha i Centrum Islamskiego. Jay-Z został zauważony w koszulce, gdy 30 marca opuszczał restaurację w Santa Monica w Kalifornii, donosi CNN. „Wiele osób było z tego powodu wściekłych i myślało, że w to zaangażowani byli urzędnicy prowadzący meczet”- powiedział Badawy. To skłoniło go do napisania publicznego listu do pana Loky'ego, dyrektora generalnego firmy zajmującej się projektowaniem odzieży Blkburd Genes. W liście napisano, że wierni „naprawdę czują się urażeni zdjęciami Jaya-Z w koszulce Blkburd Genes, przedstawiającej nasz meczet w Rijadzie”. „Zapewniamy, że nie uważamy tego za zaszczyt ani przywilej dla historycznego meczetu i jego założyciela Habiba Swaleha”- czytamy w liście. Dodał, że „kiedy noszący te koszulki trafiają do barów, klubów i wszelkiego rodzaju świętokradzkich stawów”, to jest to „zniewaga” dla tych, którzy czczą meczet. Pan Badawy powiedział, że od tego czasu otrzymał list od Loky'ego, w którym obiecał usunąć „wszystkie nieodpowiednie portrety”.

W liście napisano, że koszulka była częścią kolekcji poświęconej Lamu. „Nasz zamiar był w dobrej wierze i zgodny z naszą misją edukacji świata w zakresie historii świata przy użyciu grafiki HD, odważnego drobnego druku i kodu QR, który przenosi naszą historię znalezisk na Lamu”- dodał. W liście napisano, że tylko 20 koszulek, sprzedawanych w sprzedaży detalicznej za 195 dolarów (141 funtów) i oznaczonych jako wyprzedane na jego stronie internetowej , zostało wyprodukowanych dla „przyjaciół celebrytów i ich rodzin”. Dodał, że odradza się im noszenie ich w barach i klubach. Pan Badawy powiedział BBC, że urzędnicy meczetu byli zadowoleni z przeprosin, ponieważ ze strony projektanta „nie było złośliwości”. „Musimy wybaczyć i być tolerancyjni”- dodał.  

 

 

Autor: 
BBC, tłum: Oliwia Starzyńska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama