Gwiazdy wzywają Hollywood do podjęcia pilnych działań w integracji osób niepełnosprawnych

Reklama

śr., 04/07/2021 - 23:04 -- MagdalenaL

 Fot: David Mark z Pixabay 

Ponad 80 aktorów i profesjonalistów z branży rozrywkowej, w tym Amy Poehler, Naomie Harris i Jessica Barden, podpisało list otwarty przeciwko uprzedzeniom i dyskryminacji talentów niepełnosprawnych w Hollywood. 

W liście napisano: „pilna potrzeba podjęcia działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych” i wzywa główne studia do wyznaczenia stałych urzędników ds. Niepełnosprawności. Mówi się, że liczba niepełnosprawnych osób na ekranie nadal poważnie nie odzwierciedla rzeczywistej populacji Stanów Zjednoczonych żyjącej z niepełnosprawnościami. „Ze względu na lata fałszywego przedstawiania się w mediach, bariery społeczne i chroniczne zdolności, społeczności niesłyszących, niedosłyszących, neuroróżnorodnych i niepełnosprawnych nadal są niedostatecznie reprezentowane i lekceważone w branży rozrywkowej”. Według rządowych statystyk około jedna czwarta dorosłych w Stanach Zjednoczonych ma jakąś formę niepełnosprawności. Niedawny raport wykazał, że 3,5% zwykłych postaci w serialach telewizyjnych było wyłączonych w 2020 r. W innym badaniu liczba niepełnosprawnych postaci w 2018 r. wyniosła 12%, ale okazało się, że większość przedstawień była negatywna. W poprzednim liście z 2019r stwierdzono, że spośród 61 nominowanych do Oscara i 27 laureatów, którzy grali postacie z niepełnosprawnością, tylko dwóch zostało autentycznie przedstawionych przez niepełnosprawnego aktora.  

„Fundamentalne zmiany” 

Nowy list i kampania #DontDismissDis zostały zorganizowane przez agentkę Keely Cat-Wells, która powiedziała, że ​​straciła pracę z powodu niepełnosprawności, kiedy była aktorką. „Covid-19 zajmował się produkcjami, w których rekrutowano oficerów i specjalistów Covid, aby zapewnić bezpieczeństwo obsadzie i członkom załogi. Również mogli oni nadal mieć dostęp do pracy i zaoszczędzić jak najwięcej miejsc pracy” - powiedziała. „Społeczność osób niepełnosprawnych stanęła w obliczu zagrożeń, straciła pracę i poradziła sobie z brakiem dostępu na długo przed Covid-19 i w przeciwieństwie do tej sytuacji nie podjęto żadnych drastycznych kroków w celu zapewnienia bezpieczeństwa”. Proponowani urzędnicy ds. Niepełnosprawności „dokonaliby fundamentalnych zmian w przestarzałych praktykach”, dając decydentom pewność, że będą uwzględniać niepełnosprawność, rozmawiać o niej i ją przedstawiać”, zapewniając integracyjne i dostępne praktyki zatrudniania oraz identyfikując możliwości dla niepełnosprawnych talentów. Aktorka Jamesa Bonda Harris, która jest jednym z sygnatariuszy listu, powiedziała: „Jeśli pokażesz niesprawiedliwość systemu i powiesz: Oto droga naprzód, utrudni to ludziom ignorowanie”. W towarzyszącym dokumencie zatytułowanym Hollywood Horror Stories niepełnosprawni talenty anonimowo szczegółowo opisali dyskryminację, z jaką się spotkali. 

Stare i uciążliwe systemy 

Zawiera historie o zadawaniu pytań, takich jak „co się z tobą stało?”, „Czy możesz uprawiać seks” i „czy naprawdę nie widzisz?”, A także przypadki, w których mówią, że podstawowe potrzeby nie zostały zaspokojone, mimo że castingi były skierowane specjalnie do aktorów niepełnosprawnych. Jeden z aktorów powiedział: „Poproszono mnie na przesłuchanie, gdzie sala przesłuchań znajdowała się na górze po schodach bez windy”. Samantha Mannis autorka Friend's Guide to Adulting, pracowała jako scenarzystka w renomowanym hollywoodzkim studiu, kiedy została zwolniona dwa tygodnie po pobycie w szpitalu z powodu niepełnosprawności. „Wykonałam swoją pracę i wydałam tysiące dolarów z własnych pieniędzy na przejazdy Uberem i markowe ciuchy, bym się zmieściła”- powiedziała. „Po walce o wypisanie ze szpitala, abym zdążyła na wezwanie, powiedzieli mi:„ To po prostu nie pasuje ”. Autorzy listu twierdzą, że dostęp i reprezentacja za kulisami jest równie zła, jeśli nie gorsza, ponieważ zatrudnianie witryn internetowych często jest niedostępne. Cat-Wells, która prowadzi firmę zarządzającą C Talent, reprezentującą niepełnosprawne talenty, powiedziała: „Hollywood ma wiele horrorów, z których najmniej opowiadane są te o społeczności niepełnosprawnych walczących o to, by być widzianymi, słyszanymi i traktowanymi jak równi z równymi. „Hollywood musi usunąć stare i uciążliwe systemy. Nie chodzi tylko o niepełnosprawnych aktorów, chodzi o wszystkie zawody w branży, powinni być ludzie niepełnosprawni na każdym stanowisku. Od poziomu podstawowego do centrali, dyrektora generalnego i nie tylko”.

 

Autor: 
Myra Ali, tlum: Oliwia Starzyńska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama