5 oryginalnych sposobów na pomalowanie ścian

Reklama

ndz., 04/11/2021 - 14:36 -- MagdalenaL

Malowanie ścian nie jest niczym nowym czy szczególnym. Ale możesz podejść do tego na wiele różnych sposobów. I nie chodzi nam tylko o dobór kolorów. Stylistka wnętrz Denise dzieli się swoimi pomysłami na to, jak możesz w oryginalny sposób pomalować swoje ściany.

1. Pomaluj tylko część ściany

„Jeśli chcesz stworzyć oddzielny narożnik, który jednocześnie przełamuje pomieszczenie, możesz pomalować część ściany lub sufitu. Wygląda to dobrze przede wszystkim w przypadku części jadalnej.

Pomaluj ten obszar w nieco innym odcieniu niż reszta pomieszczenia. A jeśli przy okazji pomalujesz sufit, wtedy otrzymasz swego rodzaju „dach”, który nada tej części pokoju nieco intymny klimat. Będzie to naprawdę wyjątkowy zakątek”.

2. Kolorowy sufit

Biały sufit? Nie ma potrzeby! W dzisiejszych czasach coraz częściej widać, że maluje się również sufity. „Jest to trend. Nie musisz jednak podążać za wszystkimi trendami. Trzeba mieć przede wszystkim dom, który to umożliwia. Jeśli masz, na przykład, niski sufit, nie polecam tego robić i zalecałabym zachować świeżość. W takim przypadku lepiej nie podkreślać tego kolorem”.

Kiedy można z powodzeniem pomalować wszystkie ściany? Szczególnie dobrze działa to w przypadku obszarów z dużym sufitem lub dobrze oświetlonych pomieszczeń.

Również sypialnia – pomimo tego, że jest to często pokój niewielkich rozmiarów – znajduje się na tej liście. „Szczególnie w przypadku sypialni zaleca się pomalowanie wszystkich ścian. Daje to poczucie intymności i przytulności. Dopuszczalne są tu wszystkie kolory.

Ja sama mam na przykład dość ciemny odcień niebieskiego na wszystkich ścianach. Brzmi to dosyć intensywnie, ale poprzez sposób w jaki pada światło, wygląda to całkiem dobrze.”

Jeśli całkowite pomalowanie sufitu wydaje ci się zbyt ambitne, Denise ma kolejną wskazówkę: „Pomaluj mały kawałek (powiedzmy metr) nad wezgłowiem łóżka. W ten sposób zachowasz świeżość i stworzysz coś w rodzaju „przytulnego namiotu”. A jeśli w pomalowanej części zawiesisz również lampy, sprawisz, że będzie to wyglądać jeszcze bardziej przytulnie.”

3. Wysoka boazeria

Dosyć często Denise otrzymuje zapytanie, co zrobić z długą ścianą. Jej rada? „Dobrym pomysłem będzie, jeśli nie pomalujesz ściany w całości, a zamiast tego położysz wysoką boazerię. Zachowaj na przykład biel do 60 cm od sufitu, to będzie się ładnie komponować. W takim przypadku zastosuj wobec pozostałych ścian bardziej stonowane kolory. Ustaw panele tak wysoko i nisko jak chcesz. Niezależnie od zachowanej wysokości, ściana i tak ożywi przestrzeń.”

Pomimo tego, że boazerię często łączy się z bielą, zdaniem eksperta równie dobrze można eksperymentować z dwoma kolorami. „Górną część można pomalować na jasno-szaro (lub inny jasny kolor), który można zastosować w pozostałej części domu.”

4. Ukośne linie

Na Pinterest znajdziesz ich wiele: zdjęcia ścian, na których pomalowane są duże pochyłe powierzchnie. „Odradzałabym robić to w salonie, bo szybko przybiera to niespokojny klimat, ale w pokoju dziecięcym to świetny pomysł. Nie ograniczaj linii do jednej ściany, ale pozwól przebiegać jej na przykład przez róg pokoju. W ten sposób sprawisz, że pokój dziecięcy będzie przyjemny i zabawny.”

5. Częściowe pomalowanie mebli

Po co ograniczać boazerię tylko do ściany, skoro równie dobrze można zastosować ją w przypadku niektórych mebli? Denise nie jest wielką fanką takiego zastosowania, gdyż jej zdaniem szybko obciąża to pokój, ale jest w stanie sobie wyobrazić, że wiele osób uznaje takie rozwiązane za oryginalne.

Dlatego też daje radę: „Posiadasz może starą szafę po babci i nie masz pojęcia co z nią zrobić? Wtedy świetnym pomysłem jest, by częściowo ją pomalować, aby znów wyglądała współcześnie i pasowała do reszty pomieszczenia. Pamiętaj jednak o tym, by reszta pokoju pozostała stonowana, żeby nie działo się tam zbyt wiele rzeczy naraz.”

Autor: 
Scharmaine Zandbergen, tłum. Agata Furmanek
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama