Przed Megan i Harrym: Historia ciemnoskórej na brytyjskim dworze królewskim

Reklama

pon., 04/12/2021 - 20:28 -- MagdalenaL

Wywiad z Megan Markle i księciem Harrym ponownie poruszył temat rasizmu w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Ale czy nie było wcześniej ciemnoskórych ludzi w Pałacu Buckingham?

Jeszcze przed porodem Megan Markle, żona brytyjskiego księcia Harry'ego, usłyszała, że jej dziecko nie otrzyma tytułu „księcia”oraz ochrony. W Buckingham podzielono również obawy dotyczące koloru jego skóry. Tak, brytyjska rodzina królewska od dawna jest konserwatywna i „bystra”, ale Megan nie jest bynajmniej pierwszą osobą o ciemniejszej karnacji w tym wybranym społeczeństwie.

Czy królowa Charlotte była ciemnoskóra?

Doktor Priya Atwall z Oxford University przypomina, że w XIX wieku królowa Wiktoria adoptowała wiele dzieci z kolonii, aby dowiedzieć się więcej o ich terytoriach i stworzyć lepszy wizerunek rodziny królewskiej. W wywiadzie dla SG dr Atwall, który jest również autorem książki na ten temat, wyjaśnia: „Jeśli rozpowszechnimy szerszą sieć, przekonamy się, że w brytyjskiej rodzinie królewskiej pojawiły się inne osoby o różnych kolorach skóry. "

Uważa się, że królowa Charlotte (1744-1818), żona króla Jerzego III, kilka pokoleń temu miała ciemnoskórych przodków. Chociaż to założenie do tej pory zostało zakwestionowane, historyk Mario de Valdes i Kokom kategorycznie stwierdza, że Charlotte, która jest córką niemieckiego księcia Karola Ludwiga Friedricha von Mecklenburg-Strelitz i jego żony księżnej Elżbiety Albertyny Sachs-Hilburghausen z Margi, która pochodzi z ciemnoskórej gałęzi portugalskiej rodziny królewskiej. „To inspiruje popularną serię Bridgerton od Netflix, w której królowa jest ciemnoskóra” - dodał Atwall.

Historyk z Oksfordu szczegółowo zbadał adoptowane dzieci królowej Wiktorii i twierdzi, że kilka z nich pochodziło z kolonii. Na przykład książę Dulipe Singh i księżniczka Victoria Gourama z Indii, a także Sarah Forbes Bonetta, afrykańska sierota z Nigerii, dla której królowa była szczególnie słaba. „To było ekscytujące patrzeć na zdjęcia księżniczki Gouramy, Sarah Forbes Bonetta i Maharajy Dulipe Singha z dziećmi. Zachowały się one w albumach fotograficznych królowej Wiktorii i księcia Alberta od połowy XIX wieku, kiedy fotografia dopiero raczkowała"- powiedział. więcej Atwol, co sugeruje, że tak powstała koncepcja rodzinnego albumu fotograficznego.

Czy rasizm nasilił się na przestrzeni lat?

Ale czy te historie oznaczają, że brytyjska rodzina królewska była niegdyś mniej dotknięta rasistowskimi uprzedzeniami niż obecnie? Według dr Atwall, pojęcie „rasy” nie było tak rozpowszechnione w przeszłości: „Królowa Wiktoria nie patrzy na to w ten sposób. Dla niej ludzie tacy jak Gourama, Sarah Forbes Bonetta czy Doolin Singh mają sobie równych. Dla Victorii najważniejsza linia podziału w społeczeństwie przebiega między ludźmi królewskiej krwi a pozostałymi ludźmi."

Szczególnie ciekawa jest historia Maharajy Duliipa Singha, który przez długi czas mieszkał w towarzystwie królowej Wiktorii, a nawet połączył się z brytyjską rodziną królewską - to temat słynnego filmu „Czarny Książę”. Singh nawrócił się na chrześcijaństwo, a królowa Wiktoria próbowała zaaranżować małżeństwo między nim a księżniczką Wiktorią Gouramą. Historyk dr Priya Atwall uważa, że w ten sposób celowo chciała zbudować nowoczesny i świeży obraz imperium: „Nacisk wywierany na księcia Harry'ego i Megan Markle, aby przedstawili kilka wyidealizowanych postaci Imperium Brytyjskiego, działał w podobny sposób” - mówi Atwall. Ostatecznie małżeństwo się nie powiodło, ponieważ Gourama (podobnie jak Megan) znajdował się pod ogromną presją na brytyjskim dworze królewskim, stale czując się pod obserwacją i kontrolą. Tak, historie Gouramy i Megan są zupełnie inne, ale nadal możemy je porównywać ze względu na presję, pod jaką się znajdują, z powodu wysokich oczekiwań i z powodu przymusu stłumienia swoich uczuć i przestrzegania zasad rodziny królewskiej - mówi historyk.

Autor: 
Елизабет Грение / Tłumaczenie: Yasmeen Ibupoto
Polub Plportal.pl:

Reklama