Najskuteczniejsze metody, by opóźnić proces powstawania zmarszczek

Reklama

wt., 04/13/2021 - 22:11 -- MagdalenaL

 Fot: Kelsey Vere z Pixabay 

Prędzej czy później każdy z nas będzie się musiał z nimi zmierzyć: zmarszczki. Mimo wszystko, byłoby jednak miło opóźnić oznaki starzenia się tak długo, jak to jest możliwe. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jakie są najlepsze sposoby, by to osiągnąć. 

Istnieją dwa rodzaje zmarszczek: zmarszczki dynamiczne oraz zmarszczki statyczne. Dynamiczne powstają poprzez poruszanie się mięśni twarzy, leżących pod skórą. Chodzi tu przede wszystkim o zmarszczki, które powstają, gdy marszczysz brwi lub gdy okazujesz zdziwienie. Są one zmarszczkami, które dostrzeżesz jako pierwsze i które stają się bardziej widoczne wraz z wiekiem. 

Z kolei zmarszczki statyczne i fałdy są widoczne bez względu na mimikę. Pomyśl o fałdzie pomiędzy twoim nosem lub o zmarszczkach, które widzisz na swoim gardle. Zmarszczki statyczne powstają nie w wyniku ruchu mięśni, lecz poprzez starzenie się głębszych warstw skóry. 

Powstrzymanie zmarszczek 

Pomiędzy czterdziestym a pięćdziesiątym wiekiem życia twoje dynamiczne zmarszczki się pogłębiają, powstaje również coraz więcej zmarszczek statycznych, takich jak chociażby drobne zmarszczki nad górną wargą. Coraz częściej będziesz też je widzieć na czole czy wokół oczu. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które skutecznie sprawią, 

że powstrzymasz proces ich powstawania. 

Unikaj słońca 

Nie brzmi to zbyt przyjemnie, ale słońce jest naszym największym wrogiem. Promieniowanie UV powoduje, że elastyczne włókna w tkance łącznej niszczą się. 

Może to przyczynić się do szybszego powstawania zmarszczek na twarzy i dekolcie. 

Dlatego próbuj, najmniej jak to możliwe, przebywać na słońcu; a jeśli już to robisz, zawsze używaj dobrego kremu przeciwsłonecznego. 

Nawilżaj skórę 

Sucha skóra jest bardziej wrażliwa, a przez to łatwiejsza do uszkodzenia. Zwróć więc uwagę na to, jakich produktów pielęgnacyjnych używasz: istnieje wiele różnych kremów 

i środków do oczyszczania twarzy, które dostarczą twojej skórze dodatkowego nawilżenia, przy okazji zachowując naturalną warstwę ochronną. 

Oczyszczaj skórę 

Poprzez dobre oczyszczanie swojej skóry, zachowasz jej młodość i rześkość. Możesz też zapobiec wypryskom i zmarszczkom. Oczyszczanie skóry sprawia, że stosowane przez ciebie produkty pielęgnacyjne lepiej się wchłaniają. 

Twoja skóra się starzeje? Staje się ona wtedy bardziej wrażliwa. Musisz wtedy upewnić się, że używasz delikatnego środka oczyszczającego, aby uniknąć uszkodzenia skóry. 

Myj również twarz letnią wodą zamiast gorącej, aby nie podrażnić skóry. Równie dobrym pomysłem jest, by używać produktów, które nie zawierają mydła, konserwantów czy perfum. 

Masaż twarzy 

Masaż twarzy może pomóc w jej rozluźnieniu. Działa to szczególnie dobrze w przypadku lwiej zmarszczki, czyli pionowej bruzdy pomiędzy brwiami. Zmarszczka ta powstaje w wyniku skurczu mięśni czoła. 

Możesz wykonać ten masaż na sobie, zaczynając od pocierania palcami u nasady brwi. Masuj stopniowo, ale zdecydowanie, w kierunku skroni i powtórz ten ruch, zaczynając od górnej części brwi. 

Odżywiaj się zdrowo 

Najlepsza metoda, która pozwoli ci w naturalny sposób powstrzymać proces starzenia jest banalnie prosta: żyj zdrowo! Przede wszystkim ludzie, którzy jedzą dużo owoców, warzyw i świeżych ryb, zapewniają swoją dietą zapobieganie powstawania nowych zmarszczek. 

Oczywiście, istniejące już zmarszczki niestety nie znikną, ale od momentu, gdy zaczniesz się zdrowiej odżywiać, pojawi się ich na twojej twarzy o wiele mniej.

Stosuj kremy 

Rynek pełen jest specjalnych kremów odmładzających. Mogą być skuteczne, ale ważne jest, by spojrzeć najpierw na ich skład. Zwracaj przede wszystkim uwagę na zawartość niacynamidu: zwiększa on produkcję kolagenu nawet o 54%, co pozwala opóźnić proces starzenia. 

Równie ważnym składnikiem kremów odmładzających jest kwas hialuronowy. Zatrzymuje on wilgoć w skórze, dzięki czemu zarówno te drobne, jak i głębsze zmarszczki są mniej widoczne. Kwas hialuronowy jest również stosowany w zabiegach kosmetycznych jako wypełniacz zmarszczek. 

Autor: 
Paula Vaarkamp, tłum: Agata Furmanek
Polub Plportal.pl:

Reklama