We wtorek Francja rozpoczyna ramadan

Reklama

wt., 04/13/2021 - 23:04 -- MagdalenaL

Fot: Ahmed Sabry z Pixabay 

Z powodu godziny policyjnej i zamknięcia miejsc kultu religijnego o godzinie 19, nocne modlitwy w meczecie nie mogą się odbyć.  

Miesiąc ramadanu, który tym razem ma miejsce w szczególnych okolicznościach w pandemii, zaczyna się we Francji we wtorek. 

Rektor meczetu Chems-eddine Hafiz potwierdził tę datę podczas spotkania z wieloma federacjami meczetów, mającego na celu ustalenie daty ramadanu, mimo że ta została już ogłoszona 10 dni wcześniej przez Francuską Radę Kultu Muzułmańskiego (CFCM). Ramadan zwieńczy święto Eid-al. Fitr, czyli wielka uczta kończąca post, która odbędzie się 13 maja. 

W Rennes, gdzie mury jednego z muzułmańskich ośrodków kultury zostały naznaczone antyislamskimi znakami, minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin nawoływał do “wszystkich prefektów” i służb porządkowych, aby “zwiększyć czujność w okolicach miejsc kultu muzułmańskiego, zwłaszcza w czasie świąt religijnych, na początku ramadanu”. 

Szczepionka w łaskach islamu 

Tak jak w zeszłym roku, miesiąc postu, modlitw i dzielenia się naznaczony jest przez kryzys sanitarny. Z powodu godziny policyjnej i zamknięcia miejsc kultu religijnego o godzinie 19, nie będzie tarawih, czyli typowych dla ramadanu modlitw nocnych w meczecie. Ponadto, władze religijne mocno odradzają gromadzenie się poza domem czy wśród sąsiadów z okazji iftaru, codziennego posiłku przerywającego post, chociaż jest to element społeczny, ciepły, a nawet uroczysty w tym miesiącu.  

Dodatkowo Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego, podobnie jak Meczet w Paryżu uprzedzili wątpliwości wiernych dotyczące tego, czy szczepionka jest dozwolona, czy też nie, informując ich, że nie jest ona uważana za “odżywczą”. Z tego względu “zastrzyk” szczepionki antycovidowej “nie unieważnia postu”. Meczet w Paryżu wydrukował też ulotki skierowane do wiernych zachęcające do szczepienia się, na których napisane jest: “szczepienie się jest aktem ochrony życia, polecanym przez islam”. 

Francuska społeczność muzułman jako pierwsza w Europie 

Z wielu badań wynika (Pew Research Center, instytut Montaigne, Insee, Ined), że Francja liczy od pięciu do sześciu milionów praktykujących i nie praktykujących muzułman, co uczyniło z islamu drugą religią w tym kraju, francuską społeczność muzułman pierwszą taką społecznością w Europie.  

Podczas ramadanu, jednego z filarów islamu, wiernych uprasza się o powstrzymanie się od picia, jedzenia, palenia tytoniu i odbywania stosunków seksualnych od świtu - “aż odróżnimy nitkę białą od nitki czarnej”, jak mówi Koran - do zmierzchu. Post przeznaczony jest głównie dla muzułman w wieku dojrzewania, a zwolnieni z jego przestrzegania są podróżni, chorzy, osoby starsze, kobiety w ciąży lub świeżo po porodzie. Postu nie muszą przestrzegać również osoby opóźnione w rozwoju oraz osoby, które w inny sposób go rekompensują (postanowienia wewnętrzne, dary dla potrzebujących...). 

Autor: 
Le Figaro z AFP, tłumacz: Aleksandra Kaszubowska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama