Szkodliwe archetypy w filmach część 1: Dziewczyna inna niż wszystkie.

Reklama

wt., 04/13/2021 - 23:09 -- MagdalenaL

Fot:  Nissor Abdourazakov z Pixabay 

Filmy i seriale zawierają wiele stereotypów i archetypów, które mają wpływ na prawdziwe życie. Scenarzystka i dziennikarka Samya Hafsaoui przeanalizuje je jeden po drugim dla „Elle”. Tym razem: dziewczyna inna niż wszystkie.  

Ona postrzega się jako nieatrakcyjną. Nie przepada za zakupami. Nosi T-shirt i jeansy. Jest dziwaczką. Imprezy? Raczej nie. Woli poczytać książkę. Makijaż? Nie. Ona nie jest taka jak wszystkie inne dziewczyny. I właśnie to jest często podkreślane przez chłopaka, w którym jest zakochana.  

Poznaj dziewczynę inną niż wszystkie. Ona jest zdecydowanie bardziej problematyczna niż myślisz.  

Przykładami tego archetypu są: Bella Swan ze Zmierzchu, Rory z Kochanych kłopotów i Tessa z After. Dziewczyny z długimi, brązowymi włosami, wąską sylwetką i skromną osobowością. Pomimo że one opisują siebie albo są opisywane przez innych jako nieatrakcyjne i nudne, zdobywają uwagę chłopców. Cały nastrój wokół tej postaci jest taki, że nie jest podobna do innych dziewczyn wokół. A to podkreśla jej niezmiennie męski obiekt westchnień. Czasem jest to dosłownie powiedziane: „Nie jesteś jak inne dziewczyny” 

W pierwszym odczuciu brzmi to jak komplement. To dobrze, gdy ktoś nazywa cię szczególną czy wyjątkową. Ale co właściwie oznacza „nie jesteś jak inne dziewczyny”? Tutaj pojawia się problematyka. To brzmi jak komplement, ale jest to właściwie bardziej obraza. Ponieważ dlaczego komplementujesz kogoś poprzez obrażanie jakieś grupy? Dlaczego dziewczęta powinny szukać swojej tożsamości w odnoszeniu i porównywaniu się do innych dziewczyn? Ten archetyp jest rezultatem filmów, które całymi latami były pisane z męskiego punktu widzenia, czyli co z ich perspektywy jest atrakcyjne.  

Kim są wtedy te „inne dziewczyny”? W filmach i serialach z nieśmiałym molem książkowym jej przeciwieństwa często uwielbiają kolor różowy, zakupy, makijaż i chłopców. Niezupełnie przypadkiem takie dziewczyny są też dręczycielkami w komediach romantycznych. Pomyśl na przykład o Plastikach z Wrednych dziewczyn albo o dziewczynach „OMG” z The Kissing Booth. Archetyp „inna niż wszystkie” mówi właściwie dziewczynom, że to co sprawia, że są niesamowite i atrakcyjne dla chłopców to odrzucanie dziewczęcych rzeczy. Jest to tak powszechny archetyp, że cały reddit1 o tym powstał.   

Ale dlaczego się tak dzieje? Musisz sobie uzmysłowić, że może filmy są promowane jako filmy dla dziewcząt, ale przeważnie właśnie te produkcje są tworzone przez mężczyzn. Od reżysera do producenta – ci panowie przez długie lata decydowali o tym, jak idealna dziewczyna musi wyglądać i wiele pisarzy tę ideę rozpowszechniło. Również kobiety, które piszą scenariusze, tak jak Stephenie Meyer – autorka Zmierzchu i Anna Todd – autorka After. One często mawiają: „Napisz to, co wiesz.” Ale co, jeśli to, co wiesz, to seksizm, który już długie lata utrzymuje się w Hollywood? 

Wcześniej też myślałam, że nie jestem jak „inne dziewczyny” i że nie muszę lubić różowego, i że czytanie to jedno z najbardziej wyjątkowych hobby na świecie. Że muszę mieć tylko męskich przyjaciół, ponieważ inne dziewczęta powodują za dużo „dram”. Uff. Za dużo rozpowszechnionego mizoginizmu. Na szczęście teraz wiem więcej, tak jak również wielu widzów i pisarzy. Teraz dostajemy o wiele więcej filmów i seriali, gdzie dziewczyny są bardziej złożone niż tylko miłość do książek i nienawiść do koloru różowego. I kiedy chłopak powie ci, że nie jesteś taka jak inne dziewczyny… uciekaj. Albo wyślij mu ten artykuł. Oczywiście to również możliwe. Patrzę na ciebie, Liamie Hemsworth z Ostatniej piosenki.  

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o Innej Niż Wszystkie, obejrzyj video na Youtube

W następnym miesiącu: archetyp Najlepszego Czarnoskórego Przyjaciela.  

Autor: 
Samya Hafsaoui, tłum: Sandra Musiał
Polub Plportal.pl:

Reklama