Rola porażki w życiu człowieka

Reklama

pt., 04/16/2021 - 15:13 -- MagdalenaL

Każdy z nas ma jakiś cel, do którego stara się dążyć. Jednak najczęściej nie jest to wcale takie łatwe. Droga do sukcesu nigdy nie jest prosta, czai się na niej wiele przeszkód, które chcą żebyśmy zawrócili.

Życie niejednokrotnie powala nas na kolana i trzyma nas tak długo, dopóki sami nie postanowimy się podnieść.

Jeśli wiemy już czego chcemy od życia, jeśli wiemy jaki jest nasz cel, tworzymy plan, który ma za zadanie doprowadzić nas do sukcesu. Jednak nie zawsze da się wszystko  przewidzieć. Przyszłość jest nieobliczalna i nie da się przewidzieć co nam przyniesie. Możemy się jedynie przygotować na to, że życie będzie chciało nam „dać w twarz”, jednak nie jesteśmy w stanie przewidzieć kiedy się to zdarzy, ani w jaki sposób.

Wiele ludzi nie rozumie, że porażka jest w pewnym sensie czymś pozytywnym. Jest konieczna do osiągnięcia sukcesu, ponieważ jest czymś co kształtuje nasz charakter. Można powiedzieć, że stanowi pewnego rodzaju wyzwanie, z którym musimy sobie poradzić. Czy najbogatszym ludziom świata udało się zarobić ogromne pieniądze, ponieważ nigdy nie odnieśli klęski? Absolutnie nie! Zgromadzili majątek, ponieważ odnieśli tyle klęsk, że aż zostali ekspertami od porażek. Niepowodzenia, które nas spotykają są nieodłącznym elementem sukcesu, z których powinniśmy wyciągać wnioski, lekcje. To przecież one czynią nas silniejszymi ludźmi. Człowieka nie powinno się oceniać pod względem odniesionych sukcesów, a pod względem porażek, ile w życiu odniósł i pokonał.

Wrogami klęski są odwaga i pewność siebie. Dobra wiadomość jest taka, że są to nawyki, których można się nauczyć. Gotowość do podejmowania ryzyka jest konieczna do osiągnięcia sukcesu. Strach przed porażką jest także nawykiem, z którym da się walczyć. Jest on wyimaginowanym tworem naszej wyobraźni. Co ciekawe, większość rzeczy, których się obawiamy nigdy się nie zdarza. Jedynym sposobem aby pokonać lęk, jest zrobienie tego czego się najbardziej obawiamy. Nie jest to wcale proste, ale musimy wyjść mu naprzeciw. Musimy zachowywać się tak jakby strach wcale nie istniał.

Podsumowując, jeśli chcemy osiągnąć cel, musimy być przygotowani na przeciwności losu. Musimy przyjąć odważną, pewną siebie postawę i nigdy się nie poddawać, musimy „iść za ciosem”, a porażki należy traktować jako okazję do samorozwoju. Nie mówię, że będzie łatwo, ale na pewno będzie warto. Jak mawiał Malcolm Forbes: „Porażka jest sukcesem, jeśli wyciągniemy z niej lekcję”.

Autor: 
Klaudia Koś
Polub Plportal.pl:

Reklama