Najlepsze metody nauki języka obcego

Reklama

ndz., 04/18/2021 - 23:20 -- MagdalenaL

Jaki jest najlepszy sposób na naukę języka obcego? Jak najszybciej zapamiętać nowe słowa? Jak brzmieć tak naturalnie, jak to tylko możliwe? Czy naprawdę muszę uczyć się gramatyki? Te pytania nieustannie zadają sobie osoby zmagające się z językami obcymi. Wszyscy chcemy stosować skuteczne metody nauczania, aby szybko mówić w języku obcym. Skąd wiedzieć, czy pracujemy nad właściwymi rzeczami?

Gdziekolwiek się zwrócisz, nauczyciele języków obcych stosują różne metody i udzielają uczniom sprzecznych rad. Niektórzy uczą się słownictwa, zapamiętując listy słów, inni przyswajają je naturalnie podczas czytania. Niektórzy koncentrują się na dźwiękach, inni wolą poprawić wymowę, zwracając na to największą uwagę. Niektórzy ciężko uczą się gramatyki, inni nigdy nie otwierają podręcznika.

Na szczęście nie tylko osoby uczące się języka obcego zadają sobie takie pytania. Lingwiści, ludzie, którzy uczą języków, spędzają dziesięciolecia na obserwowaniu sposobu, w jaki ludzie postrzegają język obcy. I chociaż nadal nie znają wszystkich odpowiedzi, eksperci odkryli wiele ważnych rzeczy na temat tego, co działa, a co nie. Przyjrzymy się niektórym z najczęstszych pytań w nauce języka obcego i temu, co nauka mówi na ten temat. Zobaczymy również strategie, które proponują naukowcy, aby pomóc nam stać się lepszymi w tej dziedzinie.

Jak brzmieć bardziej naturalnie?

Być może pierwszym pytaniem, które musimy sobie zadać, jest to, dlaczego chcemy brzmieć bardziej naturalnie. Wielu uczniów nie przejmuje się zbytnio wymową. Myślą, że kiedy ludzie zrozumieją, co mówią, reszta nie ma znaczenia. Jest w tym coś prawdziwego: nie potrzebujesz doskonałej wymowy, aby w pełni się porozumiewać. Ale im bardziej naturalny dźwięk, tym łatwiej cię zrozumieją. Im lepiej cię rozumieją, tym bardziej będą chcieli z tobą rozmawiać. To będzie przydatne, biorąc pod uwagę, że musisz z kimś porozmawiać, aby nauczyć się jego języka.

Dlaczego mamy obcy akcent?

Istnieją dwa główne powody, dla których uczniowie mają zagraniczny akcent. Po pierwsze, rozróżnienie dźwięków, które nie istnieją w języku ojczystym, może być trudne. Po drugie, w niektórych językach mogą występować dźwięki, które wymagają od nas użycia mięśni ust w nowy sposób.

Dźwiękowe różnice, których nie ma w naszym ojczystym języku.

Kiedy zaczęłam uczyć się włoskiego, spędziłam kilka miesięcy desperacko próbując uniknąć słowa anno (rok) ponieważ martwiłem się, że przypadkowo powiem ano (pupa). Miałam wrażenie, że Włosi na całym świecie robią sobie ze mnie okrutne żarty tylko dlatego, że nie słyszałam różnicy. Dzieje się tak, ponieważ kiedy się rodzimy, wszyscy mamy małe mózgi poliglotów, które rozróżniają dźwięki wszystkich języków świata. W miarę wzrostu nasze mózgi koncentrują się na ważnych różnicach i odrzucają te mniej ważne. To dobra rzecz, ponieważ pomaga nam lepiej zrozumieć nasz język, ale stwarza również problemy dla uczniów, ponieważ odfiltrowuje również różnice dźwiękowe, które mogą być ważne dla języka obcego.

Jak najszybciej zapamiętać nowe słowa?

Istnieje tyle sposobów nauki słów, ilu uczniów, którzy odnieśli sukces. Zadaj to pytanie w pokoju pełnym poliglotów i ciesz się epicką bitwą, do momentu, gdy ostatni ocalały macha stosem zakrwawionych fiszek. Najważniejsza debata naukowa dotyczy tego, czy próbować zapamiętywać słowa, na przykład przy pomocy fiszek, czy też uczyć się ich naturalnie podczas czytania i słuchania. Podobnie jak w przypadku większości skrajności biegunowych, oba mają rację - różne techniki są przydatne z różnych powodów, a jeśli uda ci się je połączyć - odniesiesz sukces.

Nauka z wykorzystaniem fiszek

Wiele osób korzysta z fiszek, które polegają na zapisywaniu słowa lub zdania w języku obcym na jednej stronie karty i tłumaczenie lub obrazek na drugiej. Aby się ich nauczyć, patrzysz na jedną stronę karty, próbujesz zapamiętać, co jest po drugiej stronie, a następnie odwracasz ją, aby sprawdzić, czy dobrze ją zapamiętałeś.

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z aplikacji takich jak anki czy memrise, które pozostawiają niewiele czasu między kartami, korzystając z systemu zwanego zdalnym powtarzaniem. Technika opiera się na badaniu przeprowadzonym przez niemieckiego psychologa Hermanna Ebbinghausa, z którego wynika, że ludzie pamiętają więcej, gdy się mniej uczą. Oznacza to, że zapamiętasz słowo znacznie łatwiej i dłużej, jeśli będziesz patrzeć na nie raz dziennie przez pięć dni zamiast pięciu razy tego samego dnia. Ebbinghaus zauważa również, że ludzie lepiej pamiętają rzeczy, gdy kojarzą je z osobistym doświadczeniem. Możesz to wykorzystać, stosując technikę zapamiętywania zwaną mnemotechniką, która polega na łączeniu słów z pojęciami i obrazami z Twojego języka ojczystego, które brzmią podobnie.

Zdalne powtarzanie i mnemotechnika mogą szybko poprawić zapamiętywanie słów i uczynić z mózgu maszynę uczącą się. Ale to nie jedyne strategie. W rzeczywistości nadużywanie tych technik może uszkodzić twoje słownictwo. Kiedy coś czytasz lub słuchasz, twój mózg nie odbiera samego słowa, ale stale rejestruje dane o tym, które słowa pojawiają się regularnie, aby mógł przewidzieć, jakie słowo nadejdzie, aby szybciej przetwarzać mowę.

Naukowcy znaleźli sposób, aby zrozumieć, kiedy nasz mózg to robi. Aby być lepszym, musimy nieustannie zalewać nasz mózg naturalnymi treściami, abyśmy mogli budować obrazy lub wiedzieć, które słowa są najczęściej łączone. Czytanie literatury w języku obcym to świetny sposób na wzbogacenie swojego słownictwa. Ważne jest, aby wybrać materiały odpowiednie dla poziomu, ponieważ jeśli nieznanych słów jest zbyt wiele, trudno byłoby zrozumieć, co one znaczą z kontekstu, a denerwujące jest ciągłe przerywanie czytania, aby sprawdzić znaczenie słów. Jeśli znasz język na wyższym poziomie, ale czytanie nie jest Twoim ulubionym zajęciem, możesz oglądać filmy lub nagrania wideo z napisami w obcym języku (nadal trzeba czytać).

Czy naprawdę muszę uczyć się gramatyki?

Osoby, które mają lęk przed nauką gramatyki często zastanawiają się, czy naprawdę muszą nauczyć się wszystkich reguł gramatycznych. Czy nie możemy ich postrzegać w sposób naturalny - czytając, słuchając i mówiąc? Filologom trudno jest odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ te rzeczy są trudne do kontrolowania i mierzenia. Eksperymenty zwykle porównują grupę, która uczy się reguł gramatycznych, z inną, która widzi lub słyszy zdania zawierające tę samą gramatykę, ale nie zna jej zasad. Ale skąd wiemy, czy grupy zwracają uwagę na tę samą strukturę gramatyczną tyle samo razy? A co, jeśli ci, którzy nie poznają zasad w tajemnicy, spróbują je zrozumieć lub nauczyć się ich w domu? Kiedy się ich nauczyli? Kiedy je rozumieją, kiedy ich używają lub kiedy już nie popełniają błędów? A co, jeśli wyniki eksperymentów, które nie wskazują na potrzebę studiowania gramatyki, nie zostaną opublikowane? Dlatego kwestia ścisłych reguł pozostaje złożona, nawet po wielu latach badań. Pomagają ludziom w dokładniejszym wyrażaniu siebie, ale wyniki nie są tak drastyczne, jak myślisz, zwłaszcza uwzględniając całą uwagę, jaką przywiązuje się do gramatyki na lekcjach języka obcego. Biorę te wyniki pod uwagę w moim własnym doświadczeniu jako studentka. Znajomość gramatyki zdecydowanie pomaga, ale spędzanie większości czasu na nauce zapamiętywania skomplikowanych reguł gramatycznych nie wydaje mi się zbyt efektywne.

Jaki jest najlepszy sposób na utrzymanie motywacji?

To chyba najważniejsze pytanie. Znasz najlepsze sposoby nauki wymowy, słownictwa i gramatyki, ale jeśli nie chcesz ich używać, nigdy nie będziesz mówić w tym języku. Na szczęście istnieje wiele badań dotyczących motywacji, które pomogą Ci się uczyć. Oto kilka sposobów, aby zachować motywację:

Znajdź przyjaciela do nauki. Badania pokazują, że ludzie, którzy czują, że pracują w zespole (nawet jeśli fizycznie nie są razem), osiągają więcej. Dzieje się tak z wielu powodów:

Społecznych: Jesteśmy zwierzętami społecznymi i dzielenie się naszymi doświadczeniami z innymi ludźmi sprawia, że czujemy się lepiej.

Odpowiedzialności: gdy podzielisz się swoimi planami, z większym prawdopodobieństwem będziesz dążyć do ich osiągnięcia.

Wsparcia: masz dostęp do całej sieci ludzi, którzy Cię wspierają, doradzają i zachęcają. Od kilku lat Internet jest pełen internetowych społeczności uczących się języków, które pomagają ludziom łączyć się i pomagać sobie nawzajem w każdy możliwy sposób.

Rozbijanie zadania „na części”: jest niezwykle ważne przy nauce języków obcych, gdzie zadania wydają się ogromne i przerażające. Zamiast próbować „mówić po angielsku”, staraj się znaleźć coś mniej i bardziej konkretnego, na przykład ucz się angielskiego jedną godzinę dziennie. Kiedy organizujesz rzeczy w ten sposób, istnieje większe prawdopodobieństwo, że to zrobisz. A jeśli robisz to codziennie, wkrótce będziesz mówić w tym języku.

Najlepszy sposób na naukę języka: Twoje własne doświadczenie.

Autor: 
Виктория Крумова, tłum. Yasmeen Ibupoto
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama