Dziesięć powodów, które skłonią cię do rozpoczęcia biegania jeszcze dzisiaj

Reklama

ndz., 04/18/2021 - 23:28 -- MagdalenaL

Zdjęcie: ThinkStock/Getty Images

,,Jeśli chcesz być silny - biegaj, jeśli chcesz być piękny - biegaj, jeśli chcesz być sprytny - biegaj” - mówi starożytne greckie przysłowie i wydaje się, że starożytni Grecy będą mieli rację.

Zwykle większość ludzi jest podzielona na dwa obozy - tych, którzy kochają bieganie i tych, którzy go nienawidzą. Cóż, bez względu na to, do którego „obozu” należysz, zaproponujemy Ci 10 motywujących powodów, dla których warto biegać, a Ty sam zdecydujesz.

Jest bezpłatne

Jeśli chcesz zacząć biegać, nie będzie cię to kosztować ani grosza. Najprawdopodobniej masz w swojej garderobie odpowiednie ubrania do tej czynności, więc nie potrzebujesz nawet specjalnej drużyny.

Możesz biegać wszędzie

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w dużym mieście, w małym miasteczku, w pobliżu parku, czy nie - bieganie jest czymś, co możesz robić wszędzie.

Bieganie to dobra wymówka, żeby jeść węglowodany

Aby ożywić mięśnie, potrzebujesz węglowodanów. Nie oznacza to jedzenia przekąsek i deserów czekoladowych, ale konsumowanie zdrowych węglowodanów, takich jak orzechy, musli i owoce. Odblokują nowe rezerwy energii.

Twoja skóra będzie świecić

Pocenie się to sposób na ochłodzenie organizmu i pozbycie się szkodliwych toksyn. I nie ma mowy, żebyś nie pocił się podczas biegania! Z drugiej strony, usuwanie toksyn z organizmu będzie miało świetny wpływ na Twoją skórę.

Wydłuża długość życia

Regularne bieganie wydłuża oczekiwaną długość życia o kilka lat. Bieganie przez 40 lat dwóch godzin tygodniowo wydłuża jego życie o 2,8 do 3,2 roku w porównaniu z osobami, które na taką aktywność fizyczną nie zwracają uwagi. Regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko przedwczesnej śmierci o 25-40%.

Utrzymuje i poprawia ogólny stan zdrowia

Bieganie to jedno z najlepszych zajęć, jakie ludzie mogą uprawiać, aby poprawić jakość swojego zdrowia. Podnosi poziom „dobrego” cholesterolu. Wzmacnia układ odpornościowy poprzez tworzenie większej koncentracji limfocytów.

Łagodzi stres

Napięcie nerwowe i zmęczenie w ciągu dnia prowadzą do gromadzenia się produktów przemiany materii w organizmie. Nadmierna potliwość pomaga się ich pozbyć. Kiedy trenujemy, organizm uwalnia endorfiny. Nazywane są „hormonami szczęścia” i to nie przypadek: gdy ich stężenie we krwi wzrasta, odczuwamy lekką euforię, a przygnębienie znika.

Bieganie dodaje pewności siebie

Psychologowie twierdzą, że bieganie pomaga na poziomie podświadomości uwolnić nas od mentalnego bagażu, a jednocześnie daje nam więcej pewności siebie w życiu. Kiedy ktoś biega, czuje się pewnie, ponieważ wie, że bierze odpowiedzialność za swoje zdrowie, za siebie.

Zwiększa wytrzymałość

Jeśli chcesz poprawić swoją ogólną wytrzymałość, jednym z najlepszych ćwiczeń jest bieganie. Będziesz miał energię i siłę, aby w pełni wykorzystać potencjał swojego ciała.

Pomaga w walce z nadwagą

Bieganie to jedna z najbardziej odpowiednich form aktywności fizycznej do spalania tłuszczu. Bieganie pozwala utrzymać prawidłową wagę, a tym samym uniknąć wszystkich czynników ryzyka związanych z otyłością, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby układu krążenia i inne. Biegając dla zdrowia, w ciągu 1 godziny spala się od 500 do 900 kcal, a wartości te zależą od wagi, płci i intensywności obciążenia. Ważne jest, aby pamiętać, że bieganie nie jest odpowiednią aktywnością fizyczną dla osób z nadwagą lub siedzącym trybem życia, aby rozpocząć odchudzanie.

Autor: 
Кремена Андреева, tłum. Yasmeen Ibupoto
Polub Plportal.pl:

Reklama