Nowoczesny cmentarz w Chongqing

Reklama

pon., 04/19/2021 - 20:14 -- MagdalenaL

Tytuł oryginalny: Nowoczesny cmentarz w Chongqing mechaniczne czyszczony przez robota, w środku posiada sztuczne niebo, góry, a także wodę

W ostatnich latach wraz z rozwojem branży pogrzebowej coraz większą popularnością cieszy się zieleń, ekologia i ochrona środowiska, praktyki takie jak pochówki w ścianie urnowej czy różne inne formy ekologicznego pochówku są nieustannie unowocześniane.

Jak chronić środowisko a jednocześnie zadowolić przywiązanych do tradycyjnych grobów Chińczyków?

W tym roku sektor pogrzebowy znowu zaprezentował nowe rozwiązanie. Dziennikarz czasopisma Wieczornych Wiadomości z Chongqing zaprezentował rozwiązanie z cmentarza w Nanshan, które w ostatnim czasie wprowadziło pierwsze w Chongqing inteligentne groby znajdujące się w budynku. W pomieszczeniach cmentarnych stworzono niebo, krajobraz górski z wodą a także wykorzystano inteligentne roboty do zamiatania grobów.

Wewnętrzny grobowiec - Sztuczne niebo, górski krajobraz

31 marca 2021 roku dziennikarz w parku pamięci Fuzuo w Nanshan odwiedził wewnętrzny cmentarz zwany „Szczęśliwym grobowcem”. Po wejściu jego oczom ukazała się zajmująca ponad 560 metrów kwadratowych hala przestrzeni cmentarnej. W ziemi umieszczono 249 marmurowych nagrobków, wewnętrzne fontanny a także 24 specjalnie zaprojektowane wodne nagrobki. Jednak największe wrażenie wywarła na nim szeroka frontowa ściana kurtynowa , która została zaprojektowana jako duży ekran na którym zostały namalowane krajobrazy z punktów widokowych w Chongqing. Powyżej znajduje się kopuła, w której za pomocą urządzeń wyświetlane jest jasnoniebieskie niebo i białe chmury.  ,,Wewnątrz grobowca można poczuć się jak w parku krajobrazowym”. Według osoby odpowiedzialnej za Fuzo Nanshan zieleń, ekologia, ochrona środowiska od dłuższego czasu są trendem w udoskonalaniu nagrobków.

Jednakże tradycyjna aura wewnątrz pomieszczenia jest często krytykowana przy porównaniach za zbyt skromne otoczeni, zwłaszcza tradycyjnego chińskich przekonań wybierając grób należy kierować się bliskością gór i wody co jest trudne do realizacji w budynkach. Jednak wraz z rozwojem technologii, wykorzystaniem dźwięku i świateł, sztucznej technologii w utworzono takie warunki krajobrazowe wewnątrz budynku, w którym wykorzystano kopułę oraz nowoczesną technologię aby stworzyć wizję niebieskiego nieba i białych chmur. Jednocześnie wykorzystuje się 8 urządzeń aby na ścianie kurtynowej wyświetlić krajobrazy z punktów widokowych, które zmieniają się wraz ze zmianą pór roku. System wentylacji zainstalowany w grobowcu zapewnia stały napływ świeżego powietrza a ziemia użyta w grobowcu to lekki brzoskwiniowy piasek zapewniający ochronę przed robakami,  pleśnią i wilgocią.

Inteligentne porządki - Wyświetlana tabliczka grobowa

Dzięki pomocy pracowników, dziennikarz odkrył „sekret” ściany kurtynowej. W rzeczywistości, ścianę, na której wyświetlany jest krajobraz tworzy 250 tablic grobowych. Zazwyczaj znajdują się one w cieniu wyświetlanego krajobrazu, kiedy planowana jest ceremonia wystarczy odkryć pokrywę w ścianie i już ukazuje się tabliczka przodka. Jednakże dostrzegliśmy, że na dużej ścianie żadna z tabliczek nie ma, żadnej epifanii czy chociażby widocznego numeru. W takim razie w jaki sposób można odnaleźć tabliczkę przodka swojego przodka? Na to pytanie odpowiedział pracownik mauzoleum, który wyjaśnił, że w tym celu wykorzystywana jest sztuczna inteligencja. Przed odprawieniem ceremonii wystarczy wprowadzić w system imię przodka, a robot nie tylko zaprowadzi w odpowiednie miejsce ale także wskaże odpowiednią skrytkę. Obecnie te maszyny są w ostatniej fazie testów.

 Osoba odpowiedzialna za cmentarz wskazała, iż ten typ zakrytych cmentarzy całkowicie spełnia warunki ekologicznego, oszczędzającego miejsce pochówku, wymaga zbudowania tylko jednego piętra a zwiększa efektywność wykorzystania powierzchni. W tym samym czasie dzięki wykorzystaniu efektów świetlnych i dźwiękowych można ulepszyć otoczenie a także zjednać sobie bliskich zmarłych. W przypadku powodzenia tego pilotażowego cmentarz firma planuje dalszy rozwój.

Autor: 
Tłumaczenie: Marta Tomczak
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama