Gentryfikacja zużytych ubrań

Reklama

wt., 04/20/2021 - 12:26 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Unsplash

Kiedyś moda z drugiej ręki była uważana za obciach, dziś jest oznaką dobrego smaku, stawiają na nią nawet luksusowe marki. Na niekorzyść wszystkich tych, którzy mają mało pieniędzy na ubrania.

Luksusowa grupa inwestuje w modę używaną. Czy nie jest to dość sprzeczne? Nie, 178 milionów euro, którymi francuska grupa modowa Kering zapewniła sobie na początku marca pięć procent udziałów w platformie cyfrowej Vestiaire Collective, jest wyrazem zmieniającej się świadomości modowej. Minęły już czasy, gdy zakupom w second handach towarzyszyły zapachy mot, wilgotnej piwnicy i dziwnych oparów. Do tej wizji należy dopisać ubrania rzucone i piętrzące się na długich drążkach lub stołach do grzebania.

Dziś platformy Second-Hand, takie jak Vestiaire, są tak dobrze posortowane i zorganizowane, jak dostawcy e-commerce dla luksusowej mody. Sklepy z używanymi rzeczami coraz bardziej przypominają ekskluzywne butiki: Na przykład u Barbary Molnar, prowadzącej sklep z używaną odzieżą Neuzwei w Berlinie-Neukölln, asortyment ponadczasowych kaszmirowych i wełnianych swetrów, białych bawełnianych bluzek z szydełkową koronką, niesztampowych sukienek i delikatnych butów szczególnie dobrze prezentuje się na tle jasnych desek podłogowych i bielonej ceglanej ściany. Celowo rozmieszczona zieleń tworzy domową atmosferę, w której nie ma ani odrobiny duszności. Ważne jest dla mnie nienachalne i neutralne otoczenie - mówi absolwentka wydziału komunikacji. Upewniam się, że pachnie przyjemnie i nie czuć różnicy między sklepem z używanymi rzeczami a sklepem przy głównej ulicy.

Jej sklep jest dowodem na zmianę: odzież używana coraz rzadziej uważana jest za gorszą od nowej. Wręcz przeciwnie, w kulturze konsumpcyjnej, w której dobre historie i patyna doświadczenia są wartością, ubrania z odzysku zostają wzbogacone o terminy takie jak pre-owned, pre-loved i second-loved, a kategoria re-sale nagle przestaje oznaczać niskie ceny, a staje się ekskluzywnym, wypielęgnowanym doświadczeniem zakupowym. W języku amerykańskim sklepy z odzieżą używaną nie są już tylko sklepami, w których ludzie z niewielką ilością pieniędzy kupują odzież używaną. Thrifting rozwinął się do rangi sportu osób znających się na modzie.

Czym charakteryzuje się dziś nowa-stara moda i dlaczego jest tak poszukiwana? Czy jest to wyraz chęci wyróżnienia się z beztwarzowej, masowej mody indywidualnymi egzemplarzami? Czy oznacza to zasadniczą zmianę myślenia konsumentów i producentów, odchodzenie od szybkiej mody na rzecz odzieży, która przetrwa długie lata? Czy te rzekomo tanie towary stają się poszukiwanymi dobrami luksusowymi?

Sklep Neuzwei Barbary Molnar w berlińskiej dzielnicy Neukölln jest odwiedzany przez wielu, którzy nie są już zainteresowani szybką konsumpcją. Mam stałych klientów, którzy są świadomi ekologicznie i lubią inwestować w wysokiej jakości produkty podstawowe, mówi. Specjalistka od communicationdesign otworzyła swój sklep niemal pięć lat temu - chciałam zrobić coś poza głównym modowym nurtem. Tak jak Laura Pausewang, która dwa lata temu założyła StudioKôr, również w Berlinie. Kôr oznacza serce, a moda używana jako alternatywa dla fast fashion jest dla Norweżki, która studiowała zarządzanie modą w Nowym Jorku i Paryżu, właśnie tym: kwestią serca. Jej sklep istnieje na razie online i na Instagramie, asortyment starszych topów Jil Sander, bawełnianych bluzek z ręcznie wykonanymi detalami, szlachetnych dzianin Acne Studios czy Max Mara i dobrze postarzanych dżinsów Escady przypomina ten z Neuzwei, podobnie jak jej klientela, która jest bardzo obeznana z modą i designem i nie zaspokaja pragnienia nowości nowymi towarami.

To co porusza Molnara, Pausewang i ich klientów jest szczególnie ważne dla dzisiejszego pokolenia 20 i 30-latków. Chcą konsumować mniej i lepiej, a wysokiej jakości moda vintage o długiej żywotności dobrze się z tym komponuje, nawet jeśli jest nieco droższa. Koszulki za kilka euro, dżinsy za dychę czy sukienka za mniej niż 20 euro, tak kiedyś bywało w starych second-handach, ale tutaj szuka się dłużej a ubrania są w dobrym stanie, świeżo wyprane i wyprasowane parą.

Nie wszyscy są z tego zadowoleni. W USA Dominique Drakeford, aktywistka na rzecz zrównoważonego rozwoju, która promuje sprzedaż odzieży używanej w mediach i na forach poświęconych zrównoważonemu rozwojowi, mówi o gentryfikacji rynku. W Ameryce, jak mówi, ludzie o niskich dochodach, a więc często społeczności POC napędzały modę na akceptację odzieży używanej. Teraz gdy vintage jest nagle trendem, ceny rosną, mówi Dominique Drakeford, a prawdziwa grupa docelowa traci. W rzeczywistości Goodwill, organizacja pozarządowa prowadząca w Stanach Zjednoczonych sklepy, w których darowane ubrania i artykuły gospodarstwa domowego są przekazywane potrzebującym, nawiązała już współpracę z Google w 2019 roku, aby zaoferować warsztaty, podczas których pracownicy sklepów z artykułami używanymi dowiedzieli się, jak stylizować darowane towary w sklepie, aby podobały się one poszukiwaczom trendów i stylistom.

Laura Pausewang również spotyka się z tego typu trend scoutami, którzy przemierzają zagraniczne pchle targi i second handy w poszukiwaniu pięknych przedmiotów dla StudioKôr. Dla niej są one dowodem na to, że projektanci mody nie potrafią już wymyślić nic nowego, a pomysły są po prostu recyklingowane.

Autor: 
Alex Bohn, tłum. Paulina Leopold
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama