Długowieczność: te produkty pozwolą ci żyć dłużej

Reklama

wt., 04/20/2021 - 12:33 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Unsplash

Życie jest pełne niebezpieczeństw, dlatego też długowieczność jest dla nas często nieosiągalna. Jednak dzisiejszy postęp badań naukowych pozwala na uniknięcie wielu z tych zagrożeń. Odpowiednia dieta, a raczej konkretne jej elementy,  są kluczem do dłuższego życia.

Według dr Deborah Lee z internetowej apteki Dr Fox, orzechy są jednym z najważniejszych składników takiej diety.

Aby potwierdzić korzyści płynące z jedzenia orzechów, przytoczyła ona artykuły opublikowane w „British Journal of Nutrition”. Prezentowały one wyniki 4 badań na temat kardioprotekcyjnego wpływu jedzenia orzechów.

„Badania wykazały, że ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej jest o 37% niższe u osób, które jadły orzechy 4 lub więcej raz w tygodniu, w porównaniu z osobami, które rzadziej jadły orzechy. Ryzyko choroby zmniejsza się o 8,3% z każdą porcją orzechów” – informuje dr Lee.

„Orzechy zawierają duże ilości dobrych tłuszczów – są to tłuszcze nasycone i wielonienasycone, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu LDL” – dodaje doktor. Cholesterol LDL to substancja tłuszczowa, która gromadzi się wewnątrz ścian tętnic. Jest głównym czynnikiem chorób serca.

Kurkuma jest jednym z najważniejszych składników kuchni indyjskiej i południowo-wschodnioazjatyckiej. Według portalu Dr Fox, zalety kurkumy związane z długowiecznością przypisuje się głównie kurkuminie – aktywnemu związkowi kurkumy.

„Wykazano, że u muszek owocowych i myszy, suplementy kurkuminy spowalniają proces starzenia się i wydłużają długość życia”.

Jak wyjaśniła dr Lee, dzieje się tak, ponieważ kurkumina przeciwdziała skutkom stresu oksydacyjnego i obniża poziom przewlekłego stanu zapalnego. Stres oksydacyjny to brak równowagi między niestabilnymi cząsteczkami zwanymi wolnymi rodnikami, a antyoksydantami w organizmie, co może prowadzić do uszkodzenia komórek i tkanek. Natomiast przewlekły stan zapalny, leży u podstaw rozwoju wielu powszechnych chorób, takich jak miażdżyca, cukrzyca, nowotwory i demencja.

Kurkumina aktywuje również geny SIRT. „Geny te produkują sirtuiny – specjalne białka, które jak uważają badacze, opóźniają proces starzenia się”.

„Szczury i myszy, które podczas eksperymentów laboratoryjnych otrzymywały kurkuminę, odznaczały się zwiększoną kondycją podczas ćwiczeń”.

Ponadto, portal przytacza badania przeprowadzone w zeszłym roku, w których badano wpływ ekstraktu z malin na długowieczność oraz na obecność nicieni C.elegans. Stwierdzono, że spożywanie ekstraktu z malin wydłuża życie nicieni, w zależności od podanej dawki.

Co więcej, maliny mają wysoką zawartość polifenoli. Są to mikroelementy stanowiące bufor przeciwko chorobom neurodegeneracyjnym i sercowo-naczyniowym.

Autor: 
Adam Chapman, tłum. Klaudia Nikodem
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama