5 prac sezonowych w rolnictwie, również dla niepełnoletnich

Reklama

wt., 04/20/2021 - 12:43 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Anna Shvets / pexels

Zbiory i kastracja kukurydzy, winobranie... tych prac w sektorze rolnictwa i winiarstwa nie brakuje. Jeśli szukasz pracy na wakacje, to pora aplikować już teraz.

Dołącz do grupy, którą były minister rolnictwa Didier Guillaume nazywał “wielką armią rolnictwa francuskiego”. Co roku w rolnictwie i winiarstwie odbywa się polowanie na siłę roboczą. Ze względu na to, że rok temu winiarzom udało się skorzystać z ważnej kampanii na krajową skalę, mającej na celu zachęcić młodych ludzi do pracy na gospodarstwie podczas lockdownu, tym razem zapowiada się ona pod tymi samymi auspicjami, a komunikacja będzie mniej istotna.

Dobra kondycja fizyczna

W okresie kryzysu sanitarnego, który powstrzymuje obcokrajowców przed przyjazdem do Francji do pracy sezonowej, JobAgri, biuro zatrudnienia i kształcenia należące do grupy France Agricole drugi rok z rzędu ma na celu pomoc rolnikom w nawiązywaniu kontaktów między przedsiębiorstwami i kandydatami do pracy. Dotyczy to szczególnie prac sezonowych. Ale co to za prace i na czym one polegają? “Prace sezonowe na ogół nie wymagają doświadczenia w rolnictwie. Potrzeba tylko motywacji i dobrej kondycji fizycznej”, wyjaśnia Kristen Le Clainche, zarządzająca portalami zatrudnienia należącymi do grupy France Agricole.

  1. Zbieracz

Jedna z najbardziej popularnych prac, szczególnie zbieracz warzyw i owoców. Misją zbieracza jest selekcja, zbiór i kalibracja produktów, aby je przygotować do pakowania. Osoba ta pomaga również przy instalacji sprzętu służącego do wysiewania.

  1. Kastrator kukurydzy

Mniej znane stanowisko, kastracja to bardzo ważna faza produkcji ziaren kukurydzy i praktykuje się ją w całej Francji. Kastracja polega na usuwaniu z roślin kwiatów męskich znajdujących się na liniach żeńskich. Czynność ta może być wykonywana ręcznie lub za pomocą maszyn.

  1. Operator silosu

W lipcu i sierpniu spółdzielnie rolnicze potrzebują operatorów silosu. Ci ostatni biorą udział w procesie eksploatacji składowiska produkcyjnego oraz przy dostawach produkcyjnych. Operator silosu jest odpowiedzialny za przyjmowanie żywności, pracę nad ziarnem i jego konserwacją oraz dba o utrzymanie składowiska.

  1. Pasterz, sprawujący pieczę nad stadem

Możesz wydoić kozy albo iść z owcami na pastwiska. Są to prace, które wymagają wielkiego poczucia odpowiedzialności, ponieważ w grę wchodzi życie i zdrowie zwierząt.

  1. Zbieracz winogron

Obecnie na obszarach uprawy winorośli każdego roku od połowy sierpnia do września szuka się w winnicach armii zbieraczy winogron. O ile nie potrzeba do tego żadnego szkolenia, ze względu na rygorystyczny rytm pracy, od świtu do zmierzchu, praca ta wymaga motywacji i dobrej kondycji fizycznej.

Prace dostępne dla wszystkich

Dla kogo dostępne są te prace sezonowe? “Jest to praca otwarta na wszystkich kandydatów, a wymienione stanowiska często nie wymagają doświadczenia”, informuje Kristen Le Clainche. A więc praca dla wszystkich. A właściwie dla prawie wszystkich, ponieważ mogą pracować osoby od 16 roku życia. W sektorze rolnym natomiast pracować mogą osoby już od 14 roku życia, ale tylko w okresie szkolnych wakacji i pod ściśle określonymi warunkami, jak wyjaśnia service-public.fr. Te prace sezonowe są płatne i istnieje też możliwość zakwaterowania dla sezonowych pracowników przez pracodawcę.

Według badań prowadzonych przez Biuro Pośrednictwa Pracy (Pôle Empoi) w maju zeszłego roku, ponad 150 000 projektów rekrutacyjnych klasyfikowało się do kategorii winiarstwa, a około 85 000 należało do rolników i robotników rolnych. “Spora większość ofert zatrudnienia to prace sezonowe”, jak wyjaśniają statystyki, czyli chodzi o okresy z większym popytem na prace tymczasowe. W sektorze winiarstwa stanowią one 96% projektów rekrutacyjnych, a w sektorze rolniczym 80%.

Niemniej jednak sektorom tym zdarza się napotykać istotne trudności w procesie rekrutacji, jakimi są dystans od miejsca zamieszkania, charakter pracy (ciężkiej fizycznie) czy niedoszkolenie pracowników. “W porównaniu do roku ubiegłego, na wciąż wysoką ofertę przypada teraz o około połowę mniej kandydatów”, donosi Kristen Le Clainche.

Na myśl przychodzi więc pytanie: jak to się dzieje, że sektorom rolniczym i winiarskim opłaca się rekrutować do prac sezonowych? “Od lat zawody różnego rodzaju rzemiosła są dewaloryzowane”, analizuje Kristen Le Clainche. “Skutkuje to brakiem wiedzy na temat sektorów. Oczywiście, są to zawody fizyczne, ale posiadają mnóstwo zalet”. Na przykład praca na świeżym powietrzu, praca przy produkcji francuskiej, nawiązywanie znajomości, czy chociażby satysfakcja z osiąganych wyników pracy. “Praca sezonowa może nam wskazać wiele nieznanych nam jeszcze możliwości rozwoju zawodowego w rolnictwie. Istnieje bowiem cały wachlarz niesamowitych zawodów”, zapewnia Kristen Le Clainche.

Autor: 
Victor Mérat, tłum. Aleksandra Kaszubowska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama