Japoński powiew wewnątrz domu

Reklama

śr., 04/21/2021 - 14:20 -- MagdalenaL

Wyróżniającą cechą japońskiego stylu jest poczucie przestrzeni. Ta osobliwość wypływa ze sposobu życia w kraju wschodzącego słońca, gdzie na małej przestrzeni jest wielu mieszkańców.

Aby przeciwdziałać przytłaczającej atmosferze w miastach, Japończycy starają się zachować dużo przestrzeni, harmonię i porządek w swoich domach.

Abyście mogli przenieść swoje oczarowanie Wschodem do swojego domu, trzymajcie się absolutnego minimalizmu. Meble i akcesoria w pomieszczeniu powinny być ograniczone do minimum, a ich formy uporządkowane i maksymalnie kompaktowe. Japończycy korzystają także z wielu sposobów powiększania przestrzeni. Sypialnie, szafki i stoły są bardzo niskie, ledwie centymetry nad podłogą. Najczęściej wybierane są jasne kolory, ponieważ wizualnie powiększają przestrzeń. Wszędzie wykorzystuje się przesuwne drzwi – tak jak przy oddzielaniu pomieszczeń, tak przy garderobach.

Zwróćcie uwagę na tekstylia. Dla Japończyków, związek z przyrodą jest wyjątkowo ważny, dlatego właśnie używają naturalnych materiałów – bawełny, lnu i jedwabiu. Oprócz tapicerki, poduszeczek i dywanów, nie zapomnijcie także o innym ważnym elemencie wystroju japońskiego domu – materiałowych żaluzjach.

Pozostańcie na kombinacji jedynie 2, maksymalnie trzech kontrastowych kolorach. Najczęściej w pomieszczeniach, Japończycy stosują biały i czarny, z detalami w kolorze czerwonym. Oczywiście, można spotkać różne warianty odcieni danych kolorów, ale zawsze w naturalnej gamie – na przykład kremowy i beżowy z jasnych kolorów, a brązowy i wenge z ciemnych.

Nie przesadźcie z dekoracjami, wybierzcie tylko jedno miejsce w domu, który udekorujecie tradycyjnym, japońskim motywem. Będzie gustownie kontrastował z prostymi i uporządkowanymi liniami całego pomieszczenia. Może być on w formie kwiecistego parawanu, kołdry na łóżku, a dlaczego by nie, ręcznie malowanego fresku na ścianie?

Autor: 
Margarita Nikolaewa / Tłumaczenie: Oliwia Król
Polub Plportal.pl:

Reklama