Cytrusy w doniczce – rozmnażanie i zdobywanie owoców

Reklama

śr., 04/21/2021 - 14:22 -- MagdalenaL

Możecie zdobyć drzewko cytrusowe na dwa sposoby.

Pierwszy i wygodniejszy – musicie ukorzenić gałązkę już dorosłego drzewa, które dawało regularnie owoce. Przy tej metodzie rozmnażania, roślina będzie dawała plony jeszcze przez 3-4 lata. Drugi sposób, to po prostu rozmnażanie z ziaren. W tym przypadku, niezbędne jest, żebyście poczekali przynajmniej 10-15 lat, aby zobaczyć pierwsze owoce.

Ukorzenianie gałązki jest możliwe jeszcze na drzewie-matce. Technika jest następująca: wybiera się zeszłoroczną gałązkę i w odpowiednim miejscu odcina się pierścień z jego kory. Przygotujcie plastikowy kubek jak tylko przypalicie jego dno świecą, aby otrzymać mały otwór. Później przetnijcie go z jednej strony blisko otworu, abyście mogli swobodnie ustawić w nim wybraną gałązkę. Przyczepcie kubek tak, aby miejsce, przez które mają wyjść korzenie, było bezpośrednio pod nią. Później przyciśnijcie kilka razy zszywaczem rozciętą stronę i wciśnijcie nieco wilgotnej ziemi. Do około miesiąca gałązka puści korzenie, przy tym niezbędne jest, aby zapewnić jej temperaturę około 25 stopni i podlewać ją 2 razy dziennie ciepłą wodą. Po kolejnych 10 dniach odetnijcie ją od drzewa-matki pod samym kubkiem i zasadźcie w niedużej doniczce.

Jeśli zdecydowaliście, aby wyhodować swojego cytrusa z ziarna, wybierzcie dobry, dojrzały owoc z drzewa w dobrej kondycji. Owoce kupione na bazarze nie będą odpowiednim materiałem genetycznym z kilku przyczyn – drzewka mogą urosnąć zbyt duże, aby hodować je w sztucznych warunkach, mogą nie dawać owoców lub te mogą być gorzkie i niezdatne do jedzenia.

Ziarna muszą zostać posadzone bezpośrednio po tym jak zostaną wyrwane z owocu. Zasiejcie je równo w piasku i glebie próchnicowej na głębokości około 1 cm. Podlewajcie je regularnie i po około miesiącu powinny się pojawić pierwsze łodygi. Kiedy młode rośliny będą miały już kilka liści, wybierzcie te najsilniejsze i przesadźcie je do innych doniczek.

Nawet cytrus z ziarna może wam dać owoce tylko przez kilka lat, ale niezbędne jest, aby posadzić mu patyk z drzewa, które już dawało owoce.

Jak mieć smaczne owoce:

  • Od kwietnia do października nawoźcie swoje drzewko dwa razy w miesiącu. Używajcie jedynie prawdziwego nawozu, szczególnie jeśli macie zamiar jeść owoce z tego drzewa. Regularne nawożenie sprawi, że owoce będą jędrniejsze i soczyste, ale i słodsze.
  • Istnieje bezpośrednia zależność między liczbą liści i owoców, które drzewko może wykarmić – na każdy cytrus przypada co najmniej 10 dobrze rozwiniętych liści. Jeśli roślina ma więcej owoców, niezbędne jest, aby je odciąć. Tak będzie mieć dostateczną ilość wartości odżywczych dla tych pozostałych na drzewku i będą jędrne i soczyste.
  • Każdej wiosny podcinajcie gałęzie swojego drzewa. Wtedy będzie miało gęstszą koronę i więcej owoców.
Autor: 
Nija Stojanowa / Tłumaczenie: Oliwia Król
Polub Plportal.pl:

Reklama