Pomimo kryzysu Holendrzy piją więcej szampana

Reklama

czw., 04/22/2021 - 22:05 -- MagdalenaL

Kryzys związany z koronawirusem nie jest powodem do świętowania. Jednakże w czasie trwania pandemii pijemy więcej szampana. Wszak, rok 2021 będzie prawdopodobnie jednym z najlepszych szampańskich lat w historii.

Szampan już w zeszłym roku był popularny w Holandii, jednak pandemia tylko to wzmocniła. „Pijemy szampana już nie tylko przy okazji zatrudnienia w nowej pracy czy kupienia nowego domu, ale również w ogrodzie w czasie słonecznego wtorkowego popołudnia, przed obiadem albo po to, aby cieszyć się życiem”, powiedział Bob Bron, dyrektor Moët Hennessy w Holandii, podczas premiery nowej serii podcastów Skąd biorą się bąbelki (nider. Waar komen bubbels vandaan).

Więcej pieniędzy na luksusowe jedzenie i picie

Przecięty Holender oszczędza więcej, ponieważ nie wyjeżdża nigdzie na wakacje ani nie wychodzi zjeść na miasto, przypuszcza Bron. „Ludzie wydają dużo więcej na luksusowe jedzenie i picie w domu. Jakościowo dobre mięso od rzeźnika i butelka dobrego wina czy szampana.”

Rok rekordów

Gdy w zeszłym roku wybuchł kryzys związany z pandemią koronawirusa, sprzedaż szampana początkowo mocno spadła. Według Brona jest to spowodowane zamknięciem klubów nocnych i statków wycieczkowych. Spowodowało to zmniejszenie wolumenu o 18% na całym świecie w 2020 roku, w stosunku do 2019. „Tutaj szczególnie decyzja o zamknięciu nocnej gastronomii i hotelarstwa zredukowała dochód.”

Ponieważ otworzenie butelki szampana w hotelu, restauracji czy knajpie nie było możliwe, bąbelki zaczęto pić częściej w domach, dlatego sprzedaż szampana w sklepach monopolowych i internetowych gwałtowanie wzrosła w zeszłym roku: o 21% więcej niż rok wcześniej.   

Bron przewiduje, że sprzedaż w 2021 będzie dalej rosła. „Na pewno znów zostanie otwarta gastronomia i hotele, a ludzie przez nadchodzące miesiące zostaną w Holandii.”

Autor: 
Tłumaczenie: Sandra Musiał
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama