zamkniętym Paryżu szefowie kuchni gotują w domach klientów

Reklama

czw., 04/22/2021 - 22:29 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Ben Chen / Flickr

Fatiha El-Kaddaoui jest wykwalifikowaną szefową kuchni, która przyjmuje rezerwacje od osób prywatnych, przynosi składniki do ich mieszkań i korzystając z dostępnych urządzeń przygotowuje dla nich wytworne dania. 

Jak sama powiedziała, była bardzo zajęta przed pandemią. Obecnie jest zmuszona odrzucić nawet 30 rezerwacji miesięcznie.

- Popyt jest bardzo duży - powiedziała. - Wynika to z faktu, że moi klienci przed pandemią zwykli jadać w restauracji jeden, dwa, trzy razy w tygodniu, czasem nawet więcej.

W zeszły piątek El-Kaddaoui gotowała lunch dla 35-letniej Valerie Lacroix i jej matki.  Pracując w kuchni klientki, szefowa przygotowała na przystawkę foise gras, potem sałatkę ceviche z prażmą morską, a następnie krewetki i małże.

- Oczywiście, że chcemy już wychodzić, spotykać się z rodziną i przyjaciółmi, spędzać z nimi sam, ale po prostu nie możemy - powiedział Lacroix. - Dzięki szefowej El-Kaddaoui możemy odtworzyć taki moment w zaciszu domowy.

Restauracje i kucharze na całym świecie wymyślają różne ciekawe rozwiązania pozwalające im kontynuować pracę nawet podczas pandemii, która zniszczyła branżę restauracyjną. Niektórzy przygotowują wysokiej jakości posiłki na dowóz, inni oferują lekcje gotowania przez media społecznościowe.

Jak podaje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Francuzi spędzają na jedzeniu i piciu więcej czasu niż jakikolwiek inny tak dobrze rozwinięty kraj. Zamknięcie restauracji wyraźnie ich dotknęło.

Niektórzy klienci lekceważą restrykcje. W tym miesiącu policja złapała ponad 110 osób jedzących w tajnej restauracji w Paryżu.Francuska stacja telewizyjna podała, że wydało ich nagranie z ukrytej kamery, na którym widać prywatne przyjęcie. Policja wszczęła dochodzenia.

El-Kaddaoui powiedziała, że dostosowuje się do restrykcji - nie przyjmuje rezerwacji dla ponad 6 osób i nie pracuje dłużej niż do 19.00, kiedy zaczyna się godzina policyjna.

Jej usługi nie są jednak w zasięgu możliwości większości Paryżan - lunch dwa dwóch osób kosztuje 170 euro za osobę.

 

Autor: 
tłum. Zuzanna Witt
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama