Elliot Page mówi, że jego wywiad z Oprah nie jest dla niego samego, ale dla jego społeczności

Reklama

śr., 05/05/2021 - 20:32 -- MagdalenaL

W piątek Elliot Page usiadł z Oprah aby przeprowadzić swój pierwszy telewizyjny wywiad od czasu ujawnienia się jako osoba transpłciowa w grudniu zeszłego roku. Page jest czasami nazywany najbardziej rozpoznawalną osobą transpłciową w Hollywood, co sprowadza uwagę na aktora i jego otwartą trans tożsamość.

Ale z tym poziomem widoczności wiąże się dodatkowa presja - presja, by "zrobić to dobrze", presja, by być przedstawicielem całej społeczności w czasie, gdy jest atakowana przez prawicowych polityków. Page rozpoznał pozycję, w jakiej postawiła go sława i fani, decydując się skorzystać z okazji i wejść w rolę rzecznika społeczności trans - a w szczególności młodzieży trans - w momencie, gdy Republikanie starają się pozbawić ich prawa do istnienia.

Wywiad Page'a z Oprah był punktem zwrotnym zarówno dla możliwości aktora do opowiedzenia swojej własnej historii, jak i dla sposobu, w jaki ewoluowały relacje mediów z osobami transpłciowymi. Zniknęły natrętne pytania, które naznaczyły poprzednie wywiady Oprah z trans kobietami, takimi jak Jenny Boylan, Lea T i Janet Mock (Page poprosił Oprah o obejrzenie Disclosure przed wywiadem, dokumentu o tym, jak osoby trans były historycznie traktowane przez media). Oprah dała Page przestrzeń nie tylko do rozmowy o trudnościach życia z nieleczoną dysforią płciową, ale także o radości z nowego odczucia komfortu we własnym ciele.

„Co przyniosło mi najwięcej radości?” pyta Page, powtarzając pytanie zadane mu przez Oprah. „Wychodzenie spod prysznica z ręcznikiem wokół talii i patrzenie na siebie w lustrze myśląc, ‘To ja’”, powiedział Page wahającym się głosem. Zaczyna płakać. „Łzy radości”, wyjaśnił.

Page opowiedział w wywiadzie o wielu sprawach, w tym o swojej depresji i lękach przed tranzycją oraz o tym, jak to jest być autentycznym sobą. Podczas gdy jego własna historia jest ważną częścią wywiadu, Page wyjaśnia, że powód, dla którego czuł, że jego przeprowadzenie było "konieczne", dotyczył czegoś więcej niż tylko jego osobistej podróży. „Chciałem o tym porozmawiać z kilku powodów”, powiedział o decyzji, aby otwarcie opowiedzieć o swojej mastektomii. „Chciałem podzielić się z ludźmi tym, jak bardzo zmieniło to moje życie. I chcę, żeby ludzie wiedzieli, że nie tylko je zmieniło, ale że je wręcz uratowało, i że robi to samo dla wielu osób."

Jednym z przejmujących momentów było, gdy Page opisał swoje załamanie na premierze Incepcji po zaoferowaniu mu trzech opcji sukienki do włożenia. „To mnie tak uderzyło, wręcz przypominało moment z jakiegoś filmu”, powiedział. „Tej nocy, na afterparty po premierze, załamałem się. To zdarzało się dość często, i zwykle przyjmowało formę ataków paniki.”

Przez to doświadczenie Page zrozumiał, jak opieka zdrowotna potwierdzająca płeć może wręcz ratować życia trans osób (badanie opublikowane w tym tygodniu wykazało, że osoby trans mające dostęp do operacji potwierdzających płeć mają lepsze wyniki w zakresie zdrowia psychicznego niż ci, którzy nie mają do nich dostępu), i dlaczego czuł się zmuszony do wypowiedzenia się na temat obecnej fali ustawodawstwa anty-trans.

„Ponieważ mamy teraz do czynienia z atakiem na opiekę zdrowotną ludzi trans, kiedy już teraz jest problem z brakiem do jej dostępu i są takie trans osoby, które nawet nie chcą iść do lekarza" - wyjaśnił, odnosząc się do wszechogarniającego ataku legislacyjnego na osoby transpłciowe w USA. Stawka dla osób transpłciowych w Stanach Zjednoczonych jest zbyt wysoka, aby Page mógł czuć, że ma wybór w tej sprawie: "Jak można nie wykorzystać takiej platformy do pomocy trans dzieciakom?".

W czasach, gdy prawicowe punkty widzenia przytłaczająco dominują relacje o osobach trans w mainstreamowych mediach, wywiad Oprah z Page'em jest bardzo znaczący. Większość relacji o ustawodawstwie anty-trans nie zawiera żadnych głosów osób transpłciowych; cis dziennikarze w przeważającej mierze ignorują ludzi, na których te ustawy mają bezpośredni wpływ. A w tym tygodniu w Stanach Zjednoczonych rozważanych jest ponad 200 projektów ustaw przeciwko społeczności LGBTQ+ w co najmniej 30 stanach, z czego ponad połowa jest wymierzona w osoby transpłciowe. Te ustawy próbują wszystkiego, począwszy od zakazania trans dziewczynkom rywalizacji w dziewczęcych drużynach sportowych, a skończywszy na zakazie dostępu nieletnich do opieki potwierdzającej płeć.

Tym, co czyni te ustawy jeszcze bardziej niebezpiecznymi, jest fakt, że większość Amerykanów nie zna osobiście żadnych osób trans. Kiedy ktoś taki jak Page pojawia się na prawdopodobnie największej scenie świata, aby podzielić się swoją historią, kwestia istnienia osób trans przestaje być przerażającą hipotezą, a staje się rzeczywistością. Page zdaje sobie sprawę, że stawka jest zbyt wysoka, by nie wykorzystać swojej platformy do próby powstrzymania rosnącego ruchu anty-trans.

„Te ustawy będą odpowiedzialne za śmierć dzieci,” Page powiedział „Vanity Fair” o swojej decyzji, aby przeprowadzić wywiad z Oprah. „To jest aż tak proste. Więc [rozmowa z Oprah] stała się okazją, aby użyć mojej platformy do opowiedzenia od serca o niektórych z moich doświadczeń i zasobów do których miałem dostęp - czy to terapii czy operacji - które pozwoliły mi być żywym, i żyć moim życiem.”

Dawanie Page - i innym osobom trans - możliwości opowiedzenia własnych historii, nie przefiltrowanych przez pryzmat doświadczeń osób cispłciowych, jest jedynym sposobem na zmianę postawy społeczeństwa. Jeśli chodzi o to, co nastąpi później, Page wie, co chce zobaczyć: "Osoby trans po prostu stające się ludźmi, zamiast historii skupiających się na traumie lub ekstremalnej przemocy, czy też idei, że mają chorobę psychiczną i tym podobne... Pisarze, reżyserzy, opowiadający więcej historii z perspektywy osób trans".

Autor: 
Britni De La Cretaz / tłum. Karolina Schittko
Polub Plportal.pl:

Reklama