Len jako jedna z najwygodniejszych tkanin w ciepłe dni

Reklama

pon., 05/10/2021 - 21:29 -- MagdalenaL

Lato zbliża się wielkimi krokami i już teraz możemy rozpocząć przygotowania do ciepłego sezonu. Dotyczy to także naszej garderoby, aby być dobrze wyposażonym na lato. Klasykiem wśród tkanin na modę letnią jest len. Lekki i przewiewny len pomaga przetrwać nawet najcieplejsze dni.

Zazwyczaj płótna produkowane są z lnu, który nie bez powodu jest jednym z najstarszych materiałów wykorzystywanych na świecie. Ponad 5000 lat temu, w starożytnym Egipcie, len był jedną z najczęściej używanych tkanin. Faktura tkaniny sprawia, że ​​nawet najmniejszy powiew wiatru przedostaje się do skóry. Jednocześnie len jest tak wytrzymały, że swojego czasu był nawet używany do produkcji żagli.

W dzisiejszych czasach wiele tkanin zawiera dużą ilość poliestru lub innych tworzyw sztucznych, które nie przepuszczają powietrza i powodują intensywne pocenie, szczególnie w ciepłe dni. Z drugiej strony naturalne tkaniny, takie jak len, „oddychają” i dzięki temu są znacznie wygodniejsze, gdy na zewnątrz jest ciepło. Len może wchłonąć do 35% wilgoci z powietrza, tworząc w ten sposób mikroklimat bezpośrednio na ciele, który przyjemnie chłodzi.

 

Czysta natura

Naturalność lnu nadaje tej tkaninie szczególne właściwości. Len jest równie wygodny, co trwały – bez wątpienia będziemy cieszyć się nim przez długi czas. Długie włókna tkaniny lnianej zapewniają, że jest ona przepuszczalna dla powietrza. Zwłaszcza w ciepłe dni zauważymy raz po raz, jak najmniejszy powiew wiatru przedostaje się do skóry.

Jednocześnie nie zmarzniemy, nosząc ubrania z lnu. Gdy wieczorem robi się chłodno lub gdy nadciągają chmury, len zapewni nam ciepło. To połączenie chłodzenia i ocieplania jest wyjątkowe. Ponadto len nie wchłania zabrudzeń, nie puszy się i nie zatrzymuje wilgoci. To wszystko razem daje pewność, że lnianej odzieży można używać przez długi czas, która nie traci przy tym swojego kształtu.

W przeszłości moda lniana była dostępna głównie w naturalnych odcieniach, takich jak beż czy piasek. Obecnie można znaleźć ogromny wybór bardzo różnych wzorów wykonanych z lnu. Bogata kolorystyka spodni, przyjemnie skrojone bluzki i sukienki z kolorowymi wzorami sprawiają, że len jest idealnym towarzyszem na nadchodzące letnie dni.

Typowe dla lnu jest to, że tkanina nie wygląda na całkowicie gładką i sztywną. Wchłaniając wilgoć, len marszczy się szybciej niż inne tkaniny i jednocześnie lekko się błyszczy. To połączenie zapewnia elegancję i swobodę. W lnie zawsze dobrze się wygląda, zarówno w dzień, jak i wieczorem.

 

Klimatyzacja wliczona w cenę

Niezależnie od tego, czy jest to spotkanie biznesowe, wieczorne przyjęcie czy wolny letni dzień w weekend - len zawsze pasuje! Dodatkowo oprócz modnych aspektów można skorzystać także z „wbudowanej klimatyzacji”. Bez względu na to, jak będzie ciepło, len zapewni Ci chłód i świeżość.

Wielu panów z pewnością zna problem, gdy chce się elegancko wyglądać na ważnym spotkaniu biznesowym w środku lata. Większość tkanin zawiera plastik i bardzo szybko się w nich poci. Lniana marynarka to tutaj doskonała alternatywa. Nie tylko wygląda się elegancko, ale nie trzeba martwić się o to, że za bardzo się zgrzejemy. Lekki lniany blezer chłodzi skórę i zapewni wygodę. Plisowane spodnie z lnu i szykowna lniana koszula idealnie uzupełni letni strój.

 

Naturalne piękno

Moda damska i len to idealne połączenie. Nasze naturalne piękno jest podkreślone i robimy coś dobrego dla swojego ciała. Co prawda len nie jest najtańszą tkaniną na rynku, ale z uwagi na to, że jest niezwykle trwały i wytrzymały, inwestycja jest tego warta.

Produkcja tkaniny lnianej jest złożona i czasochłonna. Włókna lnu są najpierw przetwarzane na przędzę, a następnie wplecione w tkaniny. Wynikiem są absolutnie naturalne tkaniny o wyjątkowej fakturze. Możemy od razu zobaczyć i poczuć różnicę między bawełną a lnem. Elegancji i solidności, jaką oferuje dobra lniana tkanina, nie da się porównać z innymi tkaninami.

Len to nie tylko naturalna odzież, ale także wyjątkowa swoboda. Czy to ze względu na zwiewne kroje, lekko pogniecioną, błyszczącą elegancję tkanin, czy też z powodu giętkości, z jaką len bawi się kobiecymi formami: moda lniana jest zawsze czymś wyjątkowym i przyciąga uwagę!

Z drugiej strony w przypadku mężczyzn nacisk kładziony jest na aspekt naturalny. Zamiast surowego marszczenia, lniany fason nadaje mężczyznom bardziej swobodny i sportowy wygląd. Klasyczne odcienie piasku i beżu mają w sobie coś ziemistego i męskiego, a szerokie spodnie lniane są również wyrazem indywidualności.

 

Jak dbać o lnianą modę

Wiele zostało już powiedziane o specjalnych właściwościach lnu. Aby materiał ochronić i utrzymać w jak najlepszym stanie, należy o niego zadbać. Jeśli odpowiednio zadba się o swoją lnianą odzież, będzie służyć przez wiele lat.

Lniane ubrania można prać wygodnie w pralce. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka specjalnych funkcji. Jeśli napełnimy bęben tylko do połowy, zapobiegnie się nadmiernemu marszczeniu lnu. Ponadto bęben powinien kręcić się z małą prędkością, maksymalnie 600 obrotów na minutę. Chemiczne środki czyszczące wyrządzają więcej szkody niż pożytku naturalnym tkaninom.

Jeśli to możliwe, należy suszyć bieliznę na powietrzu, ponieważ suszarki bębnowe mogą skurczyć tkaninę. Podczas prasowania bielizny należy przestrzegać kilku zasad: aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy prasować zawsze wilgotną tkaninę. Jeśli zastosujemy się do tych zaleceń, przez długi czas będziemy cieszyć się lnianymi ubraniami.

Autor: 
Focus.de / tłum. Monika Wilk
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama