Zakochani nastolatkowie

Reklama

wt., 05/11/2021 - 22:59 -- MagdalenaL

Reakcje rodziców na romanse nastolatków. Przyjaciele z dzieciństwa i młodości są wyjątkowi, bez względu na to, ile czasu upłynęło między kolejnymi wizytami. Te fascynujące więzi są wynikiem wspólnych korzeni w okresie kształtowania się. Nasi przyjaciele z dzieciństwa i nastoletni ukochani przeżyli z nami wszystkie wspaniałe, straszne, nudne i wstydliwe chwile, które pomogły nam stać się tym, kim jesteśmy dzisiaj.

A jednak, gdy dzieci są małe, rodzice mogą uważać te związki za nieistotne. Jeśli rodzina musi się przeprowadzić do nowej społeczności i bliscy przyjaciele dzieci muszą zostać w tyle, to co z tego? Rodzice zapewniają je, że znajdą sobie nowych przyjaciół. Ale czy przyjaciel jest tak samo wymienny jak zabawka, czy jest coś więcej w przyjaźni? Dlaczego jesteśmy tak podekscytowani ponownym odkryciem dawno utraconych przyjaciół w naszych dorosłych latach, jeśli, jak wierzą niektórzy rodzice, byli oni dla nas tak zbędni w dzieciństwie?

Co więcej, przez wielu rodziców bagatelizowana jest miłość nastolatka (lub nastolatki) do chłopaka lub dziewczyny. Dorośli odnoszą się do tych związków poniżającym językiem, nazywając je „tylko szczenięcą miłością”, a te romantyczne więzi nie są traktowane poważnie. Rodzice kwestionują zdolność nastolatków do poznania, czym jest miłość, a mimo to przyjmują z pełnym uznaniem i na wiarę deklaracje nastolatków: „Kocham cię, mamo i tato”. Jeśli dorośli akceptują, że nastolatki mogą prawdziwie kochać rodziców, to czy nie powinni również zaakceptować, że romanse nastolatków są „prawdziwą” miłością?

Rekreacyjne randki są stosunkowo nowe. Wiele lat temu nastolatki poślubiały swoich pierwszych ukochanych zaraz po ukończeniu szkoły średniej. Ci mężczyźni i kobiety z pokolenia II wojny światowej żenili się w młodszym wieku niż ich dzieci z pokolenia wyżu demograficznego, pokolenia X czy wnuki z pokolenia millenialsów. Ale edukacja została wydłużona, a ludzie żenią się później.

Jednak wiek dojrzewania płciowego obniżył się. Niezależnie od przyczyn tego zjawiska, osiągnięcie wieku dojrzewania wpływa na wiek pierwszej miłości i pierwszych doświadczeń seksualnych. Rzadko zdarza się teraz, by pierwsza miłość wychodziła za mąż. Dzisiejsze nastolatki umawiają się na randki nie dla doboru partnera, ale dla zabawy. Jednak doświadczenie pierwszej miłości jest nie mniej silne niż w latach 40.

Dorośli, którzy nie doceniają siły więzi – lub wpływu utraty pierwszej miłości – być może zapomnieli, jakim ciosem była utrata ich własnych pierwszych miłości. Mogą nawet próbować pocieszać nastolatków lekkimi lekcjami: zaskakująca liczba mężczyzn i kobiet napisała do mnie, by gorzko poskarżyć się na rodziców, którzy przed laty żartowali: „Nie martw się! Chłopcy/dziewczyny są jak autobusy, co 10 minut przyjeżdża nowy!”. To nie było pomocne i nie było zabawne. Utrata pierwszej miłości może być tak miażdżąca dla niektórych nastolatków, że stają się samobójcami.

Ból rozstania ustąpi z czasem, ale miłość może pozostać pogrzebana i uśpiona przez dziesięciolecia. Podczas gdy większość mężczyzn i kobiet znajduje satysfakcjonujących partnerów po rozstaniu z pierwszą miłością, są dorośli, którzy spędzają lata małżeństwa ze świadomością, że „czegoś im brakuje”. Wciąż myślą o swoich utraconych pierwszych miłościach. Być może, gdyby poślubili swoje pierwsze miłości, kiedy byli młodsi – mówią mi – mogliby stworzyć trwałe i satysfakcjonujące małżeństwa, ale nigdy się tego nie dowiedzą. Te romanse zostały przerwane – często przez ingerencję ich rodziców.

W moim ostatnim badaniu przeprowadzonym na 1600 osobach (które nigdy nie próbowały ponownego spotkania z utraconą miłością) w wieku od 18 do 92 lat, 56% uczestników stwierdziło, że nie chciałoby wrócić do swoich pierwszych miłości, 19% nie było pewnych – ale 25% stwierdziło, że chciałoby!

Nawet ci dorośli, którzy nie interesowali się obecnie swoimi pierwszymi miłościami, w tym ci, którzy mieli tylko gorzkie wspomnienia, ujawnili, że te wczesne romanse wpłynęły na ich postawy wobec miłości, a nawet wobec samych siebie na całe życie.

Im dłużej badam utracone miłości i ponowne spotkania miłosne, tym wyraźniej dostrzegam, jak ważna jest młoda miłość. Pierwsza miłość, młoda miłość, jest rzeczywiście prawdziwą miłością. Ta intensywna miłość nie pojawia się co 10 minut. Dla niektórych ludzi może się ona pojawić tylko raz w życiu.

Autor: 
tłum. Justyna Janusz
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama