Błędy, które przeszkadzają nam w osiągnięciu celów

Reklama

śr., 05/12/2021 - 20:40 -- MagdalenaL

Kiedy stawiamy sobie cele w życiu, dobrze, żeby przewidzieć małe kroczki, poprzez które do nich dojdziemy, aby je urzeczywistnić.

Jesteśmy poddawani dużym naciskom jeszcze w szkole, z nadzieją kontynuujemy swoje wykształcenie na prestiżowych uniwersytetach na studiach licencjackich i magisterskich, które zapewniają nam możliwość posiadania dobrego miejsca pracy i rozwoju zawodowego. Po tym jak osiedlimy się w odpowiedniej pracy, spędzamy resztę dni roboczych starając się maksymalnie wykorzystać możliwości idące z tej drogi. W czasie tego procesu wpadamy w mieszaninę sytuacji, które są w zasięgu naszej kontroli i takich, nad którymi nie zapanujemy. Wielu ludzi dopuszcza się błędu pozwalania zewnętrznym czynnikom zatrzymywać ich motywację, aby osiągać cele. Inni dokonują wyborów, które podkopują ich własny rozwój. Te destrukcyjne i nieprzemyślane działania są największą przeszkodą w ich sukcesie.

„Błędy są częścią życia, ale to od nas zależy, czy pozwolimy im się pochłonąć i udaremnić lub czy je wykorzystamy, aby się czegoś z nich nauczyć, żeby stać się roztropniejszym, zmotywowanym i skupionym”.

Brak dyscypliny – wielu ludzi się odrywa od możliwości posiadania dobrego miejsca pracy i szans rozwoju w różnych obszarach z powodu czegoś bardzo prostego – dokładności. Jeśli często wam się zdarza spóźniać i nie możecie sobie poradzić z zarządzaniem swoim czasem, to szybko powinniście się wziąć w garść, aby sobie z tym poradzić. Włóżcie całą swoją wolę, aby przezwyciężyć tę przeszkodę. Też tyczy się to z radzeniem sobie z ostatecznymi terminami zobowiązań zawodowych – dokończcie referaty, podsumowania i zadania na czas, szanujcie procedury. Aby podążać drogą sukcesu, wchodząc coraz wyżej powinniście się nauczyć przestrzegać ustalonych reguł. Wykorzystujcie swoje słabości na swoją korzyść!

Strach przed porażką – jest to jeden z najczęściej spotykanych błędów, które okazuje się być bardzo osłabiającym motywację działaniem i spychającym nasz rozwój na dalszy plan. Nie możemy się trzymać pożądanych celów, tworząc stres i przeszkody tam, gdzie ich nie ma. Jednym z najlepszych sposobów, aby sobie z tym poradzić, godzący się z pewnością siebie, jest aktywność w naszych działaniach. Wzmacniają wiarę w nasze możliwości i dają poczucie pewności i spokoju.

Porównywanie się z innymi – porównywanie się i miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy z osiągnięciami innych, jest pewnym sposobem na sknocenie jeszcze na początku naszej drogi do wymarzonych celów. Każdy człowiek posiada określoną indywidualność, pojemność możliwości i szans rozwoju. Ważne jest skupienie się na sobie, na własnych zasobach i życzeniach. Dobrze sobie czasem przypomnieć słowa Freuda: „Jedynym człowiekiem, z którym powinniście się porównywać, jesteście wy sami z przeszłości”.

Problemy w komunikacji  skupieni na drodze do swoich celów, spotkamy się z bardzo różnymi ludźmi. Z niektórymi z nich będziemy musieli rozmawiać aktywnie. Aby działać wspólnie, trzeba nauczyć się ustalać kompromisy. Innych dobrze by było unikać, ponieważ z pewnością znajdą się tacy, którzy będą nas ciągnąć do tyłu. Ludzie, którzy są jednocześnie inteligentni i potrafią odnaleźć się w relacjach osiągają więcej w swojej karierze. Inwestowanie w związki z innymi jest jednym z ważnych kroków na drodze do realizowania naszych pragnień.

Wstyd w szukaniu pomocy – dzielenie się i pragnienie rady od bardziej doświadczonych od nas jest czymś całkiem w porządku. Nie ma nic złego lub wstydliwego w tym, aby poszukać pomocy u rodziny, przyjaciół lub ludzi o większych sukcesach od nas, czyniących postępy w swojej karierze. Każdy wpadł kiedyś w ciemną uliczkę i potrzebował małego popchnięcia, aby wrócić na dobre tory. Szukanie pomocy oznacza, że jesteśmy gotowi, aby się uczyć, przyjmować nowe wyzwania, dorastać. Lekcje, których nauczymy się teraz, będą korzystne dla innych po jakimś czasie, kiedy my będziemy w roli doradców.

Spróbujcie określić jasno przed sobą czego chcecie i jak możecie to osiągnąć. To zmniejszy ryzyko popełniania błędów i zwiększy szanse osiągnięcia celu i sukcesu, o których marzyliśmy.

Autor: 
Anna Terziewa / tłum. Oliwia Król
Polub Plportal.pl:

Reklama