Dlaczego warto adoptować psa ze schroniska?

Reklama

czw., 05/13/2021 - 14:06 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Pixabay

Zbliża się okres wakacyjny, to właśnie w tym czasie wiele zwierząt trafia na ulicę lub do schronisk, gdyż są uważane przez właścicieli za urlopową przeszkodę. Zazwyczaj o tej porze roku większość polskich schronisk jest przepełnionych. To smutne, że w dużej ilości rodzin pies czy kot nie jest traktowany jak członek, tylko jak dodatek, którego w każdej chwili można się pozbyć.

„Uratowanie jednego psa nie zmieni całego świata, ale dla tego jednego psa zmieni się cały świat”. Jedne czekają na swojego pana lub panią przez długie lata, inne nigdy nie zaznają miłości człowieka. Psiak po przejściach może mieć problemy z wykonywaniem komend typu „siad” czy „do nogi”, jego ułożenie może być trudnym zadaniem, mimo to pupil po przejściach może okazać się naprawdę wspaniałym przyjacielem.

Pierwsza zaleta adopcji to fakt, iż psy ze schroniska są niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju. Większość znajdujących się tam psów to kundelki. Nie rasowe psy są tak samo wspaniałe jak te rasowe. W schroniskach znajdują się psiaki w różnym wieku, dlatego możesz wybrać dla siebie szczeniaka, dorosłego lub staruszka, którego nikt inny nie będzie chciał. Możesz odmienić życie psa mającego 10 lat lub nawet więcej, zaoferować mu ciepły kąt, pełną miskę i swoją miłość. Zwierzęta ze schroniska często są wysterylizowane/wykastrowane, dlatego nie będziesz musiał martwić się o potencjalne potomstwo. Oprócz tego przyczynisz się do walki z pseudohodowcami, ponieważ im więcej ludzi postawi na adopcję zamiast na zakup psa bez rodowodu, tym szybciej pseudo hodowle stracą rację bytu. Kolejną zaletą jest fakt, iż dasz dobry przykład innym. Być może ktoś z twojego otoczenia również postanowi adoptować psiaka.

Zanim zdecydujesz się na posiadanie zwierzaka, musisz pamiętać, że nie jest to zabawka, a żywe stworzenie, za które bierzesz pełną odpowiedzialność. Każde stworzenie wymaga naszej uwagi i opieki. Musisz mieć odpowiednio dużo czasu, aby zajmować się psiakiem. Nie stawiaj rodziny przed faktem dokonanym, najpierw zapytaj wszystkich członków rodziny o zgodę, ponieważ w przeciwnym razie zazwyczaj źle się to kończy dla zwierzaka. Pies ze schroniska bardzo szybko przywiązuje się do nowego właściciela, nawet gdy chodzi z podkulonym ogonem, chowa się po kątach i będzie jeszcze trochę przestraszony nową sytuacją – pokocha Cię od pierwszego wejrzenia. Pies z adopcji będzie dla Ciebie wiernym przyjacielem, wdzięcznym za to, że stał się członkiem rodziny. Nie pozwól, alby zawiódł się na człowieku kolejny raz. 

Autor: 
Klaudia Koś
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama