W TEN SPOSÓB TWÓJ ZWIERZAK PRZETRWA LATO

Reklama

sob., 06/19/2021 - 00:22 -- MagdalenaL

Dyszące psy, leniwe koty, papużki faliste z podartymi piórkami: zwierzęta również cierpią z powodu upału. Co mogą teraz zrobić właściciele?

Świeci słońce, temperatura rośnie. Lato może być torturą dla zwierząt. Te wskazówki mogą ułatwić życie zwierzętom.

Nie zostawiaj w samochodzie

Kupić coś szybko i zostawić psa w samochodzie? W tej chwili to nie jest dobry pomysł. „Niezależnie od tego, czy psy, koty czy inne zwierzęta: w tej chwili wszystkie powinny być przewożone samochodem jak najrzadziej”, mówi Svenja Broocks z kliniki dla zwierząt w Alstertal. Zwłaszcza, gdy samochód stoi na słońcu z zamkniętymi szybami, może szybko stać się śmiertelną pułapką.

Problem: psy nie mogą się ochłodzić pocąc się jak ludzie. Dyszą, żeby się nie przegrzać. Ale jest to możliwe tylko w ograniczonym zakresie. Jeśli temperatury wzrosną do 30 stopni – czy to w samochodzie, na dworze, czy w mieszkaniu, staje się to problematyczne. Chociaż psy dyszą, ich temperatura ciała wzrasta i już po kilku minutach może to być niebezpieczne. W najgorszym przypadku ustaje oddech i pies umiera. Wcześniej jednak wysyła sygnały ostrzegawcze.

Upał może również zagrażać życiu innych zwierząt, zwłaszcza królików i świnek morskich.

Uważnie obserwuj zwierzęta

„Jeśli pies leży na boku i bardzo szybko dyszy, to znak, że zwierzę się przegrzewa” – mówi Broocks. Nawet jeśli błona śluzowa, np. oczu, zmieni kolor na fioletowy, to znak, że zwierzętom jest za gorąco. W takich przypadkach należy je natychmiast schłodzić, np. zwilżając psa wodą lub owijając mu nogi. Jednak psy nie powinny być całkowicie owinięte mokrymi ręcznikami.

Koty lepiej znoszą upał niż psy. Zwykle same szukają zacienionych miejsc. Właściciele powinni jednak opiekować się starszymi i młodszymi kotami, ponieważ czasami przebywają na słońcu, mimo że już dawno się przegrzały. Koty niewychodzące na zewnątrz również potrzebują chłodnych i zacienionych pomieszczeń, a jeżeli to koniecznie - piwnicy.

Wystarczająca ilość wody pitnej

W wysokich temperaturach wszystkie zwierzęta potrzebują wystarczającej ilości świeżej wody pitnej, niezależnie od tego, czy są to psy, koty, świnki morskie czy króliki. Psy mogą również zanurzyć się w jeziorze, aby się ochłodzić. „Należy jednak zwracać uwagę na jakość wody” – mówi Broocks. W tej chwili na przykład wiele jezior pływackich jest zamkniętych, ponieważ upał powoduje gwałtowne rozmnażanie sinic i patogenów. Jeśli ludzie nie powinni się tam kąpać, zwykle dotyczy to również psów. „Alternatywą dla jeziora może być na przykład ochłodzenie się w brodziku” – mówi Broocks.

Nie przemęczaj zwierząt

Większość zwierząt jest ospała w upale. Jest to całkowicie normalne i opiekunowie nie powinni zachęcać ich do poruszania się. „Długie spacery należy przełożyć na poranki lub wieczory” – mówi Broocks. Wizyta na plaży może być również torturą dla psów, gdy mają leżeć na kocu na słońcu. Ponieważ to, co ludzie odbierają jako przyjemne ciepło, często jest dla psów bolesnym upałem.

W razie potrzeby sięgnij po maszynkę do strzyżenia

Grube futro zapewnia również akumulację ciepła. „Strzyżenie psa może być wielką ulgą” – mówi Ariane Ullrich z profesjonalnego stowarzyszenia trenerów psów. „Dotyczy to szczególnie starych i osłabionych psów”. Lepiej nie strzyc kotów. Sierść nie tylko chroni je przed zimnem, ale także przed upałem. Wyjątkiem są koty długowłose. Zazwyczaj latem czują się bardziej komfortowo, gdy mają krótszą sierść.

Klatki nie pasują do parapetu

Upał jest również problemem dla ptaków. Na przykład otwierają dziób, aby się ochłodzić. Odprowadzają również ciepło przez części ciała, w których nie mają piór. Zanurzają nogi w wodzie i mogą w ten sposób obniżyć temperaturę ciała.

Opiekunowie ptaków powinni zapewnić swoim zwierzętom wystarczającą ilość świeżej wody w płytkiej misce. Ponadto wiele ptaków lubi, gdy spryskuje się je letnią wodą lub wkłada do klatki wilgotne gałęzie. Plastry ogórka i świeże liście sałaty również mogą je schłodzić.

Króliki i świnki morskie są jeszcze bardziej wrażliwe na ciepło niż ptaki. Zdecydowanie potrzebują cienia. Można na przykład postawić parasole. „W ciągu dnia trzymam świnki morskie w domu, ponieważ jest tam o wiele chłodniej” – mówi Broocks. Należy jednak zdecydowanie unikać przeciągów, ponieważ zwierzęta mogą wtedy szybko się przeziębić.

Autor: 
tłum. Monika Wilk
Polub Plportal.pl:

Reklama