Kwestia wychowawcza: „Córki nie chcą jeździć ze swoimi ojcami na wakacje”

Reklama

śr., 07/21/2021 - 18:12 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia: Pxhere

Rok temu Famke rozwiodła się. Tego lata jej córki – siedmio- i sześciolatka po raz pierwszy mają jechać na wakacje tylko w towarzystwie ojca, ale nagle przestały tego chcieć.

Jej nowy dom jest ładny i leży w okolicy jej eks, uzgodnili wizyty i nie ma żadnych kłótni. Famke zrobiła wszystko, aby rozwód przebiegł bezproblemowo dla jej dzieci. Jest jednak pewien problem - wakacje. Tego lata moje córki po raz pierwszy od rozwodu jadą same ze swoim tatą na wakacje. Teraz wakacje są coraz bliżej, a one mają z tym nie lada kłopot. Mówią, że będą za mną tęsknić i najchętniej zostałyby w domu. Jak mogę im to ułatwić?

Dla dzieci jest to bardzo dziwne, gdy nagle jeden rodzic „nie może” jechać z nimi na wakacje, mówi ekspert pozytywnego rodzicielstwa Kate Foltynska: Dzieci kochają swoich rodziców bezwarunkowo. Są lojalne wobec swojej mamy i prawdopodobnie uważają to za żałosne, iż ona z nimi nie jedzie. Może tak być, że one zachowują się, jakby nie chciały jechać z tatą na wakacje, aby ich mama poczuła się lepiej. Ale to nikomu nie pomoże.

Jako rodzic, który zostaje w domu, możesz na pewno coś zrobić, aby to poczucie winy u swoich dzieci złagodzić, radzi Foltynska: Zaplanuj coś dla siebie na czas, gdy nie będzie dzieci: dzień w spa, drinki z przyjaciółmi, wyjazd na weekend. I podziel się z dziećmi swoimi planami, aby widziały, że nie czujesz się żałośnie porzucona. Tym sposobem przekazujesz im wiadomość: będziecie się dobrze bawić i ja też.

„Ważne jest, aby zdały sobie sprawę, że nie są odpowiedzialne za twoje szczęście.”

Także tutaj obowiązuje klasyka: wszystko, czemu poświęcasz uwagę, rośnie, mówi ekspert do spraw wychowania: Zachęcaj więc swoje dzieci do zabawy. Pozwól im wyczekiwać na wakacje i jedź tam z nimi. Na przykład, chodzą do wesołego miasteczka lub hotelu z wieloma zjeżdżalniami? Rozmawiaj z nimi o tym. Poszukajcie hotelu online i obejrzyjcie razem zdjęcia.

Zrób plany, powiedz, że na pewno są w stanie zrobić w wodzie fajne, małe bomby. Zakomunikuj im to wszystko w delikatny sposób. Wyraźnie zaznacz, że będą się świetnie bawić i że dasz radę przebrnąć przez czas bez nich. Ważne jest, aby zdały sobie sprawę, że nie są odpowiedzialne za twoje szczęście. W ten sposób wszyscy będą mieć piękne lato.

Autor: 
Anne Broekman tłum. Sandra Musiał
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama