Korzyści z nadmorskich spacerów

Reklama

ndz., 07/25/2021 - 17:23 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons

Spacery po plaży to nie tylko wielka przyjemność, ale i prawdziwa terapia. Aktywność fizyczna, oprócz walorów morskiej bryzy i bodźców sensorycznych powodowanych przez wodę, pobudza nas i regeneruje. Zmniejszony stres, niepokój, depresja: spacer nad morzem po prostu nas uszczęśliwia.

 

Korzyści z nadmorskich spacerów

Przestrzeń, fale, słony smak i kolorowe refleksy… Od lata do zimy morze oferuje nie tylko wspaniałe widoki, ale także odżywia ciało i duszę. Naukowcy od dawna zauważyli, że po spacerze po plaży poprawia się nastrój i sen spacerowiczów. Jesteśmy szczęśliwsi i zdrowsi.

 

Bogactwo każdego oddechu

Spacer na świeżym powietrzu to otwarcie się na naturę i jej terapeutyczne działanie. Nad morzem powietrze jest szczególnie bogate w dobroczynne dla organizmu składniki. Wypełnione ujemnymi jonami z soli morskiej powietrze zwalcza toksyczne jony dodatnie z zanieczyszczeń i tworzy zdrowy klimat w naszych płucach. Towarzyszące jej minerały i pierwiastki śladowe mają ożywczy wpływ na zdrowie. Rzeczywiście, skład wody morskiej przypomina skład osocza krwi, limfy i płynów śródmiąższowych, co pozwala powietrzu morskiemu wypełnić nasze niedobory.

To jodowane powietrze zapewnia również lepsze dotlenienie, a co za tym idzie lepsze tętno i pełniejszy oddech. Ponadto każdemu z nas powinno zależeć na uzupełnianiu jodu, ponieważ jest on niezbędny do produkcji i regulacji hormonów tarczycy. Wpuszczając tak bogate powietrze do naszego ciała, nawadniamy je, dodając mu energii, witalności i uwalniając je od stresu.

Jeśli dodatkowo wybierzesz się na spacer w słoneczny dzień, dostarczysz też organizmowi witaminę D, skuteczną w walce z depresją, a absolutnie niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu, gdyż utrwala wapń i fosfor, aby umożliwić optymalną mineralizację kości.

 

Magia spacerów na świeżym powietrzu

Badania wykazały, że kontakt z otoczeniem i naturą zmniejsza ruminacje, negatywne myśli i emocje, depresję, stres czy niepokój. Dzięki dobrej dawce tlenu poprawia się nastrój i jakość snu. Ponadto przywracany jest poziom serotoniny, hormonu szczęścia. Dzięki temu morska bryza dba nie tylko o Twoje ciało, ale także o Twój umysł.

Jeśli oddychanie nad morzem wystarczy, aby już czuć się dobrze, spacery dodają tylko punktów w tej liście korzyści. Jak wiemy od dawna aktywność fizyczna jest dobra dla zdrowia: wspomaga pracę mięśni i stawów, krążenie naczyniowe, walkę z nadwagą itp. Wybierając się na wędrówkę, trenujesz też swoją wytrzymałość, a serce Ci za to podziękuje. A kiedy czujesz, że Twoje nogi się rozgrzewają, zawsze możesz skorzystać z przyjemności zanurzania stóp w wodzie. Świeżość takiego doznania jest relaksująca, a jednocześnie obkurcza naczynia krwionośne, co jest korzystnym środkiem na zaburzenia krążenia i zatrzymanie wody!

 

Kiedy fale nas kołyszą

Podaruj sobie chwilę spokoju, zatrzymując się by poświęcić się kontemplacji krajobrazu, posłuchaj dźwięku fal, poczuj słony zapach wody. Połączenie duchowe z morzem uspokaja umysł, redukuje stres, niepokój, zmęczenie, a nawet depresję. To jest jak medytacja. Jest to okazja do skupienia się na otaczających Cię elementach, aby opróżnić myśli i ustabilizować się emocjonalnie.

Patrząc na horyzont, który wydaje się nieskończony, oko dostrzega wielkość, a wizja świata się poszerza.  Taki widok wywołuje bodźce wzrokowe, które oddziałują na mózg i otwierają świat wewnętrzny. Chwila uzdrowienia, dobrego samopoczucia emocjonalnego i fizycznego, która inspiruje każdego z nas do pełni życia.

Autor: 
Tłum. Weronika Leśny
Polub Plportal.pl:

Reklama