Minęło 10 lat od śmierci Amy Winehouse, królowej Camden

Reklama

pon., 07/26/2021 - 21:38 -- MagdalenaL

Zdjęcie: https://aktivist.pl/wp-content/uploads/2015/04/Amy-Winehouse.jpg

Jej niepowtarzalny głos, który potrafił łączyć rytm i blues, soul, jazz i rock, na zawsze zmienił brytyjski pop.

Dziesięć lat temu zmarła Amy Winehouse. Angielska wokalistka została znaleziona martwa w łóżku w swoim domu pod numerem 30 przy Camden Square w Londynie o 15:53 dnia 23 lipca 2011 r. Personel medyczny składający się z dwóch karetek, który natychmiast pojawił się na miejscu nie mógł zrobić nic innego, jak tylko stwierdzić zgon. 27 października 2011 roku podane zostały wyniki analizy toksykologicznej, która wykazała obecność alkoholu we krwi w ilości pięciokrotnie przewyższającej dawkę pozwalającą prowadzić pojazd.

„Zawsze staram się, aby ludzie wspominali Amy ze względu na jej talent, hojność oraz miłość, którą wszystkim okazywała” powtarzał wiele razy jej ojciec Mitch Winehouse, „a nie ze względu na jej uzależnienia. Jej muzyka do dziś generuje ogromne przychody, ale oddałbym wszystko, aby móc odzyskać córkę”. Mitch Winehouse prowadzi organizacje charytatywne Amy Winehouse Foundation oraz Amy's Place. Druga to dom pomocy w Londynie, w którym schronienie może znaleźć do 16 kobiet, które przezwyciężyły uzależnienie. 

W rocznicę śmierci BBC wydało nowy dokument „Reclaiming Amy” w reżyserii Marca Savage’a. Artysta opowiada historię, której akcja rozgrywa się w Camden’s Jazz Cafe, gdzie występowała Amy, a robi to za pomocą słów i wspomnień jej rodziców, mamy Janis oraz ojca Mitcha. Natomiast na MTV pojawi się „Amy Winehouse&me” Dionny Bormfield, która jako dziecko podpisała kontrakt z wytwórnią piosenkarki.

 

Amy w Klubie 27-latków

Wokalistka o niepowtarzalnym głosie, który potrafił połączyć rytm i blues, soul, jazz i rock, dołączyła do grona „27-latków”, w którym znajdują się prawdziwe muzyczne legendy: Janis Joplin, Jimi Hendrix, Jim Morrison, Brian Jones oraz Kurt Cobain. Wszyscy zmarli w wieku 27 lat. Ekscentryczny wygląd, natapirowane włosy, mocny makijaż i popularność zapoczątkowana albumem “Frank” z 2003 roku, została przypieczętowana trzy lata później sukcesem „Back to black”.

„Bajka” ta została jednak przyćmiona przez depresję, problemy z narkotykami i nadużywaniem alkoholu oraz zaburzenia żywienia, które przeplatały się z burzliwym życiem osobistym piosenkarki, na które wpłynęły trudne relacje z rodzicami, małżeństwo z Blakiem Fielder-Civilem, a następnie rozwód. Kilka razy Amy pojawiła się na scenie pijana lub pod wpływem używek. To wszystko opóźniło realizację jej trzeciego albumu, wydanego po śmierci w 2012 roku.

 

Niepublikowane video z nagrania „Back to black”

Kilka lat temu wytwórnia A24 wydała niepublikowane jeszcze video o Winehouse nakręcone podczas nagrywania “Back to black”, arcydzieła, które przypieczętowało jej popularność na całym świecie dzięki 12 milionom sprzedanych płyt. Oto kilka minut z poświęconego jej dokumentu, wydanego w Wielkiej Brytanii.

https://youtu.be/3su4q5fVGQg

Królowa Camden

Ostatni występ Amy Winehouse miał miejsce w Randhouse w Camdem, 20 lipca 2011 roku, trzy dni przed śmiercią. Kochała Camden, swoją dzielnicę, w której dzisiaj w wielu miejscach można podziwiać murale lub napisy oddające jej hołd. We wrześniu 2014 roku na placu stanęła rzeźba z brązu z podpisem „Królowa Camden”. Miejsce to, jak i dom piosenkarki, stały się celem pielgrzymek jej fanów i nie ma dnia, żeby ktoś nie zostawił tam bukietu kwiatów.

Autor: 
tłum. Klaudia Obracaj
video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama