Jedno ćwiczenie, 5 minut dziennie – płaski brzuch i talia osy!

Reklama

śr., 08/04/2021 - 01:02 -- MagdalenaL

Bardzo rzadko można znaleźć ćwiczenie stojące, które przyniesie maksimum korzyści, a nie zabierze zbyt dużo czasu, ponieważ latem nie chce się wykonywać żadnych ćwiczeń kardio, dlatego joga jest tutaj bardzo pożyteczna.

Pozycja, o której będziemy dzisiaj mówić, posiada dość długą nazwę – pashchimottanasana, niektórzy nazywają ją pozą długowieczności, ale jest ona najodpowiedniejsza dla tych, którym zależy na płaskim brzuchu i smukłej talii a oprócz tego, dzięki niej wydłużyć poczucie sytości po posiłku. Tak więc porozmawiajmy o pozycji, która zabierze nam 10 minut a efekty będzie można zobaczyć w krótkim czasie.

Ta pozycja bardzo dobrze uspokaja oraz prowadzi do zbawiennego snu, spokoju i szybkiego zasypiania, dlatego jest często wykorzystywana podczas wieczornej praktyki, ponieważ jest łatwa i wygodna. Jednocześnie pozycja ta przyczynia się do długotrwałego utrzymania się poczucia sytości, poprawia funkcjonowanie przewodu pokarmowego, co także jest bardzo dobre.

Plusy pozycji pashchimottanasana:

  • uważa się, że przyczynia się do długowieczności
  • fizycznie rozciąga ciało, czyni je elastyczniejszym i sprawniejszym w poruszaniu
  • ogólne zmęczenie zmniejsza się tak jak zmęczenie kręgosłupa i nóg
  • przyczynia się do stworzenia pięknej sylwetki – płaskiego brzucha i smukłej talii

Uważa się także, że zmniejsza wartości ciśnienia krwi, ale mimo wszystkich zalet, lepiej nie wykonywać tego ćwiczenia w przypadku poważnych problemów z kręgosłupem oraz skonsultować się ze specjalistą co do zalecanej aktywności fizycznej.

Jak praktykować pozycję długowieczności:

Podstawą jest to, by się nie śpieszyć – wykonujcie wszystko płynnie i stopniowo.

Usiądźcie na podłodze – nogi są proste, mocno przyciśnięte do podłoża.

Ręce pozostawcie po bokach ciała.

Gdy wdychacie powietrze, zacznijcie pochylać się do przodu z idealnie prostym kręgosłupem – jak gdyby rozciągacie się, próbując położyć ciało na nogach.

Ułóżcie ręce wokół swoich nóg.

Oddychajcie spokojnie i miarowo.

Możecie użyć trochę siły, ale tak by nie powodować nadmiernego naprężenia czy bólu. Bardzo ważne jest, by kolana nie podnosiły się z pierwszego położenia. Nawet jeśli głowa nie dosięga do kolan, nogi powinny pozostać proste. W przeciwnym razie pożądany efekt w wykonaniu asany zostanie zagubiony.

Jeśli nie jest możliwe byście całkowicie pochylili się do przodu, zróbcie to o ile możecie tak, by wasz kręgosłup pozostał prosty, absolutnie nie jest konieczne pełne pochylenie do przodu, jeśli nie dajecie rady. Jeśli początkowo wam nie wychodzi, jest to prostsza forma asany, w której także możecie zyskać maksymalny efekt. 

Jak widzicie możliwa jest także taka opcja, jak na ilustracji powyżej i jeśli coś nie wyjdzie wam od razu, nie ma potrzeby tego wykonywać, ponieważ zawsze istnieje sposób by uprościć ćwiczenie.

W tej pozycji pozostańcie od 1 do 3 minut do 10 minut przy dobrym przygotowaniu. 

Autor: 
tłum. Jolanta Gola
Źródło: 

https://www.zajenata.bg/едно-упражнение-5-минути-на-ден---плосък-корем-и-кръстче-като-на-оса!-news143303.html

Polub Plportal.pl:

Reklama