Urzeczywistnianie pięknej talii – jak bez problemu pozbyć się tłuszczu trzewnego

Reklama

śr., 08/04/2021 - 01:06 -- MagdalenaL

Tłuszcz trzewny odnosi się do białego tłuszczu brzusznego znajdującego się wokół narządów wewnętrznych. Odkłada się z powodu nadmiernego spożycia kalorii i braku ćwiczeń. Dziedziczność również może mieć wpływ na gromadzenie się tłuszczu. Tłuszcze dostają się do krwi w formie cholesterolu, trójglicerydów, lipoprotein, co powoduje choroby sercowo-naczyniowe, zatłuszczanie narządów wewnętrznych i nadciśnienie.

Potrzebujemy tłuszczów do syntezy aktywnych hormonalnie związków – rezystyny, adiponektyny, leptyny. Istnieje klasyfikacja tłuszczów w ciele człowieka (według ich rodzaju i działania). Eksperci dzielą tłuszcze w ciele na 5 rodzajów.

Szkodliwe działanie tłuszczu trzewnego

Rodzaje tłuszczu w ciele:

Biały tłuszcz tworzy się z komórek – adipocitów. Ich zadaniem jest gromadzenie energii i produkcja hormonów.

Brązowy – działa przeciwstawnie do białego – nie gromadzi energii a pozwala ją uwalniać. Ilość tego tłuszczu pomaga przyspieszać metabolizm, zwiększa zużycie energetyczne i zapewnia zdrową wagę ciała. Charakterystyka tłuszczu brązowego – różne umiejscowienie i obecność pierwiastka żelaza (Fe).

Beżowy – z niego tworzą się zarówno biały jak i brązowy tłuszcz.

Podskórny – 90% ogólnej masy tłuszczów w ciele, znajduje się pod skórą. To tkanka, która chroni ciała przed wychłodzeniem, gromadzi energię w przypadku głodu, ciąży czy karmienia piersią.

Trzewny – biały tłuszcz, gromadzi się we wgłębieniu brzusznym wokół organów takich jak wątroba, trzustka, serce, jelita.

 

Jak tworzy się trzewna tkanka tłuszczowa?

Zdrowie życie pozostaje w tyle, gdy człowiek przyjmuje kalorie w nadmiarze oraz prowadzi mało aktywny styl życia. Miejscem odkładania się tłuszczów może być związanie z uwarunkowaniem genetycznym. Może ulokować się w obszarze bioder, ramion lub piersi, u niektórych w okolicach brzucha.

 

Niebezpieczeństwa związane z tłuszczem trzewnym

Struktura wysokiej zawartości tłuszczu nie pozwala by gromadził się bez końca i w rezultacie tłuszcze dostają się do krwi – pod postacią cholesterolu, trójglicerydów, lipoprotein, co wywołuje rozwój chorób sercowo-naczyniowych, zatłuszczanie organów i nadciśnienie.

Innymi słowy, gromadzenie się dużej ich ilości jest symptomem problemu z syndromem metabolicznym, a także insulinoopornością, nadciśnieniem i wysokim cholesterolem, które stanowią ryzyko patologii kardiologicznych.

Nadmierny wysoki przepływ wiąże się ze zjawiskiem astmy, raka, zapalenia trzustki, artretyzmu, choroby zwyrodnieniowej stawów czy demencji starczej.

 

Określcie nadwyżkę spożywanych kalorii

Nadwyżka ta określana jest na podstawie obwodu talii. Cel/norma: 82 cm (kobiety), 94 cm (mężczyźni). Jeśli wasz wynik jest dużo wyższy od normy, jest to dość niepokojący znak.

Poniższa metoda oceny talii – określenie stosunku „talia – biodra”. Należy zmierzyć obwód talii i bioder, dzielimy wartość obwodu talii przez wartość obwodu bioder. Jeśli otrzymamy więcej niż 0,85 (u kobiet) i 1,0 (u mężczyzn), wówczas zawartość płynów w wysokiej zawartości tłuszczów jest podwyższona.

Pozbądźcie się tłuszczu trzewnego

  • Aktywność fizyczna – przynajmniej 30 minut dziennie (kładziemy nacisk na treningi cardio i ćwiczenia siłowe, ale regularne spacery również będą korzystne),
  • Dieta – zwiększamy w reżimie żywieniowym nierafinowane i pełnoziarniste produkty, białka, nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik; wykluczcie słodzone i alkoholowe napoje,
  • Odrzućcie palenie papierosów,
  • Zapewniajcie sobie dobry sen.
Autor: 
tłum. Jolanta Gola
Źródło: 

https://www.zajenata.bg/осъществяване-на-красива-талия-как-се-премахва-вътрешната-мазнина-без-да-имаме-проблеми-news142409.html

Polub Plportal.pl:

Reklama