Czterech na dziesięciu młodych ludzi boi się posiadania dzieci z powodu kryzysu klimatycznego

Reklama

czw., 09/16/2021 - 10:40 -- MagdalenaL

Demonstracja Sunrise Movement w Waszyngtonie w czerwcu zeszłego roku, wzywająca rząd Bidena do podjęcia działań w sprawie kryzysu klimatycznego. Fot. Allison Bailey/Rex/Shutterstock

Czterech na dziesięciu młodych ludzi na całym świecie nie chce mieć dzieci z powodu kryzysu klimatycznego i obawia się, że rządy robią zbyt mało, aby zapobiec katastrofie klimatycznej – jak wynika z sondażu przeprowadzonego w 10 krajach.

Prawie 6 na 10 młodych ludzi w wieku od 16 do 25 lat było bardzo lub wyjątkowo zaniepokojonych zmianami klimatycznymi, jak wynika z największego dotychczas badania naukowego na temat lęku klimatycznego i młodych ludzi, opublikowanego we wtorek. Podobna liczba stwierdziła, że rządzący nie chronili ich, planety ani przyszłych pokoleń oraz czuli się zdradzeni przez starsze pokolenie i ludzi sprawujących władzę.

Trzy czwarte zgodziło się ze stwierdzeniem, że „przyszłość jest przerażająca”, a ponad połowa uważała, że ma mniejsze możliwości niż ich rodzice. Prawie połowa badanych stwierdziła, że czuje się przygnębiona lub zaniepokojona klimatem w sposób, który wpływa na ich codzienne życie i funkcjonowanie.

Sondaż około 10 tys. młodych ludzi objął Australię, Brazylię, Finlandię, Francję, Indie, Nigerię, Filipiny, Portugalię, Wielką Brytanię i USA. Opłaciła go prowadząca kampanie organizacja Avaaz.

Młodzi aktywiści klimatyczni twierdzą, że uczucia niepokoju związane z klimatem są teraz szeroko rozpowszechnione wśród dzisiejszej młodzieży. Pochodząca z Filipin działaczka, 23-letnia Mitzi Tan, powiedziała: „Dorastałam, bojąc się utonięcia we własnej sypialni. Społeczeństwo mówi mi, że ten niepokój jest irracjonalnym lękiem, który należy przezwyciężyć, który „naprawią” medytacja i zdrowe mechanizmy radzenia sobie ze stresem. U podstaw naszego lęku klimatycznego leży głęboko zakorzenione poczucie bycia zdradzonym z powodu bezczynności rządzących. Aby naprawdę rozwiązać nasz rosnący niepokój klimatyczny, potrzebujemy sprawiedliwości”.

Według Luisy Neubauer, 25-letniej działaczki na rzecz klimatu; współorganizatorki szkolnego strajku w Niemczech i osoby, która pomogła osiągnąć sądowe zwycięstwo, które zmusiło niemiecki rząd do ponownej oceny swojej polityki klimatycznej – coraz bardziej powszechna staje się wśród młodych ludzi obawa przed posiadaniem potomstwa.

Jak powiedziała działaczka: „Spotykam wiele młodych dziewcząt, które pytają, czy posiadanie dzieci jest w porządku. To proste pytanie, ale wiele mówi o rzeczywistości klimatycznej, w której żyjemy. My, młodzi ludzie, zdaliśmy sobie sprawę, że samo zamartwianie się kryzysem klimatycznym tego nie zatrzyma. Więc zamieniliśmy nasz indywidualny niepokój w zbiorowe działanie. Teraz walczymy wszędzie: na ulicach, w sądach, w instytucjach i poza nimi na całym świecie. Jednak rządzący wciąż nas zawodzą, ponieważ emisja gazów cieplarnianych rośnie do rekordowych wartości. Właściwą odpowiedzią na to badanie byłoby to, że rządy zaczęłyby zachowywać się tak, jak obiecały”.

Na początku tego miesiąca Unicef odkrył, że dzieci i młodzież na całym świecie biorą na siebie ciężar kryzysu klimatycznego, a miliard dzieci jest „skrajnie zagrożonych” skutkami załamania klimatu.

Badanie zatytułowane Young People’s Voices on Climate Anxiety, Government Betrayal and Moral Injury: A Global Phenomenon (tłum. Głosy Młodych Ludzi na temat Niepokoju Klimatycznego, Zdrady Rządzących i Szkód Moralnych: Światowy Fenomen) zostało opublikowane na zasadzie tzw. przedpremierowej publikacji, podczas gdy jest w trakcie procesu recenzowania przez czasopismo naukowe Lancet Planetary Health. Ankietę przeprowadziło i przeanalizowało siedem instytucji akademickich w Wielkiej Brytanii, Europie i USA, w tym Uniwersytet w Bath, Uniwersytet Anglii Wschodniej oraz Oxford Health NHS Foundation Trust.

Sondaż uzupełnia poprzednie badania, w których stwierdzono również wysoki poziom niepokoju związanego z kryzysem klimatycznym na całym świecie, w tym obawy związane z posiadaniem dzieci.

Caroline Hickman z Uniwersytetu w Bath, związana z Climate Psychology Alliance oraz współautorka badania, powiedziała: „To badanie maluje przerażający obraz powszechnego lęku klimatycznego u naszych dzieci i młodzieży. Po raz pierwszy sugeruje to, że wysoki poziom stresu psychicznego u młodzieży jest powiązany z bezczynnością rządu. Niepokój naszych dzieci jest całkowicie racjonalną reakcją, biorąc pod uwagę niewystarczające reakcje rządzących na zmiany klimatyczne. Co jeszcze rządy muszą usłyszeć, aby podjąć się działania?”

Francois Hollande, który był prezydentem Francji, gdy w 2015 r. podpisano porozumienie paryskie, nawołuje rządy, które spotkały się w listopadzie w Glasgow, aby szczyt klimatyczny ONZ Cop26 został uwzględniony. „Sześć lat po porozumieniu paryskim musimy otworzyć oczy na przemoc zmian klimatycznych, na ich wpływ na naszą planetę, ale także na zdrowie psychiczne naszej młodzieży, jak pokazuje to niepokojące badanie. Musimy działać pilnie i zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić młodszym pokoleniom przyszłość” – powiedział.

Autor: 
Fiona Harvey Tłumaczenie: Wiktoria Walczyńska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama