Regularne picie kawy może pomóc w ochronie serca

Reklama

pt., 09/17/2021 - 12:49 -- MagdalenaL

Niezależnie od tego, czy jest to czarna Americano, najlepsze espresso na świecie, czy potrójne venti latte bez pianki na mleku sojowym, picie codziennej filiżanki kawy może pomóc obniżyć ryzyko udaru czy śmiertelnej choroby serca.

Naukowcy z Centrum Serca i Naczyń Krwionośnych Uniwersytetu Semmelweis w Budapeszcie na Węgrzech odkryli, że picie do trzech filiżanek kawy dziennie może pomóc w ochronie układu sercowo-naczyniowego.

Zespół przeanalizował dane pochodzące od prawie 500 000 osób zarejestrowanych w UK Biobank, których średnia wieku wynosiła 56 lat i u których w momencie rekrutacji nie występowały objawy chorób serca. Podzielono ich na trzy kategorie w zależności od ich nawyków związanych z piciem kawy - osoby niepijące, osoby pijące do trzech filiżanek dziennie i osoby pijące więcej niż trzy filiżanki dziennie.

Po skorygowaniu czynników, które mogły wpłynąć na wyniki badania - takich jak wiek, płeć, waga, wzrost, aktywność fizyczna, ciśnienie krwi, cukrzyca, cholesterol, status społeczno-ekonomiczny i zwykłe spożycie alkoholu, mięsa, herbaty, owoców i warzyw, okazało się, że osoby pijące trzy filiżanki dziennie miały o 12 procent niższe ryzyko śmierci ze wszystkich przyczyn, o 17 procent niższe ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia i o 21 procent niższe ryzyko udaru mózgu.

"Według naszej wiedzy jest to największe badanie systematycznie oceniające wpływ regularnego spożywania kawy na układ sercowo-naczyniowy w populacji bez zdiagnozowanej choroby serca" - powiedziała autorka badania dr Judit Simon.

"Nasze wyniki sugerują, że regularne spożywanie kawy jest bezpieczne, ponieważ nawet wysokie dzienne spożycie nie było związane z niekorzystnymi wynikami sercowo-naczyniowymi ani śmiertelnością z wszystkich przyczyn po ponownej obserwacji po okresie 10 do 15 lat.

"Co więcej, 0,5 do 3 filiżanek kawy dziennie było niezależnie związane z niższym ryzykiem udaru mózgu, śmierci z powodu choroby sercowo-naczyniowej oraz śmierci z jakiejkolwiek innej przyczyny".

Aby dokładniej zbadać ten efekt, naukowcy wykorzystali dane od ponad 30 000 osób zarejestrowanych w UK Biobank, którzy zostali zbadani rezonansem magnetycznym (MRI) w celu określenia struktury i zdolności funkcjonowania ich serc.

"Analiza skanów wskazała, że w porównaniu z uczestnikami, którzy nie pili kawy regularnie, serca jej codziennych konsumentów okazały się mieć zdrowsze rozmiary i funkcjonowały lepiej. Przypominało to odwrócenie szkodliwego wpływu starzenia się na serce" - powiedział Simon.

"Nasze wyniki sugerują, że spożywanie kawy w ilości do trzech filiżanek dziennie wiąże się z korzystnym wpływem na układ sercowo-naczyniowy. Chociaż potrzebne są dalsze badania w celu wyjaśnienia mechanizmów leżących u podstaw tego zjawiska, obserwowane korzyści mogą być częściowo wyjaśnione przez pozytywne zmiany w strukturze i funkcji serca."

Autor: 
ason Goodyer Tłumaczenie: Karolina Schittko
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama