Dlaczego warto opuścić swoją strefę komfortu?

Reklama

śr., 09/22/2021 - 00:49 -- MagdalenaL

Zdjęcie: pixabay

Większość z nas tkwi w rutynie dnia codziennego. Wstajemy w godzinach porannych, żeby zdążyć do pracy, którą niekoniecznie lubimy, ale sprawia, że czujemy się w miarę bezpiecznie. Studiujemy kierunki, które niekoniecznie nas interesują, ale w przyszłości być może zapewnią nam posadę w biurze. Niechętnie nawiązujemy kontakt z nowymi osobami, wolimy grono starych znajomych, w którym czujemy się pewni siebie.

Strefa komfortu jest przestrzenią, w której czujemy się bezpiecznie. Złożona jest z naszych nawyków, przekonań, przyzwyczajeń. Tkwimy w tym obszarze bojąc się doświadczyć czegoś nowego. Rozwój bez przekraczania strefy komfortu nie jest możliwy. Za każdym razem gdy chcemy pokonać ograniczenia towarzyszy temu lęk, co jest całkiem normalnym zjawiskiem. W przekraczaniu granic chodzi o to by zapanować nad strachem, by wyjść naprzeciw temu co nieznane.

W dzisiejszym świecie „stanie w miejscu” jest odbierane jako brak ambicji i chęci samodoskonalenia się. Wiadomo jednak, że porzucenie pracy, zakończenie toksycznej relacji czy przeprowadzenie się w obce miejsce jest dla każdego z nas prawdziwym wyzwaniem. Często nam się wydaje, że jest to ponad nasze siły i nie będziemy w stanie przyzwyczaić się do zmian jakie mogą zajść w życiu. Ktoś może powiedzieć, że to za duże ryzyko by „obracać swoje życie do góry nogami”, ale ryzyko jest zawsze. Gdyby ludzie rezygnowali z marzeń ze względu na ryzyko nie podróżowalibyśmy dziś samolotami. Chcąc wyjść ze strefy komfortu, musimy zdać sobie sprawę, że w niej tkwimy i przeanalizować swoje życie. Zadać sobie pytania dotyczące tego, co chcemy osiągnąć w przyszłości. Opuszczenia „bezpiecznej przystani” nie da się zaplanować. To jest to co dzieje się w twojej głowie tu i teraz. Trzeba po prostu zacząć robić rzeczy, których się nigdy nie robiło. Wymaga to odwagi, ale istnieje ona w każdym człowieku. Po to przecież zostaliśmy stworzeni, żeby przełamywać swoje lęki i pokonywać granice. Za każdym razem, gdy robisz coś nowego i towarzyszy temu niemiłe uczucie, ale mimo to, działasz dalej, wychodzisz ze swojej strefy komfortu. Nie jest to łatwe, wszystkich nas czeka jeszcze wiele porażek i niepowodzeń. Jednak każda porażka niosąca za sobą nową lekcję wnosi większą wartość niż stanie w miejscu.

Jeśli stawiasz na rozwój, pasje, pokonywanie ograniczeń i życie pełne wyzwań musisz wyjść ze swojej strefy komfortu. W ciągu 365 dni jesteś w stanie zrobić niesamowite rzeczy, o których nawet Ci się nie śniło. Możesz podejmować mniejsze lub większe wyzwania, które pozwolą Ci na przetestowanie siebie i swoich możliwości.

Autor: 
Klaudia Koś
Polub Plportal.pl:

Reklama